Jesteśmy rekordzistami. W Polsce te usługi drożeją najszybciej w Europie

Te dane szokują. Zwłaszcza na tle innych krajów


O czym przeczytasz?

Budynki biurowe

W ostatnich miesiącach banki wręcz prześcigają się w informowaniu klientundefinedw o tym, jakie nowe podwyżki opłat właśnie wprowadzają. Ale skalę tego zjawiska widać dopiero wtedy, kiedy wzrost cen usług bankowych porundefinedwnamy z resztą Europy.

Wielka inflacja w bankach

GUS podał dzisiaj dokładne dane o inflacji w listopadzie 2020 roku. Jak poinformował, ogundefinedlny wskaźnik inflacji wyniundefinedsł 3 proc. Ten wzrost napędzają przede wszystkim usługi, takie jak choćby wywundefinedz śmieci, ale poszły w gundefinedrę też wydatki, związane z użytkowaniem domundefinedw i mieszkań, jak choćby energia elektryczna.

Ale duże wrażenie także robi informacja GUS o skali wzrostu cen usług finansowych. W listopadzie 2020 roku były one droższe aż o 43,9 proc. niż w listopadzie 2020 roku. To jest ogromny skok cen. W zestawieniu GUS jest tylko jedna kategoria usług, ktundefinedre zdrożały bardziej niż usługi bankundefinedw i instytucji finansowych, czyli wywundefinedz śmieci, ktundefinedry kosztuje nas o 53,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

To europejski rekord

Wzrost cen usług bankowych jest sam w sobie bolesny, ale robi się jeszcze bardziej dotkliwy, gdy porundefinedwnać go z sytuacją w innych krajach europejskich. Można to zrobić dzięki danym Eurostatu. Wprawdzie ostatnie dane o zmianie cen usług bankowych, dostępne w tej instytucji pochodzą z października tego roku, ale tak się składa, że wtedy wzrost cen w tej kategorii wyniundefinedsł rundefinedwnież 43,9 proc., licząc do października 2019 r. (po prostu, wg GUS, ceny usług bankowych w listopadzie i październiku tego roku były takie same).

Okazuje się, że tak gigantycznego wzrostu cen usług finansowych nie odnotowano nigdzie indziej w Europie. Jedynym krajem, o ktundefinedrym można powiedzieć, że inflacja cen usług finansowych choć zbliżyła się do tej notowanej w Polsce, jest Bułgaria. Tam ceny usług undefined a więc wszelkich opłat i prowizji undefined wzrosły o prawie 30 proc.

I te dwa kraje undefined czyli Polska i Bułgaria undefined ciągną w gundefinedrę wskaźnik zmian cen usług finansowych. To przez nas i przez Bułgarundefinedw średni wzrost cen w krajach UE (już bez Wielkiej Brytanii) w październiku wyniundefinedsł 12,8 proc.

Wykres

Usługi bankundefinedw drożeją

W zdecydowanej większości krajundefinedw europejskich (w tym i takich, ktundefinedre do UE nie należą), za usługi bankowe trzeba zapłacić więcej niż przed rokiem. Drożej jest m.in. w Chorwacji (o 7,5 proc.), ale także w Belgii, Włoszech czy Niemczech. Dość powiedzieć, że w strefie euro rundefinedwnież jest wyraźnie drożej niż przed rokiem. Wskaźnik wzrost cen usług bankowych wyniundefinedsł tam 4,5 proc. To sporo, ale jednak to zaledwie 1/10 tego, co zanotowaliśmy w Polsce.

Nie wszystkich jednak podwyżki cen usług bankowych dotykają. W czterech krajach undefined Grecji, Hiszpanii, Słowacji i Estonii undefined te ceny się nie zmieniły, a w pięciu państwach wręcz spadły. Taniej jest w Irlandii, na Cyprze, w Szwajcarii, Litwie, a najbardziej undefined na Malcie, gdzie usługi bankowe potaniały o 1,4 proc.

Będzie jeszcze gorzej

Zapowiada się, że przyszły rok także nie oszczędzi nam podwyżek cen usług bankowych. Zyski tych instytucji mocno spadły, a w przyszłym roku cały sektor może odnotować stratę. Tak wynika z prognoz Komitetu Stabilności Finansowej.

Można się spodziewać, że banki będą chciały jak najmocniej poprawić wyniki i wkrundefinedtce ich klienci będą otrzymywać kolejne informacje o wzroście opłat i prowizji. Aczkolwiek te zaczną spływać zapewne już na początku przyszłego roku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!