Jesteśmy rekordzistami. W Polsce te usługi drożeją najszybciej w Europie

Te dane szokują. Zwłaszcza na tle innych krajów


O czym przeczytasz?

Budynki biurowe

W ostatnich miesiącach banki wręcz prześcigają się w informowaniu klientów o tym, jakie nowe podwyżki opłat właśnie wprowadzają. Ale skalę tego zjawiska widać dopiero wtedy, kiedy wzrost cen usług bankowych porównamy z resztą Europy.

Wielka inflacja w bankach

 GUS podał dzisiaj dokładne dane o inflacji w listopadzie 2020 roku. Jak poinformował, ogólny wskaźnik inflacji wyniósł 3 proc. Ten wzrost napędzają przede wszystkim usługi, takie jak choćby wywóz śmieci, ale poszły w górę też wydatki, związane z użytkowaniem domów i mieszkań, jak choćby energia elektryczna.

Ale duże wrażenie także robi informacja GUS o skali wzrostu cen usług finansowych. W listopadzie 2020 roku były one droższe aż o 43,9 proc. niż w listopadzie 2020 roku. To jest ogromny skok cen. W zestawieniu GUS jest tylko jedna kategoria usług, które zdrożały bardziej niż usługi banków i instytucji finansowych, czyli wywóz śmieci, który kosztuje nas o 53,5 proc. więcej niż rok wcześniej.

To europejski rekord

Wzrost cen usług bankowych jest sam w sobie bolesny, ale robi się jeszcze bardziej dotkliwy, gdy porównać go z sytuacją w innych krajach europejskich. Można to zrobić dzięki danym Eurostatu. Wprawdzie ostatnie dane o zmianie cen usług bankowych, dostępne w tej instytucji pochodzą z października tego roku, ale tak się składa, że wtedy wzrost cen w tej kategorii wyniósł również 43,9 proc., licząc do października 2019 r. (po prostu, wg GUS, ceny usług bankowych w listopadzie i październiku tego roku były takie same).

Okazuje się, że tak gigantycznego wzrostu cen usług finansowych nie odnotowano nigdzie indziej w Europie. Jedynym krajem, o którym można powiedzieć, że inflacja cen usług finansowych choć zbliżyła się do tej notowanej w Polsce, jest Bułgaria. Tam ceny usług – a więc wszelkich opłat i prowizji – wzrosły o prawie 30 proc.

I te dwa kraje – czyli Polska i Bułgaria – ciągną w górę wskaźnik zmian cen usług finansowych. To przez nas i przez Bułgarów średni wzrost cen w krajach UE (już bez Wielkiej Brytanii) w październiku wyniósł 12,8 proc.

Wykres

Usługi banków drożeją

W zdecydowanej większości krajów europejskich (w tym i takich, które do UE nie należą), za usługi bankowe trzeba zapłacić więcej niż przed rokiem. Drożej jest m.in. w Chorwacji (o 7,5 proc.), ale także w Belgii, Włoszech czy Niemczech. Dość powiedzieć, że w strefie euro również jest wyraźnie drożej niż przed rokiem. Wskaźnik wzrost cen usług bankowych wyniósł tam 4,5 proc. To sporo, ale jednak to zaledwie 1/10 tego, co zanotowaliśmy w Polsce.

Nie wszystkich jednak podwyżki cen usług bankowych dotykają. W czterech krajach – Grecji, Hiszpanii, Słowacji i Estonii – te ceny się nie zmieniły, a w pięciu państwach wręcz spadły. Taniej jest w Irlandii, na Cyprze, w Szwajcarii, Litwie, a najbardziej – na Malcie, gdzie usługi bankowe potaniały o 1,4 proc.

Będzie jeszcze gorzej

Zapowiada się, że przyszły rok także nie oszczędzi nam podwyżek cen usług bankowych. Zyski tych instytucji mocno spadły, a w przyszłym roku cały sektor może odnotować stratę. Tak wynika z prognoz Komitetu Stabilności Finansowej.

Można się spodziewać, że banki będą chciały jak najmocniej poprawić wyniki i wkrótce ich klienci będą otrzymywać kolejne informacje o wzroście opłat i prowizji. Aczkolwiek te zaczną spływać zapewne już na początku przyszłego roku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat