Pałace i zamki kosztują tyle, co mieszkania w największych miastach

A może by tak rzucić wszystko i zamieszkać w pałacu? Za cenę mieszkania można kupić pałac do remontu czy ruiny zamku. Choć dobrze jest mieć jeszcze jakąś kwotę w zapasie, bo w przypadku starych budowli najbardziej pieniędzy pożera renowacja budynku.


O czym przeczytasz?

Pałace i zamki bywają niedrogieMało kto nie marzył w dzieciństwie o zamieszkaniu w zamku czy w pałacu. W wielu z nas nadal to marzenie tkwi, ale zdecydowana większość uznaje, że ich po prostu na to nie stać. Czy aby naprawdę?

Okazuje się, że pieniądze potrzebne na sam zakup pałacu czy malowniczych ruin nie są aż takie duże. Czasem wystarczy tylko… sprzedać mieszkanie w Warszawie lub innym z największych polskich miast.

Pałac za 190 tys. zł

Jak wynika z danych Związku Banków Polskich, przeciętna cena mieszkania sprzedawanego w I kwartale 2020 roku w Warszawie wyniosła 522 tys. zł., w Gdańsku 410 tys. zł, a w Krakowie 408 tys. zł. Okazuje się, że taka kwota już wystarczy na pałac.

Jak wynika ze stron internetowych agencji nieruchomości Dolana, która specjalizuje się w obrocie budynkami zabytkowymi, posiadacze takich kwot mogą kupić pałac w Zamysłowie koło Głogowa. Budynek położony na działce o powierzchni 6 tys. metrów z własnym stawem został wystawiony na sprzedaż za 267 tys. zł. Niestety, budynek wymaga dużego remontu, które zapewne pochłonie duże kwoty, zwłaszcza, że jest to obiekt pod nadzorem konserwatora zabytków.

Także w województwie lubuskim znajduje się pałac w Czernej. Budynek, niestety, również jest w złym stanie i wymaga poważnego remontu. Można go kupić wraz z działką o powierzchni 1,2 ha za 365 tys. zł.

Prawdziwa okazja cenowa dostępna jest w Zachodniopomorskiem. Tam w ramach licytacji będzie można kupić stojący na 4-hektraowej działce pałac o powierzchni 500 m kw., a cena wywoławcza to 190 tys. zł. Oczywiście, budynek także wymaga remontu.

Zamek w ruinie całkiem niedrogo

Dla tych, którzy ponad pałace przedkładają zamki, też się coś znajdzie. Do nabycia jest choćby zamek w Gościszowie w województwie dolnośląskim. Oczywiście, to również jest ruina, jednak można ją kupić zaledwie za 250 tys. zł. Trudno powiedzieć, czy obiekt nadaje się do remontu, czy raczej wystarczy jedynie zabezpieczenie ruin, jednak mimo wszystko całkiem niedrogo można zostać panem zamku.

Kolejny zamek w ofercie jest już znacznie droższy – do jego zakupu potrzebne byłyby środki ze sprzedaży dwóch mieszkań w Warszawie. Pozostałość budowli obronnej w Ćmielowie w województwie świętokrzyskim została bowiem wycenione na 950 tys. zł.

To może chociaż park

Oczywiście, nieruchomości zabytkowe sprzedawane w niskiej cenie są w złym stanie i wymagają zazwyczaj dużych nakładów na remont czy choćby zabezpieczenie przed dalszą degradacją.

Koszty mogą być znacznie wyższe niż wydatki na sam zakup, zwłaszcza, że prace powinny toczyć się pod nadzorem konserwatorskim i często wymagają zastosowania starych technik budowlanych.

Ale na rynku dostępne są i inne oferty – takie jak choćby zakup parku, który otaczał nieistniejący już pałac czy dwór. Wg informacji ze strony agencji Dolana, w warmińsko-mazurskim jest do kupienia park pałacowy o powierzchni niecałych 4 ha ze stawami. Cena wywoławcza nieruchomości sprzedawanej na aukcji to niecałe 90 tys. zł. Ale jest jeden haczyk – wprawdzie na działce nie ma już żadnego budynku, ale sam park widnieje na liście zabytków i każdy, kto go kupi i zechce uporządkować, również będzie musiał się konsultować z konserwatorem.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować