Łazienki, inspirowane słynnymi obrazami

Brytyjska firma QS Bathroom Supplies opracowała projekt pomieszczeń, nawiązujących do kultowych dzieł sztuki.


O czym przeczytasz?

Dzieła sztuki to nie tylko dekoracja, ale też coś, co inspiruje i skłania do myślenia. Być może zdarzyło Ci się patrzeć na obraz i wyobrażać sobie, że żyjesz w przedstawionej na nim rzeczywistości. I na wyobrażeniach wcale się nie musi skończyć. 

Brytyjska firma QS Bathroom Supplies stworzyła pięć projektów wnętrz, inspirowanych słynnymi malowidłami. Skoncentrowano się na obrazach, ukazujacych łazienki. 

Która z wersji podoba Ci się bardziej: oryginał czy przeróbka?

Perkins Harnly, "Bathroom" (1935 r.)

Perkins Harnly urodził się w 1901 r. w amerykańskim miasteczku Ogallala. Jako młody mężczyzna dużo podróżował po Stanach Zjednoczonych, wielokrotnie odwiedził Nowy Jork i to tam zaczął malować wiktoriańskie wnętrza, które stały się głównym tematem jego dzieł.

Prace Harnly'ego znalazły się w prestiżowym rejestrze Index of American Design, złożonym z około 18 tys. przykładów amerykańskiej sztuki dekoracyjnej.

Jednym z jego popopularniejszych dzieł jest "Bathroom" - obraz niezwykle szczegółowy i realistyczny. Pomieszczenie jest eleganckie, wykwintne i dalekie od minimalistycznych trendów XX wieku. Detale, takie jak drewniana boazeria czy duże lustro dodają wnętrzu luksusu. To bez wątpienia łazienka, w której spędza się długie godziny. Wersja, przygotowana przez QS Bathroom Supplies doskonale odwzorowuje klimat pomieszczenia.

Perkins-Harnly

Perkins-Harnly - dziś

Fot. QS Bathroom Supplies

Roy Lichtenstein, "Bathroom" (1961 r.)

"Bathroom" to jedna z siedemdziesięciu czarno-białych prac, które Amerykanin - Roy Lichtenstein stworzył w latach 60. XX wieku. Artysta inspirował się komiksami i reklamą. Swoje pierwsze "komiksowe" obrazy zaczął wystawiać w nowojorskiej Castelli Gallery, która promowała twórców Pop Art-u.

Łazienka na zaprezentowanym poniżej obrazie to doskonała propozycja dla tych, którzy chcą, by ich przestrzeń życiowa była stylowa, ale nie rzucała się w oczy.

Roy Lichtenstein upodobał sobie industrialne akcenty, takie jak odsłonięte rury i powtarzające się kafelki. W oczy rzuca się tu jednak przede wszystkim sterylna czystość i surowość. Jeszcze lepiej ukazuje je współczesny projekt QS Bathroom Supplies.

Roy-Litchtenstein

Roy-Litchtenstein-dziś

Fot. QS Bathroom Supplies

Carl Larsson, "Bathroom Scene, Lisbeth" (1909 r.)

Carl Larsson to szwedzki malarz, urodzony w 1853 roku. Na jednym ze swoich obrazów uwiecznił Lisbeth - czwarte z ośmiorga swoich dzieci. Karin Bergöö, żona Larssona, również była artystką. Mnóstwo czasu i energii poświeciła na urządzenie dużego, drewnianego domu rodzinnego.

W nowoczesnej wersji łazienki w oczy rzucają się przede wszystkim: wanna i wyeksponowane rury w stylu vintage. Zachowano także oryginalny, zielony kolor ściany. Jeśli dobrze się przyjrzysz, zauważysz zamontowaną w podłodze saunę w stylu skandynawskim.

Carl-Larsson

Carl-Larsson-dziś

Fot. QS Bathroom Supplies

Edvard Munch, "Marat in the Bath and Charlotte Corday" (1930 r.)

Edvard Munch, bywa nazywany norweskim „ojcem ekspresjonizmu”, a jego najpopularniejszym dziełem jest "Krzyk".

Dosyć dobrze znany jest także obraz, który prezentujemy poniżej. Przedstawia on scenę morderstwa francuskiego rewolucjonisty Jean-Paula Marata z rąk Charlotte Corday.  Munch dwukrotnie namalował śmiertelną kąpiel Marata - ta, pokazana na poniższym obrazie jest zdecydowanie mniej krwawa.

Łazienka, opracowana przez QS Bathroom Supplies jest chłodniejsza i bardziej stonowana.

Edvard-Munch

Edvard-Munch- dziś

Fot. QS Bathroom Supplies

Fernando Botero, "The Bathroom" (1932 r.)

Fernando Botero nazywa siebie "najbardziej kolumbijskim z kolumbijskich artystów". Maluje w stylu postabstrakcyjnego realizmu.

- Pozwalam moim bohaterom "puchnąć", żeby byli bardziej zmysłowi — mówił wielokrotnie Botero.

Artysta nadaje krągłości zarówno malowanym przez siebie postaciom, jak i rzeźbom. Dotyczy to także przedmiotów użytkowych. Graficy QS Supplies nieco je wysmuklili, co widać na przykładzie wanny.

Fernando Botero

Fernando Botero - dziś

Fot. QS Bathroom Supplies

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement