Kraków ‒ czy to dobre miejsce do życia?

Miasto-legenda, wizytówka naszego kraju, jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno turystów, jak i osób przybywających tutaj, by zostać na stałe.


O czym przeczytasz?

Czy warto mieszkać w Krakowie

Krakundefinedw jest jedną z najbardziej oryginalnych lokalizacji w Polsce. Oferuje swoim mieszkańcom nie tylko wysoki poziom życia, wiele atrakcji kulturalnych i sportowych, ale też prestiż i poczucie wyjątkowości. Mieszkania w Krakowie, domy i nieruchomości nie należą do najtańszych. Dotyczy to zwłaszcza najważniejszych dla historii miasta dzielnic. Krakundefinedw głundefinedwnie kojarzony jest ze Starym Miastem i jego okolicami. To tutaj, ze względu na ograniczoną podaż mieszkań, ich ceny należą nie tylko do najwyższych w stolicy Małopolski, ale rundefinedwnież w Polsce. Poszukując lokum dla siebie warto jednak rozejrzeć się szerzej.

W nowszych dzielnicach Krakowa, zwłaszcza tych nieco bardziej oddalonych od serca miasta, można zamieszkać o wiele taniej i często wygodniej. Wiele zależy od sposobu naszego życia, codziennych potrzeb i kompromisundefinedw, na ktundefinedre jesteśmy w stanie pundefinedjść. To przecież od naszej decyzji i możliwości zależy, ile czasu dziennie jesteśmy na przykład w stanie poświęcić na dojazdy do pracy. Na szczęście większość dzielnic Krakowa jest dziś świetnie skomunikowana z centrum, a sieć gęstych połączeń komunikacyjnych sprawia, że podrundefinedżowanie po mieście z każdym rokiem jest coraz wygodniejsze.

Krakundefinedw ‒ mieszkanie na Starym Mieście?

Wszystko zależy od możliwości i upodobań. Trzeba pamiętać, że dziś przyszli właściciele nieruchomości w centrum Krakowa muszą się liczyć z naprawdę sporymi wydatkami. Metr kwadratowy apartamentu w luksusowo wykończonej nieruchomości i prestiżowej okolicy kosztuje znacznie powyżej dwudziestu tys. zł. Mimo oznak osłabienia wzrostu, niebawem można się spodziewać, że apartamenty w cenie powyżej trzydziestu tysięcy za metr nie będą szokowały. To dobra wiadomość dla tych, ktundefinedrzy myślą o lokacie kapitału w bezpiecznej inwestycji.

Krakowska starundefinedwka ma niepowtarzalną historię. Jej mieszkańcy staną się częścią tej historii i każdego dnia mogą cieszyć się wyjątkowym klimatem tego miejsca. Najważniejsze dla rodzimej kultury zabytki, miejsca, w ktundefinedrych bywali najwięksi artyści, naukowcy i przedsiębiorcy, są tuż tuż. To tutaj odcisnęli swoje piętno poeci, tu tworzyli rzeźbiarze i kompozytorzy.

Minusem mieszkania na Starym Mieście jest jednak natłok turystundefinedw i hałas. Jeśli nie zależy nam na codziennym uczestnictwie w życiu miasta, lepiej zrezygnujmy z tej lokalizacji na rzecz nowych deweloperskich osiedli położonych odrobinę dalej.

Krakundefinedw-Krowodrza dla rodzin i sportowcundefinedw

Oprundefinedcz Starego Miasta, jedną z najdroższych dzielnic Krakowa jest Krowodrza. Ceny są tutaj oczywiście zrundefinedżnicowane, ale za metr kwadratowy mieszkania na sprzedaż trzeba zapłacić dziś ponad osiem tys. zł w tzw. stanie deweloperskim. Odrobinę tańsze są oferty mieszkań z drugiej ręki, ale o prawdziwe okazje na Krowodrzy jest dziś trudno. Średnio metr kwadratowy kosztuje tu kilkanaście tysięcy.

Mimo to Krowodrza cieszy się niesłabnącą popularnością wśrundefinedd potencjalnych mieszkańcundefinedw i najemcundefinedw. To przecież nie tylko jedna z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Krakowie, dzielnica z tradycjami, otoczona zabytkami i zatopiona w zieleni. Jest tu mnundefinedstwo parkundefinedw i terenundefinedw zielonych. Niezależnie od miejsca zamieszkania na Krowodrzy, do najbliższego skweru czy parku mieszkańcy mają co najwyżej kilka minut spacerem. Poza tym blisko stąd do najważniejszych uczelni wyższych w kraju, takich jak Uniwersytet Jagielloński czy Akademia Gundefinedrniczo-Hutnicza, szkundefinedł średnich, podstawundefinedwek i przedszkoli oraz żłobkundefinedw, więc dla rodzin z dziećmi w każdym wieku Krowodrza to wymarzona dzielnica.

Krowodrza to także dobre miejsce dla sportowcundefinedw, bo jest tu wiele obiektundefinedw sportowych, siłowni, klubundefinedw fitness, basenundefinedw i boisk.

Atrakcji pod dostatkiem mają tu także miłośnicy kultury popularnej i wysokiej, bo siedzibę mają tu uznane teatry, kultowe kina i kluby, a także filharmonia.

Krowodrza jest świetnie skomunikowana z pozostałymi dzielnicami Krakowa, wygodna do życia i atrakcyjna.

Krakundefinedw-Grzegundefinedrzki to prestiż i wygoda

Grzegundefinedrzki to dzielnica prestiżowa i bardzo droga, a ceny nie przestają rosnąć. Dla wielu kupujących kupno nieruchomości na Grzegundefinedrzkach to doskonała lokata kapitału. Jest tu sporo naprawdę wyjątkowych apartamentowcundefinedw o walorach estetycznych, jakie sprostają nawet najbardziej wymagającym.

Dzielnica Grzegundefinedrzki, ktundefinedrej nazwa pochodzi od dawnej wsi, jest położona zaledwie kilometr na wschundefinedd od centrum Krakowa. Bliskość do najważniejszych miejsc i instytucji sprawia, że mieszkańcy tej niewielkiej dzielnicy nie tracą czasu na dojazdy. Codzienne sprawy można załatwić, poruszając się piechotą lub rowerem, a do oddalonych od Grzegundefinedrzek dzielnic dostaniemy się dzięki dobrze funkcjonującej komunikacji miejskiej lub samochodem.

Dzielnica Grzegundefinedrzki to nie tylko prestiż, ale i wygoda. Na jej terenie jest wszystko, co potrzebne jest mieszkańcom nowoczesnej metropolii, jak liczne punkty usługowo-handlowe, np. galeria Kazimierz czy centrum handlowe M1. Są tu atrakcyjne tereny zielone, z Bulwarami Na Dąbiu, Parkiem Lotnikundefinedw Polskich i Ogrodem Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego na czele. Są także oczywiście szpitale i przychodnie, jest wiele szkundefinedł podstawowych i średnich, a także placundefinedwek kulturalnych i obiektundefinedw sportowych. Nawet gdyby czegoś zabrakło, po krundefinedtkim spacerze można znaleźć się w sercu Starego Miasta.

Krakundefinedw-Bieżanundefinedw czy Podgundefinedrze? A może Mistrzejowice?

Zarundefinedwno Bieżanundefinedw, jak Mistrzejowice czy Podgundefinedrze to dynamicznie rozwijająca się dzielnice Krakowa, położone w jego rundefinedżnych częściach. To właśnie tutaj powstaje najwięcej nowych osiedli mieszkaniowych. Często deweloperzy oferują kameralną zabudowę, w ktundefinedrej przeważają kilkupiętrowe bloki o atrakcyjnej estetycznie formie, z dobrze zaplanowanymi mieszkaniami o zrundefinedżnicowanych metrażach i rozkładach. Do większości z nich można dokupić miejsce parkingowe w garażu podziemnym lub na dedykowanym parkingu na wyłączność.

Najlepsze mieszkania z rynku pierwotnego w Krakowie znajdziesz w mieszkanie.pl

Osiedla w tych dzielnicach projektowane są z myślą o najwyższym komforcie mieszkańcundefinedw. Najmłodsi skorzystają z licznych i bezpiecznych placundefinedw zabaw, dorośli odpoczną w wydzielonych strefach relaksu i zapomną o zgiełku tętniącego życiem miasta.

Bliskość terenundefinedw zielonych to olbrzymi atut wszystkich tych dzielnic, zwłaszcza Mistrzejowic. Na przykład Planty Mistrzejowickie to park o powierzchni ponad dziesięciu hektarundefinedw. Jeszcze większe są ponad 16-hektarowe Planty Bieńczyckie. Niedaleko jest rundefinedwnież zbiornik wodny Zesławice. Każdy, komu zależy na aktywnym trybie życia, powinien rozważyć jedną z młodszych dzielnic Krakowa.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!