Design oczami najmłodszych

Sześcioro dzieci z różnych stron świata narysowało swoje wymarzone pokoje. Na tej podstawie graficy i architekci opracowali profesjonalne projekty wnętrz. Trafili w gust milusińskich?


O czym przeczytasz?

pokój dziecięcy

Założę się, że jako dzieci marzyliście o własnym pokoju - "projektowaliście" go w głowie, wyposażaliście w najlepsze zabawki. A co było potem, kiedy Wasze marzenia się spełniły i otrzymaliście własną, wyśnioną przestrzeń? Zaczęliście przygodę z przemeblowywaniem, eksperymentowaniem z kolorami i tapetowaniem? Tak było?

O wygodnym, spersonalizowanym i jedynym w swoim rodzaju pokoju marzą dzieci na całym świecie, a preferencji co do jego wyglądu jest nieskończenie wiele. Dowodzi tego ekspertyment, jaki - na zlecenie portalu Angie's List - przeprowadziło londyńskie studio kreatywne NeoMam Studios. W ramach projektu, poproszono sześcioro dzieci z różnych stron świata, aby narysowały swoje wymarzone pokoje. Drugą częścią eksperymentu był wywiad, jaki ze swoimi pociechami przeprowadzili rodzice. Dzieci zapytano m.in. o upodobania i hobby. Na podstawie pozyskanych informacji, projektanci wnętrz i graficy komputerowi opracowali siedem niezwykłych projektów dziecięcych pokoi. Jaka była reakcja samych zaintersowanych? Odpowiadamy poniżej.

Gala, 6 lat, Argentyna

Pokój Gali to połączenie natury z sypialnią księżniczki. Kluczową rolę odgrywa tu potężne drzewo, na którym mieszka papuga. Z gałęzi zwisają dwie huśtawki, jedna należy do Gali, a druga do jej młodszego brata - Isidro. W pokoju znajduje się także duże lustro ze światełkami i mnóstwem kosmetyków. Jest też regał pełen książek i różowe łóżko z baldachimem, które dodaje pomieszczeniu magii. 

Ulubionym kolorem Gali jest fuksja. Gdy dziewczynka dorośnie chciałaby zostać fryzjerką, ponieważ - jak twierdzi - "lubi, gdy ludzie ładnie wyglądają". Gala uwielbia spaghetti z czerwonym sosem.

Reakcja Gali na gotowy projekt:

"Wow, uwielbiam to" - tak zareagowała dziewczynka, gdy pokazano jej projekt pokoju. Była zachwycona i przyznała, że ma nadzieję zaoszczędzić wystarczająco dużo pieniędzy, aby pewnego dnia urzeczywistnić projekt artystów.

Rysunek Gali

Pokój Gali

Fot. Angie's List

Viola, 9 lat, Ukraina

Viola to marzycielka. W jej wyśnionym pokoju pierwsze skrzypce grają: tęcza, słońce i chmury. 

Dziewczynka uwielbia dwa kolory: niebieski - który kojarzy jej się z niebem i wodospadami oraz fiolet, który uważa za kolor magii. Kocha rysować i grać w szachy. 

Viola marzy o tym, by jej przyszła praca była związana z zabawkami.

Reakcja Violi na gotowy projekt:

Gdy zobaczyła koncepcję, opracowaną przez grafików, poczuła szczęście i od razu pomyślała o ciepłym lecie i słonecznej zabawie.

Rysunek VioliPokój Violi

Fot. Angie's List

Martin, 6 lat, Hiszpania

Życzeniem sześcioletniego Martina było „pięciopiętrowe łóżko, wyglądające jak wieżowiec i mogące pomieścić wielu przyjaciół chłopca". Projektanci spełnili jego oczekiwania. Oczywiście górny poziom jest zarezerowany dla Martina.

Na swoją "pryczę" będzie mógł się dostać po drabince, a w dół zjedzie po czerwownej, spiralnej zjeżdżalni. Martin chciał, by jego pokój był wyposażony m.in. w duży ekran kinowy, szafę na klocki Lego i automat z cukierkami. 

Sześciolatek uwielbia czerwień, która kojarzy mu się ze strażą pożarną. Gdy dorośnie chciałby zostać archeologiem. Lubi dinozaury i - jak przyznaje - "często jeździ na wieś, by ich szukać". 

Reakcja Martína na gotowy projekt:

Początkowo nie mógł uwierzyć, że to jego pokój i zastanawiał się czy i kiedy przyjaciele będą mogli go w nim odwiedzić. 

Rysunek Martina

Pokój Martina

Fot. Angie's List

Elias, 7 lat, Grecja

Projekt pokoju z motywem lasu powstał z myślą o siedmioletnim Eliasu. Główną ideą architektów i grafików było zaaranżowanie przestrzeni z wykorzystaniem roślin i drzew. W pomieszczeniu zobaczysz m.in. dąb, zamieszkany przez wiewiórki oraz mały staw, pełen ryb. Łóżko ma kształt liścia. Motyw roślinny zastosowano także w ramie okna.

Aby nadać przestrzeni nowoczesnego charakteru, wyposażono ją m.in. w zwisający z sufitu telewizor oraz komputer.

Elias uwielbia kolory: niebieski i czerowny, ponieważ kojarzą mu się ze Spidermanem. Podoba mu się również zieleń, którą uważa za "przyjazną i pogodną".

Gdy dorośnie, chciałby prowadzić sklep z orzechami, którego klientkami byłyby m.in. wiewiórki. 

Elias uwielbia komputery i gry wideo. Jego ulubione przysmaki to jajka (ze względu na smak żółtka), czekolada (bo jest supersłodka) i orzechy (tak po prostu).

Reakcja Eliasa na gotowy projekt:

Był bardzo podekscytowany widokiem natury, dominującej w pokoju. Przede wszystkim spodobały mu się: staw, drzewo i łóżko. Powiedział, że bardzo chciałby zamieszkać w tym miejscu.

Rysunek Eliasa

Pokój Eliasa

Fot. Angie's List

Harry, 10 lat, Anglia

Pokój Harry'ego ma futurystyczny wystrój. Na pierwszym planie znajduje się tor wyścigowy, ustawiony częściowo na podłodze LED, a częsciowo na dywanie ze sztucznego futra. 

W pomieszczeniu znajduje się kanapa z podgrzewanymi siedzeniami oraz piętrowe łóżko, z którego zjedziesz po zjeżdżalni. Jest tu także pokój gier, zaś w podłodze znajdziesz tajny właz, prowadzący do bunkra.

Ulubionym kolorem Harry'ego jest pomarańcz, który ceni ze względu na jasność i krzykliwość. W przyszłości chciałby zostać oficerem SWAT albo kierowcą wyścigowym.

Harry kocha czekoladę, która rozpływa się w ustach.

Reakcja Harry'ego na gotowy projekt:

Pokochał swój pokój, gdy tylko go zobaczył i powiedział, że projekt idealnie odzwierciedla to, co narysował. 

Rysunek Harry'ego

Pokój Harry'ego

Fot. Angie's List

Briana, 10 lat, Filipiny 

Delikatne dodatki i nowoczesne meble sprawiają, że w pokoju Briany czuć marzycielską nutę. Ściany pomalowano na jej ulubiony kolor - lawendowy.

Pod łóżkiem znajdziesz stolik, krzesło i komputer, których dziewczynka będzie używać do zadań szkolnych, grania w gry oraz oglądania filmów, na czele z teledskami jej ulubionego zespołu K-Pop. 

Projektując ten pokój, twórcy skoncentrowali się przede wszystkim na możliwości "zakwaterowania" przyjaciół dziewczynki, stąd rozkładana, dwuosobowa sofa. Pokój udekorowano zabawnymi dodatkami. Zobaczysz tu m.in. dwie litery - białe "B" i lawendowe "Y". Pierwsza pochodzi od imienia Briany, zaś druga od jej pseudonimu. Obie litery świecą.

Gdy Briana dorośnie, chciałaby zostać projektantką wnętrz. Dziewczynka kocha owoce o słodkim i kwaśnym smaku, takie jak truskawki i winogrona oraz warzywa - zwłaszcza gorzką tykwę, gotowaną przez mamę.

Reakcja Briany na gotowy projekt:

Dziewczynka stwierdziła, że ​​pokój wygląda pięknie. Szczególnie spodobały jej się: łóżko, kanapa i toaletka.

Rysunek Briany

Pokój Briany

Fot. Angie's List

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement