Czeka nas masowa podwyżka podatków od nieruchomości

W 2021 roku zapłacimy większy podatek od domu oraz od budynków, wykorzystywanych w działalności gospodarczej. Wszystko przez wysoką inflację w I połowie 2020 r.


O czym przeczytasz?

Rosną stawki podatku od domów i mieszkańEpidemia zatrzymała gospodarkę, ale nie zahamowała wzrostu cen. Skutkiem tego jest wysoki wzrost stawek podatków lokalnych, które będziemy musieli zapłacić w 2021 roku.

Gminy preferują stawki maksymalne

Zgodnie z prawem, podatki i opłaty lokalne nie mogą być wyższe od wartości maksymalnych, ustalanych co roku przez Ministerstwo Finansów. Wprawdzie niektóre samorządy pobierają mniejsze stawki, ale generalną zasadą jest, że gminy decydują się na pobór podatków w maksymalnej wysokości.

W roku 2021 więc musimy liczyć się, że od metra powierzchni domu zapłacimy 85 gr. W tym roku było to 81 gr, więc np. od 120-metrowego domu zapłacimy ok. 102 zł, o niespełna 5 zł więcej niż rok wcześniej.

Stawka podatku od gruntów innych niż przeznaczonych na działalność gospodarczą wyniesie 52 gr z metra kwadratowego. Jeśli więc nasz 120-metrowy dom stoi na działce o powierzchni 800 m kw., wówczas poza podatkiem od samego budynku (102 zł) zapłacimy jeszcze 416 zł podatku od gruntu.

Przedsiębiorcy płacą więcej

Od budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, podatek jest znacznie wyższy. W 2021 r. będzie to 24,84 zł, czyli o prawie złotówkę więcej niż rok wcześniej, gdy stawka wynosiła 23,9 zł. A więc np. od 50-metrowego biura zapłacimy 1 242 zł, o 47 zł więcej.

Do tego dochodzi jeszcze podatek od gruntów, zajętych pod działalność gospodarczą. W 2021 roku wyniesie ona 99 gr na każdy metr kwadratowy. Jeśli nasze 50-metrowe biuru stoi na działce o powierzchni 600 m kw., którą przeznaczyliśmy pod działalność gospodarczą, zapłacimy 1 242 zł od biura oraz 594 zł od działki.

Jeśli prowadzimy działalność gospodarczą w naszym domu i jego część przeznaczyliśmy na dom czy warsztat, to od części mieszkalnej zapłacimy w 2021 r. stawkę podatku dla budynków mieszkalnych, czyli 85 gr od metra powierzchni użytkowej, a od części firmowej stawkę dla przedsiębiorców, a więc 24,84 zł. Jeśli np. nasz dom ma 150 m kw. powierzchni użytkowej, z czego 30 m kw. zajmuje biuro naszej firmy, wówczas stawka łączna wyniesie nieco ponad 847 zł – 102 zł za część mieszkalną i 745 za część firmową. Oraz – oczywiście – podatek od działki, na której stoi dom.

Właściciele mieszkań też zapłacą więcej

Podatek od nieruchomości zapłacą również właściciele mieszkań. Zgodnie z przepisami, daninę liczy się identycznie jak w przypadku domów, a więc w roku przyszłym będzie to 85 gr z metra. Ale przy mieszkaniu dochodzi jeszcze udział w częściach wspólnych, wynikający z ułamkowej własności, a także – oczywiście – udział w gruncie.

Jest jeszcze jeden element – podatek od miejsca postojowego w garażu. Jeśli mamy miejsce w garażu podziemnym czy w odrębnym budynku, to musimy liczyć się z koniecznością zapłaty 8,37 zł za metr kwadratowy (w tym roku jest 8,05 zł za m. kwadratowy). Tutaj także trzeba doliczyć udział w częściach wspólnych garażu i udział w gruncie.

Podatek od nieruchomości rośnie wraz z inflacją

Powodem, dla którego stawki podatku w roku 2021 rosną tak znacznie, jest inflacja. Ministerstwo Finansów ustala stawki na rok kolejny w oparciu o wzrost cen, odnotowany w I połowie roku bieżącego w stosunku do I połowy roku poprzedniego.

Czyli stawki na rok 2021 zostały ustalone na podstawie wskaźnika wzrostu cen w I połowie 2020 roku w stosunku do I połowy roku 2019. Ten wskaźnik jest publikowany w „Monitorze Polskim”, czyli w dzienniku urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej.

W I połowie 2020 r. w stosunku do I połowy 2019 roku wskaźnik wzrostu cen wyniósł 3,9 proc. – tak wynika z obwieszczenia Prezesa GUS. I właśnie o tyle podwyższane są stawki podatku. Ale ze względu na zaokrąglenia faktyczne tempo wzrostu cen może być wyższe i tak właśnie jest w przypadku podatku od metra powierzchni użytkowej domu mieszkalnego. Wzrost stawki z 81 gr do 85 gr oznacza wzrost prawie o 5 proc.

Podatek od psów także w górę

Więcej będą musieli zapłacić także miłośnicy psów. Podatek od jednego czworonoga wynosić będzie w 2021 roku 130,3 zł, czyli o prawie 5 zł więcej niż rok wcześniej. Jeśli ktoś ma dwa psy, będzie musiał wydać na nie ponad ćwierć tysiąca złotych (260,6 zł).

Stawki podane wyżej to stawki na cały rok. Ale gminy stosują różne metody poboru podatku. Niektóre rozbijają go na 12 części i pobierają co miesiąc. Najczęściej spotykana jest jednak płatność ¼ podatku w okresie raz na kwartał.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować