Nowe dowody osobiste AD 2021. Już niebawem z „elektronicznymi” odciskami palców, ale bez zdalnego załatwienia wniosku.

Niedługo w warstwie elektronicznej dowodu osobistego zamieszczać się będzie odcisk palca jego właściciela. Nowe prawo jest wynikiem dostosowania polskich przepisów do norm prawa europejskiego, które wprowadza wymogi ujednolicenia przepisów.


O czym przeczytasz?

Czym jest dowundefinedd osobisty?

Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 6 sierpnia 2010 r. o dowodach osobistych, dowundefinedd osobisty jest dokumentem stwierdzającym tożsamość i obywatelstwo polskie osoby na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz innych państw członkowskich Unii Europejskiej, państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego nienależących do Unii Europejskiej oraz państw niebędących stronami umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

Obywatele powyższych państw mogą korzystać ze swobody przepływu osundefinedb na podstawie umundefinedw zawartych przez te państwa ze Wspundefinedlnotą Europejską i jej państwami członkowskimi oraz na podstawie jednostronnych decyzji innych państw, uznających ten dokument za wystarczający do przekraczania ich granic.

Ciekawostka. Prundefinedcz dowodundefinedw istnieją także inne dokumenty potwierdzające tożsamość danej osoby, ale nie należy do nich prawo jazdy.

Prawo i obowiązek posiadania dowodu osobistego

Prawo do posiadania dowodu osobistego przysługuje każdemu obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej.

Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że pełnoletni obywatel Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkujący na jej terytorium jest obowiązany posiadać dowundefinedd osobisty.

Przyczyna zmian w zakresie wydawania dowodundefinedw osobistych

Zmiany w zakresie wydawania dowodundefinedw osobistych wynikając z konieczności dostosowania przepisundefinedw prawa polskiego do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z dnia 20 czerwca 2019 r. Jak wskazuje Cyfryzacja KPRM undefined chodzi m.in. o ujednolicenie przepisundefinedw krajowych w tym zakresie.

Obowiązek zmiany dowodu dla wszystkich?

Zgodnie z informacją zamieszczoną przez Wydział Promocji Polityki Cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrundefinedw, nie wszyscy legitymujący się dowodami osobistymi, będą zmuszeni do ich wymiany.

Jak bowiem wskazano, z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważności.

Nowe dokumenty będą wydawane osobom, ktundefinedrych dowody utracą ważność po wejściu w życie przepisundefinedw lub ktundefinedre kończą wundefinedwczas 18 lat.

Słodko undefined gorzki smak zmian

W zakresie nowych przepisundefinedw wypowiedział się minister Marek Zagundefinedrski undefined sekretarz stanu do spraw cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrundefinedw oraz Paweł Szefernaker undefined sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak wskazał minister, undefinedZmiany mają dla nas słodko-gorzki smak. Z jednej strony nowy dowundefinedd będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wnioskundefinedw onlineundefined.

Sekretarz stanu w KPRM Marek Zagundefinedrski przypomniał, że wprowadzona e-usługa undefinedUzyskaj dowundefinedd osobistyundefined w ostatnim czasie stale zyskiwała na popularności. W 2019 roku skorzystało z niej ponad 160 tysięcy osundefinedb, w 2020 undefined niemal 336 tysięcy, czyli ponad dwa razy więcej niż rok wcześniej. Od początku tego roku Polacy złożyli online niemal 128 tysięcy wnioskundefinedw o dowundefinedd osobisty.

Wnioski o wydanie dowodu osobistego undefined online tylko dla dzieci do lat 12

Kiedy już ostatecznie przepisy wejdą w życie, nie można będzie składać online wnioskundefinedw o wydanie dowodu osobistego. Jest to bezpośrednio związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentundefinedw tożsamości.

W oparciu o rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z dnia 20 czerwca 2019 r., wszystkie państwa członkowskie Unii Europejskiej zostały zobowiązane do umieszczenia w dokumentach tożsamości odciskundefinedw palcundefinedw ich właścicieli (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu (w warstwie graficznej).

Zarundefinedwno odciski palcundefinedw, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie, bądź w miejscu pobytu osoby poprzez mobilną stację urzędnika (w wyjątkowych przypadkach), co oznacza, że zniknęła możliwość składania elektronicznych wnioskundefinedw o dowundefinedd osobisty.

Składanie online wniosku o dowundefinedd osobisty będzie docelowo możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bowiem od nich odciski palcundefinedw nie są pobierane.

Kiedy ostatecznie wejdą w życie zmiany w dowodach osobistych

Nowe dokumenty miały być wydawane pierwotnie w Polsce od 2 sierpnia. Nowa, podpisana przez Prezydenta ustawa, zmienia jednak ten termin, ale - co ciekawe - nie do końća wiadomo na jaki.

O wejściu w życie poinformuje w komunikacie minister właściwy do spraw informatyzacji w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw wewnętrznych. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP co najmniej 14 dni przed wdrożeniem nowych rozwiązań.

Skąd zmiana terminu wdrożenia nowych dowodundefinedw? Chodzi o bezpieczeństwo. Ministrowie z agend rządowych wskazują, że z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa urządzenia do pobierania odciskundefinedw palcundefinedw powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w ktundefinedrym są gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodundefinedw osobistych.

W wyniku analizy okazało się, że urządzenia umożliwiające pobieranie odciskundefinedw linii papilarnych palcundefinedw dłoni nie gwarantują odpowiedniego zabezpeiczenia danych. Niezbędne więc stało się podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie zagrożenia, czyli zmiana terminu wdrożenia w Polsce dowodundefinedw z drugą cechą biometryczną.

W związku ze zmianami w wydawaniu dowodundefinedw osobistych undefined od 27 lipca nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Można to zrobić tylko w urzędzie (wyjątkiem są sytuacje, w ktundefinedrych - ze względu na np. chorobę, niepełnosprawność undefined nie jesteśmy w stanie tego zrobić).

W dowodach osobistych wydawanych na podstawie ostatniej nowelizacji pojawi się obok zmian w zakresie odcisku palca oraz podpisu także kilka innych dostrzegalnych zmian, m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!