Służebność mieszkania - na czym polega

Służebność osobista daje gwarancje dożywotniego korzystania z mieszkania. Co oznacza? Jakie prawa mają służebnicy?


O czym przeczytasz?

Służebność mieszkaniaJANINA: Teściowie przekazali mężowi dom aktem darowizny. W akcie jest zapisane, że zastrzegają sobie dożywotnią służebność osobistą mieszkania na jednym z pięter. Na czym polega służebność mieszkania? Jakie są prawa teściów w domu, a jakie na piętrze, które będą zamieszkiwać? Czy na wypadek, gdyby zażyczyli sobie remontu, powinniśmy go wykonać na ich koszt czy za własne pieniądze? Kto powinien płacić rachunki? 

ANNA: Służebność mieszkania to obciążenie nieruchomości na rzecz osoby fizycznej prawem do dożywotniego korzystania z lokalu mieszkalnego. Może ona dotyczyć całego lokalu lub jej części. Dzięki niej rodzice przepisujący własność nieruchomości na swoje dzieci, mogą zastrzec sobie korzystanie z całego domu, poszczególnych pokojów lub pięter. W takim przypadku stają się tak zwanymi służebnikami. 

Jakie prawa posiada osoba mająca służebność mieszkania? 

W momencie, gdy twoi teściowie zastrzegli sobie służebność mieszkania na jednym z pięter oznacza to, że mogą nie tylko zamieszkiwać tę część, ale też korzystać ze sprzętów i pomieszczeń dla was wspólnych – czyli z całego domu, który jest na was przepisany. 

Osoby, które mają służebność mieszkania mogą przyjąć do niego również współmałżonka i małoletnie dzieci. Inne osoby mogą przyjąć tylko wtedy, gdy będą je utrzymywać lub jeśli są potrzebne do prowadzenia gospodarstwa domowego. Z kolei dzieci, które są przyjęte przed uzyskaniem pełnoletności, mogą w nim pozostać także po jego osiągnięciu. 

Czy potrzebna jest zgoda na remont od osoby posiadającej służebność mieszkania? 

W akcie notarialnym określa się zarówno pomieszczenia, których będzie dotyczyła służebność osobista mieszkania oraz zakres korzystania z nich przez służebnika. To tzw. zaspokajanie potrzeby mieszkaniowej. Dlatego jeśli chcecie wyremontować piętro na którym teściowie są służebnikami, musicie sprawdzić, jakie są ustalenia z aktu notarialnego. Podobnie jest z pokryciem kosztów remontu. Teściowie mogą oczekiwać remontu piętra jedynie, jeśli zostało to wcześniej uwzględnione w umowie. 

Czy osoba posiadająca służebność mieszkania powinna dokładać się do opłat za mieszkanie? 

Tak, wasi teściowie powinni dokładać się do opłat za media z których korzystają. Chyba, że w akcie notarialnym zaznaczyli, że płacicie za nie wy. 

Czy można znieść służebność osobistą mieszkania? 

Nie, ale możecie ją zamienić na rentę. W takim przypadku, właściciel nieruchomości będzie ją wypłacał byłemu służebnikowi, czyli wy teściom. Jest to możliwe tylko w przypadku rażących uchybień służebnika przy korzystaniu z jego praw np. w przypadku zakłócania spokoju mieszkańców lub niszczenia mienia. 

Pamiętajcie także o tym, że służebność nieruchomości wygasa najpóźniej w momencie śmierci służebnika. Jest to prawo niezbywalne. Tym samym nie może być odziedziczone lub przeniesione na inną osobę. Służebność mieszkania nigdy nie może również być przekazana w spadku. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować