Służebność mieszkania - na czym polega

Służebność osobista daje gwarancje dożywotniego korzystania z mieszkania. Co oznacza? Jakie prawa mają służebnicy?


O czym przeczytasz?

Służebność mieszkaniaJANINA: Teściowie przekazali mężowi dom aktem darowizny. W akcie jest zapisane, że zastrzegają sobie dożywotnią służebność osobistą mieszkania na jednym z pięter. Na czym polega służebność mieszkania? Jakie są prawa teściundefinedw w domu, a jakie na piętrze, ktundefinedre będą zamieszkiwać? Czy na wypadek, gdyby zażyczyli sobie remontu, powinniśmy go wykonać na ich koszt czy za własne pieniądze? Kto powinien płacić rachunki?

ANNA: Służebność mieszkania to obciążenie nieruchomości na rzecz osoby fizycznej prawem do dożywotniego korzystania z lokalu mieszkalnego. Może ona dotyczyć całego lokalu lub jej części. Dzięki niej rodzice przepisujący własność nieruchomości na swoje dzieci, mogą zastrzec sobie korzystanie z całego domu, poszczegundefinedlnych pokojundefinedw lub pięter. W takim przypadku stają się tak zwanymi służebnikami.

Jakie prawa posiada osoba mająca służebność mieszkania?

W momencie, gdy twoi teściowie zastrzegli sobie służebność mieszkania na jednym z pięter oznacza to, że mogą nie tylko zamieszkiwać tę część, ale też korzystać ze sprzętundefinedw i pomieszczeń dla was wspundefinedlnych undefined czyli z całego domu, ktundefinedry jest na was przepisany.

Osoby, ktundefinedre mają służebność mieszkania mogą przyjąć do niego rundefinedwnież wspundefinedłmałżonka i małoletnie dzieci. Inne osoby mogą przyjąć tylko wtedy, gdy będą je utrzymywać lub jeśli są potrzebne do prowadzenia gospodarstwa domowego. Z kolei dzieci, ktundefinedre są przyjęte przed uzyskaniem pełnoletności, mogą w nim pozostać także po jego osiągnięciu.

Czy potrzebna jest zgoda na remont od osoby posiadającej służebność mieszkania?

W akcie notarialnym określa się zarundefinedwno pomieszczenia, ktundefinedrych będzie dotyczyła służebność osobista mieszkania oraz zakres korzystania z nich przez służebnika. To tzw. zaspokajanie potrzeby mieszkaniowej. Dlatego jeśli chcecie wyremontować piętro na ktundefinedrym teściowie są służebnikami, musicie sprawdzić, jakie są ustalenia z aktu notarialnego. Podobnie jest z pokryciem kosztundefinedw remontu. Teściowie mogą oczekiwać remontu piętra jedynie, jeśli zostało to wcześniej uwzględnione w umowie.

Czy osoba posiadająca służebność mieszkania powinna dokładać się do opłat za mieszkanie?

Tak, wasi teściowie powinni dokładać się do opłat za media z ktundefinedrych korzystają. Chyba, że w akcie notarialnym zaznaczyli, że płacicie za nie wy.

Czy można znieść służebność osobistą mieszkania?

Nie, ale możecie ją zamienić na rentę. W takim przypadku, właściciel nieruchomości będzie ją wypłacał byłemu służebnikowi, czyli wy teściom. Jest to możliwe tylko w przypadku rażących uchybień służebnika przy korzystaniu z jego praw np. w przypadku zakłundefinedcania spokoju mieszkańcundefinedw lub niszczenia mienia.

Pamiętajcie także o tym, że służebność nieruchomości wygasa najpundefinedźniej w momencie śmierci służebnika. Jest to prawo niezbywalne. Tym samym nie może być odziedziczone lub przeniesione na inną osobę. Służebność mieszkania nigdy nie może rundefinedwnież być przekazana w spadku.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!