Drzwi wewnętrzne. Jakie wybrać do mieszkania?

O czym należy pamiętać i na co zwrócić uwagę przy zakupie drzwi wewnętrznych.


O czym przeczytasz?

drzwi-wewnetrzne-jakie-do-mieszkania

Wymiary drzwi wewnętrznych

Położenie i wymiary otworundefinedw drzwiowych należy zaplanować już na etapie projektu mieszkania, przed postawieniem ścian. Wielkość otworundefinedw na drzwi powinna uwzględniać tzw. luz montażowy, czyli co najmniej dwa centymetry zapasu względem ościeżnicy undefined o tyle otwundefinedr powinien być większy od ramy drzwi.

Przepisy dotyczące drzwi wewnętrznych w mieszkaniu mundefinedwią, że światło ościeżnicy, czyli otwundefinedr po zamontowaniu ramy drzwi, powinien mieć co najmniej 80 cm szerokości i 200 cm wysokości. W praktyce za typowe uznaje się drzwi o szerokości od 60 do 100 cm. Te najwęższe stosuje się w pomieszczeniach gospodarczych, jak schowki, garderoby czy spiżarnie.

Wybieramy drzwi wewnętrzne do mieszkania

Rodzaje drzwi wewnętrznych

Drzwi wewnętrzne możemy podzielić pod względem sposobu i strony otwierania, przeznaczenia oraz zastosowanych technologii.

Jeśli chodzi o sposundefinedb otwierania, najpopularniejsze są drzwi uchylne, czyli takie, ktundefinedrych skrzydło otwiera się, odchylając po łuku, do wewnątrz lub na zewnątrz pomieszczenia.

W przypadku braku przestrzeni na drzwi uchylne, możemy zamontować drzwi przesuwne zewnętrzne undefined przesuwane po szynach na ścianie lub wewnętrzne undefined chowane wewnątrz ściany. Te ostatnie wymagają wbudowania w ścianę kasety.

Najmniej miejsca zabierają drzwi łamane. Stosuje się je w wąskich i ciasnych przedpokojach, w przejściach pomiędzy pokojami, a także np. w szafach wnękowych.

Określenie, czy drzwi są lewe czy prawe, nie dla wszystkich jest intuicyjne i czasem sprawia kłopot. Liczy się tutaj strona, w ktundefinedrą otwiera się skrzydło drzwi. Drzwi otwierające się w lewą stronę to drzwi lewe, w prawą undefined prawe. Stronę zatem określa ręka, ktundefinedrą otwieramy drzwi lub położenie zawiasundefinedw, a nie klamki. Dla przykładu, drzwi lewe będą miały klamkę po prawej stronie.

Drzwi łazienkowe powinny, zgodnie z przepisami, mieć specjalne podcięcie, kratkę lub otwory wentylacyjne umożliwiające cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Ze względundefinedw bezpieczeństwa drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz.

Drzwi bezprzylgowe to nowoczesne rozwiązanie, ktundefinedre oznacza, że zawiasy są niewidoczne, a skrzydło drzwi znajduje się w jednej płaszczyźnie z ościeżnicą. Takie drzwi są bardziej subtelne i minimalistyczne, zabierają mniej miejsca i łatwiej utrzymać je w czystości.

Kolejnym rozwiązaniem, na ktundefinedre warto zwrundefinedcić uwagę, jest zamek magnetyczny. Zastosowanie zamka magnetycznego ułatwia domykanie drzwi undefined nie potrzeba naciskać przy tym klamki undefined oraz sprawia, że drzwi zamykają się ciszej, bardziej dyskretnie i delikatnie. Magnes zamontowany pod klamką, w miejscu języczka zamka, nie wystaje po otwarciu drzwi.

Wybieramy drzwi wewnętrzne do mieszkania

Wygląd i styl

Wygląd drzwi wewnętrznych powinno się dopasować do stylu całego mieszkania.

Proste białe drzwi będą najbardziej uniwersalne, szczegundefinedlnie, jeśli ściany rundefinedwnież planujemy pomalować na biało.

Drzwi w okleinie drewnianej lub drewnopodobnej należy dobrać do kolorystyki i rodzaju drewna zastosowanego na podłodze i meblach.

Możemy zdecydować się na skrzydła gładkie lub frezowane. Wzundefinedr w poprzeczne nacięcia jest raczej nowoczesny. Widoczna ramka czy ozdobne żłobienia nadadzą drzwiom bardziej klasyczny charakter.

Ważnym elementem jest klamka, ktundefinedra musi być dopasowana do stylu drzwi i wnętrza. Profilowana, metalowa klamka z podłużnym zamkiem będzie pasowała do drzwi tradycyjnych, frezowanych. Minimalistyczna, geometryczna, biała lub czarna, do nowoczesnych.

Drzwi łazienkowe powinny być z tej samej serii, co inne skrzydła w mieszkaniu. Oprundefinedcz podcięcia czy otworundefinedw wentylacyjnych mogą mieć niewielkie przeszklenia wkomponowane we wzundefinedr.

Jeśli zależy nam na efekcie zupełnego ukrycia drzwi w ścianie, możemy zdecydować się na minimalistyczne drzwi z ukrytą ościeżnicą. Takie drzwi, ktundefinedre dodatkowo można pomalować farbą do ścian, tworzą ze ścianą jedną płaszczyznę, wtapiając się w otoczenie.

Ceny drzwi wewnętrznych

Najtańsze skrzydło drzwiowe kupimy w markecie za ok. 300 zł. Drzwi renomowanej polskiej firmy będą nas kosztować około tysiąca i więcej, w zależności od rodzaju użytych materiałundefinedw i technologii. Do ceny skrzydła drzwiowego należy doliczyć koszt ościeżnicy, ktundefinedry wynosi niemal drugie tyle, i klamki w cenie od kilkudziesięciu do kilkuset zł. Dostępne są rundefinedwnież komplety.

Pakiety-wykończeniowe-Mieszkanie.pl

Urządzasz mieszkanie? Zależy ci na czasie i niskim koszcie wykończenia, ale nie chcesz rezygnować z dobrego stylu i jakości? Doskonałym rozwiązaniem mogą okazać się gotowe pakiety wykończeniowe Mieszkanie.pl. Komplet wyselekcjonowanych materiałundefinedw wykończeniowych, takich jak m.in. drzwi wewnętrzne, płytki, panele podłogowe, listwy, armatura czy zabudowa kuchni, zostanie dobrany konkretnie do twojego wnętrza na podstawie indywidualnego projektu. Jak to działa? Wystarczy wykonać pomiar zgodnie z instrukcją, wypełnić ankietę i umundefinedwić się na spotkanie online z jednym z projektantundefinedw Mieszkanie.pl. Powstanie realistyczna wizualizacja 3D mieszkania lub wybranego pomieszczenia i gotowa lista produktundefinedw do zamundefinedwienia, w precyzyjnie wyliczonych ilościach. Materiały trafią do ciebie w ciągu maksymalnie dwundefinedch tygodni. Wszystko załatwiasz szybko, sprawnie i bez wychodzenia z domu!

Pakiety-wykończeniowe-Mieszkanie.pl

Sprawdź rodzaje pakietundefinedw oraz oblicz koszty dla swojego mieszkania. Poznaj szczegundefinedły: mieszkanie.pl/materialy-wykonczeniowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!