Ten pokój hotelowy przeniesie Cię do serialu „Gambit królowej”

Wystrój wnętrza sprawi, że poczujesz się jak serialowa Beth Harmon z mini serii Netflixa

The Harmon Room, 21c Museum Hotel

Najpopularniejszy serial ubiegłego roku na platformie Netflix „Gambit królowej” obejrzało już kilkadziesiąt milionów osób na całym świecie. Zrealizowana na podstawie powieści Waltera Tevisa siedmioodcinkowa seria opowiada o spektakularnej karierze szachowej i życiowych wyborach fikcyjnej bohaterki Beth Harmon, granej przez Anyę Taylor-Joy (wcześniej aktorka zagrała m.in. tytułową rolę w filmie „Emma”). W Polsce serial przyciągnął widzów również ze względu na udział w produkcji Marcina Dorocińskiego, który wcielił się w drugoplanową rolę radzieckiego mistrza szachowego, głównego rywala Harmon. Serial spowodował skokowy wzrost zainteresowania grą w szachy, co komentatorzy ze świata rozgrywek szachowych nazywają „efektem Gambitu królowej”.

Serial poruszył zbiorową wyobraźnię nie tylko dzięki niezwykłej historii i postaci głównej bohaterki. Zachwycił również kostiumami i scenografią oddającymi ducha epoki. W „Queen's Gambit” możemy podziwiać stroje oraz niezwykłe wnętrza domów i eleganckich hoteli z lat 50., 60. i 70. ubiegłego wieku.

Pokój Harmon w hotelu w Lexington

Butikowy hotel 21c Museum Hotel w Lexington w stanie Kentucky, w Stanach Zjednoczonych postanowił oddać atmosferę serialu „Queen's Gambit” i umożliwić swoim gościom nie tylko przeniesienie się w czasie, ale także znalezienie się w świecie bohaterki opowieści. Lokalizacja hotelu nie jest przypadkowa. Znajduje się on w miejscu rozgrywania się większości akcji sfilmowanej powieści. W hotelu, poza pokojami do wynajęcia, działa również miejscowe muzeum.

Wystrój „pokoju Harmon” został zaprojektowany wspólnie przez projektantów: Isabel Ladd, założycielkę Mid-Century Design League of Lexington Lucy Jones i Alexa K Masona z Ferrick Mason Inc. Projekt nawiązuje bezpośrednio do stylu domu należącego do głównej bohaterki serialu, wplatając do niego motywy szachowe. Te ostatnie odnajdziemy np. na specjalnie zaprojektowanej, geometrycznej tapecie w odcieniach zieleni. W pokoju znajdują się autentyczne meble i przedmioty z połowy XX wieku, pochodzące z lokalnego antykwariatu i prywatnych kolekcji, m.in. w pełni zaopatrzony wózek barowy (kto oglądał, ten wie, że wylewanie za kołnierz nie leżało w naturze głównej bohaterki), czy oczywiście komplet szachów. Goście wynajmujący pokój znajdą w nim również rzadkie egzemplarze książek, numery czasopisma Chess Review, a także plan z miejscami wartymi odwiedzenia w mieście, inspirowany akcją serialu.

Pokój z serialu Gambit królowej

Główną atrakcją wnętrza jest jednak pokaźna instalacja z figur szachowych umieszczonych... na suficie nad łóżkiem. Sufitowa szachownica to nawiązanie do wizji, które Beth Harmon miała codziennie po położeniu się spać odkąd pierwszy raz zagrała w szachy. Wizje „wyświetlały się” pod wpływem leków, od których bohaterka była uzależniona. Uzależnieni od serialu „Gambit królowej” mogą zarezerwować pokój nim inspirowany, w cenie od 234 dolarów za noc.

Pokój hotelowy jak w Gambit królowej

Fot. 21cmuseumhotels

Artykuły, które mogą Cię zainteresować