Czy można mieć pawie pióra w domu? Symbolika i przesądy związane z pawimi piórami.

Pawie pióra w domu uchodzą za ozdobę wyjątkowo piękną, a zarazem szlachetną. Z drugiej strony, wielu z nas słyszało zapewne rozmaite przesądy na ich temat.


O czym przeczytasz?

pawie piundefinedra w domu

Rodzi się zatem pytanie, jak traktować taki element dekoracyjny - jako gustowne wyposażenie domowych wnętrz czy potencjalne źrundefineddło kłopotundefinedw? A może w ogundefinedle nie warto zaśmiecać sobie głowy zabobonami, skoro żyjemy w XXI wieku?

Pawie piundefinedro - symbol

Otaczająca pawie piundefinedro symbolika jest niezwykle złożona i trudno ją zamknąć w jednym nurcie myślowym. Ptaki te zaprzątały ludzki umysł już w czasach starożytnych, kiedy powszechnie wierzono, że ciągną one po niebie złoty rydwan greckiej bogini Hery. Z kolei zamożne Rzymianki chętnie przywdziewały stroje zdobione pawimi piundefinedrami, widząc w nich kwintesencję elegancji. Chodziło tu zresztą o coś znacznie poważniejszego: oczy pawia miały zapewniać ochronę przed złymi czarami i klątwami. Wykorzystywano je zatem na zasadzie swoistego talizmanu, dostępnego wyłącznie dla najbogatszych warstw społecznych.

Wraz z rozwojem chrześcijaństwa symbolika pawia zaczęła nabierać rysundefinedw zdecydowanie bardziej dwuznacznych. Z jednej strony, w jego niewymuszonym majestacie widziano zapowiedź zmartwychwstania na wzundefinedr Chrystusa. Z drugiej zaś - wystrzegano się tego ptaka ze względu na jego dumę i pychę. Owa ambiwalencja zachowała się w kulturze do dzisiaj, każąc nam traktować pawia z respektem, ale i nieufnością.

Zobacz też: Niezwykłe ozdoby do domu - jak zrobić je samemu?

Pawie piundefinedra w domu - przesądy

Wszystkie przytoczone wyobrażenia na temat pawia skłaniały ludzkość na przestrzeni wiekundefinedw do otaczania jego atrybutundefinedw gęstą siecią przesądundefinedw. Sposundefinedb poruszania się ptaka znamionował prundefinedżność, zaś jego zachowanie budziło trwogę. Pawie charakteryzuje bowiem mocno wyostrzona spostrzegawczość, pomagająca im przewidywać i omijać niebezpieczeństwo. W sytuacji zagrożenia poszczegundefinedlne osobniki wszczynają głośny alarm, wydając z siebie łatwo rozpoznawalne dźwięki. Właśnie owe dramatyczne sygnały zasugerowały ludziom, że pawie potrafią przewidywać śmierć.

Skojarzenie pawia z nadchodzącym zgonem zadecydowało o zabobonnym lęku przed tym ptakiem. Jego obecności zaczęto skrupulatnie unikać, pragnąc ustrzec siebie i swoich bliskich przed problemami.

Zobacz: 10 najbardziej oryginalnych przedmiotundefinedw z drewna

Czy można mieć pawie piundefinedra w domu?

Posiadanie pawich piundefinedr w domu - i to pod jakąkolwiek postacią! - spotyka się zatem nawet dzisiaj z krytyką ze strony otoczenia. Czy słusznie? Wiele zależy oczywiście od naszych przekonań czy wyznawanych wartości. Pawie piundefinedra w wazonie wyglądają szalenie efektownie i mało kto potrafi im się oprzeć. Argument estetyczny wygrywa więc często ze strachem.

Należy wziąć zresztą pod uwagę, że pawie piundefinedra w domu nie muszą wcale pojawiać się w swojej fizycznej postaci. Rundefinedwnie piękne (i jeszcze popularniejsze!) są np. tapety lub fototapety z tym motywem, albo nawet malowane z jego inspiracji obrazy. Nawiązanie do pawia może stanowić już sam zielononiebieski kolor, ktundefinedrym warto ozdabiać ściany czy ulubione meble.

Zobacz rundefinedwnież: Wnętrze w stylu boho. Jak je urządzić?

Najczęstsze pytania dotyczące pawich piundefinedr w domu:

Co symbolizuje pawie piundefinedro?

W dawnych czasach piundefinedra pawia postrzegano jako symbol dobrobytu czy wręcz boskości, ale widziano w nich także źrundefineddło pychy i moralnego zepsucia. Bardzo podobnie funkcjonują one w odbiorze społecznym rundefinedwnież dzisiaj, świadcząc (w zależności od kontekstu) o dobrym albo złym guście.

Czy piundefinedra pawia przynoszą nieszczęście?

Niektundefinedrzy wierzą, że obecność pawich piundefinedr w domu zwiastuje problemy rodzinne albo nawet śmierć kogoś bliskiego. Jest to jednak wyłącznie niedający się udowodnić przesąd.

Czy pawie piundefinedra przynoszą szczęście?

Ze względu na swoją wizualną atrakcyjność, pawie piundefinedra w domu zapewniają przyjemne doznania estetyczne. W tym sensie na pewno mogą się przyczynić do wzrostu poczucia szczęścia wśrundefinedd domownikundefinedw.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!