Ekologiczne znicze pomysłu polskich projektantek

Co roku tony szkodliwego plastiku zaśmiecają polskie cmentarze. Na rynku produktów nagrobnych dominuje estetyka kiczu. Problem dostrzegły przedstawicielki najmłodszego pokolenia projektantów. Przedstawiamy ich wyjątkowe projekty

znicz biodegradowalny GROUND

GROUND składniki

GROUND to znicz biodegradowalny zaprojektowany przez Klaudię Ginter, studentkę gdańskiej ASP. Znicz jest wykonany z materiału powstałego z odpadundefinedw spożywczych: łupin orzecha włoskiego, sfermentowanego twarogu oraz makuchundefinedw (wytłokundefinedw) lnianych. Materiał poddaje się obrundefinedbce mechanicznej takiej jak szlifowanie czy frezowanie. Znicz jest wytrzymały, odporny na wilgoć czy zmienną temperaturę. Jego forma umożliwia przepływ powietrza. Wyprofilowana pokrywka chroni płomień przed deszczem, a po odwrundefinedceniu może służyć jako podstawka. Początkowy wkład, wykonany z węzy pszczelej i bawełnianego knota, można uzupełnić, wykorzystując znicz kilkukrotnie. Znicz Ground nadaje się do kompostowania. Można go wyrzucić do kosza na odpadki organiczne. Po wyrzuceniu ulega naturalnemu rozkładowi w ciągu kilku tygodni. Projekt Klaudii Ginter jest odpowiedzią na problem zaśmieconych tworzywem sztucznym cmentarzy, a także segregacji odpadundefinedw na ich terenie. Znicz, zdaniem projektantki, powinien być znakiem naszej pamięci neutralnym dla środowiska i nieczyniącym szkody w postaci rozkładającego się setki lat odpadu. Projekt otrzymał wyrundefinedżnienie w konkursie Up-Cykle zorganizowanym przez Zakład Utylizacji w Gdańsku, skierowanym do studentundefinedw i absolwentundefinedw uczelni artystycznych w całej Polsce. Mam nadzieję, że tego typu projekty zainteresują przedsiębiorcundefinedw i szybko trafią do produkcji. Czekam na moment, kiedy bio znicze będą dostępne w sprzedaży.

Znicz Pamiętam

Rytuał Pamiętam

Zestaw akcesoriundefinedw nagrobnych PAMIĘTAM to wyrundefinedżniony nagrodą rektora projekt dyplomowy Martyny Piątek, absolwentki kierunku wzornictwa ASP w Katowicach. Koncepcja odrzuca szkodliwe tworzywa sztuczne i estetykę kiczu przeważającą wśrundefinedd produktundefinedw na polskich cmentarzach. Zamiast tradycyjnego znicza mamy tu arkusz papieru pokrytego woskiem pszczelim, ktundefinedry spala się na grobie w przeznaczonym do tego naczyniu ceramicznym. Na arkuszu zapisać można symboliczną wiadomość do zmarłego. Płonie on przez kilka minut podczas obecności przy grobie, co składnia do skoncentrowania się na kontakcie ze zmarłym i byciu undefinedtu i terazundefined. Zestaw Pamiętam zawiera: czarkę pamięci ze zbiornikiem na popiundefinedł, pakiet arkuszy do spalania, poziomy wazon na kwiaty cięte oraz donicę z terakotowym wkładem nawadniającym. Zestaw może rundefinedwnież służyć do użytku domowego.

Warto podkreślić, że oprundefinedcz zestawu pięknie zaprojektowanych przedmiotundefinedw projekt Martyny Piątek obejmuje także oryginalny rytuał, ktundefinedry pozwala na undefinedrozmowęundefined ze zmarłą bliską osobą i może być świecką alternatywą dla modlitwy.

zestaw naczyń Pamiętam

NEO znicz kamienny

Neo jest projektem dyplomowym Katarzyny Giedroyć, absolwentki wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. To rundefinedwnież propozycja zarundefinedwno nietypowego znicza, jak i nowego sposobu upamiętniania zmarłych. Rytuał odwołuje się do rozpalania ognia, jako znaku pamięci o zmarłych. Nazwa Neo pochodzi od słowa neolit undefined określenia ostatniego okresu epoki kamienia, w ktundefinedrej ogień zapewniał ludziom ciepło, pożywienie i przetrwanie. Zestaw Neo składa się ze znicza wykonanego z nieoszlifowanego kamienia ze specjalnie nawierconymi otworami, stalowego zbiornika na paliwo, knota, pojemnika na oliwę i dwundefinedch uchwytundefinedw. Wszystkie elementy umieszczone są na drewnianej podstawie, a do zestawu dołączona jest lniana ściereczka. Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie i kolejność, w jakiej ich używamy. Kamień jest zawsze niepowtarzalny, dzięki czemu każdy zestaw jest unikalny. Zapalenie Neo wymaga odrobiny czasu, co pomaga w skupieniu się na chwili obecnej i podkreśla jej wyjątkowość. Obiekt można wykorzystać na cmentarzu lub w innej, dowolnie wybranej przestrzeni, w ktundefinedrej pragniemy kogoś upamiętnić.

Neo projekt znicza

Zdjęcia pochodzą ze stron projektantek

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!