Ekologiczne znicze pomysłu polskich projektantek

Co roku tony szkodliwego plastiku zaśmiecają polskie cmentarze. Na rynku produktów nagrobnych dominuje estetyka kiczu. Problem dostrzegły przedstawicielki najmłodszego pokolenia projektantów. Przedstawiamy ich wyjątkowe projekty

znicz biodegradowalny GROUND

GROUND składniki

GROUND to znicz biodegradowalny zaprojektowany przez Klaudię Ginter, studentkę gdańskiej ASP. Znicz jest wykonany z materiału powstałego z odpadów spożywczych: łupin orzecha włoskiego, sfermentowanego twarogu oraz makuchów (wytłoków) lnianych. Materiał poddaje się obróbce mechanicznej takiej jak szlifowanie czy frezowanie. Znicz jest wytrzymały, odporny na wilgoć czy zmienną temperaturę. Jego forma umożliwia przepływ powietrza. Wyprofilowana pokrywka chroni płomień przed deszczem, a po odwróceniu może służyć jako podstawka. Początkowy wkład, wykonany z węzy pszczelej i bawełnianego knota, można uzupełnić, wykorzystując znicz kilkukrotnie. Znicz Ground nadaje się do kompostowania. Można go wyrzucić do kosza na odpadki organiczne. Po wyrzuceniu ulega naturalnemu rozkładowi w ciągu kilku tygodni. Projekt Klaudii Ginter jest odpowiedzią na problem zaśmieconych tworzywem sztucznym cmentarzy, a także segregacji odpadów na ich terenie. Znicz, zdaniem projektantki, powinien być znakiem naszej pamięci neutralnym dla środowiska i nieczyniącym szkody w postaci rozkładającego się setki lat odpadu. Projekt otrzymał wyróżnienie w konkursie Up-Cykle zorganizowanym przez Zakład Utylizacji w Gdańsku, skierowanym do studentów i absolwentów uczelni artystycznych w całej Polsce. Mam nadzieję, że tego typu projekty zainteresują przedsiębiorców i szybko trafią do produkcji. Czekam na moment, kiedy bio znicze będą dostępne w sprzedaży.

Znicz Pamiętam

Rytuał Pamiętam

Zestaw akcesoriów nagrobnych PAMIĘTAM to wyróżniony nagrodą rektora projekt dyplomowy Martyny Piątek, absolwentki kierunku wzornictwa ASP w Katowicach. Koncepcja odrzuca szkodliwe tworzywa sztuczne i estetykę kiczu przeważającą wśród produktów na polskich cmentarzach. Zamiast tradycyjnego znicza mamy tu arkusz papieru pokrytego woskiem pszczelim, który spala się na grobie w przeznaczonym do tego naczyniu ceramicznym. Na arkuszu zapisać można symboliczną wiadomość do zmarłego. Płonie on przez kilka minut podczas obecności przy grobie, co składnia do skoncentrowania się na kontakcie ze zmarłym i byciu „tu i teraz”. Zestaw Pamiętam zawiera: czarkę pamięci ze zbiornikiem na popiół, pakiet arkuszy do spalania, poziomy wazon na kwiaty cięte oraz donicę z terakotowym wkładem nawadniającym. Zestaw może również służyć do użytku domowego.

Warto podkreślić, że oprócz zestawu pięknie zaprojektowanych przedmiotów projekt Martyny Piątek obejmuje także oryginalny rytuał, który pozwala na „rozmowę” ze zmarłą bliską osobą i może być świecką alternatywą dla modlitwy.

zestaw naczyń Pamiętam

NEO znicz kamienny

Neo jest projektem dyplomowym Katarzyny Giedroyć, absolwentki wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku. To również propozycja zarówno nietypowego znicza, jak i nowego sposobu upamiętniania zmarłych. Rytuał odwołuje się do rozpalania ognia, jako znaku pamięci o zmarłych. Nazwa Neo pochodzi od słowa neolit – określenia ostatniego okresu epoki kamienia, w której ogień zapewniał ludziom ciepło, pożywienie i przetrwanie. Zestaw Neo składa się ze znicza wykonanego z nieoszlifowanego kamienia ze specjalnie nawierconymi otworami, stalowego zbiornika na paliwo, knota, pojemnika na oliwę i dwóch uchwytów. Wszystkie elementy umieszczone są na drewnianej podstawie, a do zestawu dołączona jest lniana ściereczka. Każde narzędzie ma swoje przeznaczenie i kolejność, w jakiej ich używamy. Kamień jest zawsze niepowtarzalny, dzięki czemu każdy zestaw jest unikalny. Zapalenie Neo wymaga odrobiny czasu, co pomaga w skupieniu się na chwili obecnej i podkreśla jej wyjątkowość. Obiekt można wykorzystać na cmentarzu lub w innej, dowolnie wybranej przestrzeni, w której pragniemy kogoś upamiętnić.

Neo projekt znicza

Zdjęcia pochodzą ze stron projektantek

Artykuły, które mogą Cię zainteresować