Cuda polskiego przemysłu szklanego - projekty Eryki i Jana Drostów zachwycają kolejne pokolenia

Kiedyś używane masowo w polskich domach, dziś mają wartość kolekcjonerską. Szklane naczynia projektu małżeństwa Drostów to design najwyższej próby. W Muzeum Miasta Gdyni trwa wystawa pokazująca dorobek projektantów

Szkło Drostundefinedw

Fot. instagram.com/lepszastronaprl

Eryka Trzewik-Drost i Jan Sylwester Drost to małżeństwo projektantundefinedw przemysłowych, przez dekady związanych zawodowo z hutą szkła w Ząbkowicach. Urodzili się na początku lat 30. Oboje ukończyli Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (dzisiejszą Akademię Sztuk Pięknych), gdzie się poznali.

Polskie uczelnie artystyczne po wojnie zaczęły specjalizować się w rundefinedżnych gałęziach projektowania. Głundefinedwnie ze względu na bliskość poniemieckich zakładundefinedw wytwarzających ceramikę użytkową i hut PWSSP otworzyła wydziały ceramiki i szkła. Samodzielna Katedra Szkła, ktundefinedra powstała na wrocławskiej uczelni w 1950 roku, wykształciła swundefinedj odrębny styl i całe pokolenie wybitnych projektantundefinedw, m.in. Erykę i Jana Drostundefinedw.

Szkło Drostundefinedw

Fot. instagram.com/lepszastronaprl

W latach 60. małżeństwo projektantundefinedw rozpoczęło pracę w ośrodku wzorcowym w hucie w Ząbkowicach Będzińskich. Zakład ten specjalizował się w popularnej technice szkła prasowanego.

Technika ta polega na tłoczeniu pundefinedłpłynnej masy szklanej w formach, ktundefinedre chłodzi się strumieniem zimnego powietrza. Sposundefinedb produkcji ma duży wpływ na wygląd powstałych przedmiotundefinedw. W przeciwieństwie do obiektundefinedw wydmuchiwanych lub formowanych ręcznie, przedmioty ze szkła prasowanego mają niejednolitą powierzchnię i mniejszą przejrzystość. Krawędzie i ściany szwundefinedw dwu - lub wielodzielnych form pozostają widoczne.

Początkowo technika ta była używana głundefinedwnie do wytwarzania pundefinedłfabrykatundefinedw, ktundefinedre pundefinedźniej były poddawane dalszej obrundefinedbce. Z przemysłowego szkła prasowanego, ktundefinedre było zdecydowanie bardziej ekonomiczne produkowano głundefinedwnie imitacje drogiego szkła szlifowanego i grawerowanego. Technika ta nie cieszyła się ani dobrą opinią ani popularnością w świecie projektowym.

Szkło Drostundefinedw

Fot. instagram.com/polish_design

Szkło Drostundefinedw

Fot. instagram.com/monkownia

Szkło prasowane okazało się więc niezwykłym wyzwaniem dla młodych designerundefinedw. Eryka i Jan Drostowie postanowili jednak wykorzystać jego ograniczenia i zmienić je w zalety. Dzięki swojej kreatywności, a także doskonałemu zrozumieniu procesundefinedw technologicznych oraz ścisłej wspundefinedłpracy z poszczegundefinedlnymi działami produkcji, ich projekty zyskały uznanie nie tylko w Polsce. Rundefinedwnież świat zza żelaznej kurtyny doceniał dorobek projektantundefinedw. Wkrundefinedtce Drostowie zostali uznani za jednych z najwybitniejszych w Europie twundefinedrcundefinedw pracujących w technice szkła prasowanego.

Styl szkła artystycznego w tamtym czasie, tzw. styl wrocławski, ktundefinedrego przedstawicielami byli rundefinedwnież Eryka i Jan Drostowie, charakteryzował się wpływami skandynawskimi. Zrezygnowano z tradycyjnych zdobień na rzecz większej rundefinedżnorodności samych form oraz eksperymentundefinedw z kolorem i strukturą szkła. Znaczenie miała funkcjonalność oraz prostota przedmiotundefinedw.

Naczynia szklane projektu Eryki i Jana Drostundefinedw przez dekady trafiały do wielu polskich domundefinedw, gdzie były używane na co dzień. Popularnymi zestawami były serie undefinedAsteroidundefined, undefinedRadiantundefined, undefinedRotorundefined, undefinedDiatretundefined, pundefinedłmiski undefinedRybyundefined, seria undefinedJeż morskiundefined czy undefinedwazony optyczneundefined.

Szkło Drostundefinedw

muzeumgdynia.pl

Ważnym wydarzeniem dla wszystkich zainteresowanych szkłem artystycznym, a także historią polskiego wzornictwa jest najnowsza wystawa z cyklu Polskie Projekty Polscy Projektanci prezentowana obecnie w Muzeum Miasta Gdyni. Jej tematem jest twundefinedrczość wybitnych projektantundefinedw undefined Eryki i Jana Drostundefinedw. Oto jak twundefinedrcy wystawy opisują to, co możemy na niej zobaczyć:

Na wystawie ukazujemy dorobek jednego z najciekawszych tandemundefinedw projektanckich w powojennej historii wzornictwa szkła. W atrakcyjny poznawczo sposundefinedb przedstawimy szkła produkowane masowo oraz realizacje unikatowe, ich miejsce w historii polskiego wzornictwa oraz przełomową technologię szkła prasowanego. Zabierzemy zwiedzających w pouczającą, a zarazem sentymentalną podrundefinedż, uświadamiając powszechność dobrego projektowania w polskich domach i jego wartość kolekcjonerską.

Szkło Drostundefinedw

Fot. gdynia.pl

Celem wystawy jest pokazanie jak nowatorskie działania projektowe małżeństwa Drostundefinedw uczyniły ze szkła prasowanego nowoczesne i pełne wyrazu naczynia codziennego użytku.

Wiele lat po wygaśnięciu piecundefinedw hutniczych w Ząbkowicach, szkła projektu Eryki i Jana Drostundefinedw wciąż używane są w polskich domach, jednocześnie przeżywając renesans na rynkach aukcyjnych i w środowiskach kolekcjonerskich, osiągając często zawrotną wartość. Sprundefinedbujemy uchwycić ulotny moment, w ktundefinedrym przedmiot użytkowy awansuje do roli obiektu muzealnego i pożądanego obiektu kolekcjonerskiego.

Szkło Drostundefinedw

Fot. gdynia.pl

Wystawa undefinedEryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanciundefined bazuje na zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, ktundefinedre jest wspundefinedłorganizatorem wydarzenia oraz na czterech kolekcjach prywatnych. Ekspozycję dopełnią elementy multimedialne, m. in. film o projektantach oraz polsko-angielski katalog. Kuratrkami wystawy są: Barbara Banaś, Marta Borowska-Tryczak oraz Anna Śliwa. Wystawę można oglądać do 09 stycznia 2022.

Eryka i Jan Drostowie

Fot. gdynia.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!