Co to jest stan surowy otwarty? Jaki zakres prac obejmuje?

Stan surowy otwarty to pojęcie z dziedziny terminologii budowlanej, oznaczające jeden z najważniejszych etapów budowy domu.


O czym przeczytasz?

Staranne przejście przez tę fazę ma kluczowe znaczenie dla trwałości konstrukcji oraz powodzenia całego projektu. Co zatem konkretnie wchodzi w skład stanu surowego otwartego? I czego należy się spodziewać pundefinedźniej?

Co to jest stan surowy otwarty?

Stan surowy otwarty domu to ten etap budowy, ktundefinedry następuje bezpośrednio po stanie zerowym. Poprzedza zaś stan surowy zamknięty. Z pozoru mogłoby się wydawać, że wszystkie wymienione terminy powinny interesować wyłącznie ekipę budowlaną, nie zaś właściciela nieruchomości. Takie podejście jest jednak błędem. Orientując się - przynajmniej z grubsza - w procesie powstawania budynku, można trzymać rękę na pulsie i nie dopuścić do wystąpienia najczęściej spotykanych problemundefinedw.

Pierwszy krok przy budowie domu to doprowadzenie go do stanu zerowego: zakończenie prac ziemnych, wykopanie fundamentundefinedw oraz drenaż. Po sfinalizowaniu wszystkich tych czynności można już przystąpić do drugiego etapu, ktundefinedrego zwieńczeniem będzie właśnie stan surowy otwarty. Przejście od fazy pierwszej do drugiej trwa przeważnie ok. 2-3 miesięcy, chociaż wiele zależy też od konkretnego projektu.

Stan surowy otwarty: co obejmuje?

Elementy składające się na stan surowy otwarty budynku są ściśle określone. Należy do nich wykonanie:

  • konstrukcji ścian nośnych (zewnętrznych i wewnętrznych),
  • stropundefinedw,
  • kominundefinedw,
  • schodundefinedw wewnętrznych (chyba że mamy do czynienia z domem parterowym),
  • więźby i pokrycia dachowego.

Wszelkie prace murowe musza zostać poprzedzone postawieniem fundamentundefinedw Dopiero na ich solidnej podstawie mogą powstać ściany nośne zewnętrzne (najczęściej wykorzystuje się tu beton komundefinedrkowy, chociaż dopuszczalne są też inne materiały murowe).

Dom w stanie surowym otwartym posiada już kompletne kominy wentylacyjne i dymowe, a także stropy - ułożone i zalane. W tym miejscu warto zauważyć, że wybudowanie domu jednorodzinnego z piętrem i podpiwniczeniem pociąga za sobą konieczność wykonania aż trzech rundefinedżnych stropundefinedw. Podnosi to oczywiście koszty całej inwestycji. W celu jej obniżenia, możemy zlecić wykonanie stropu nad poddaszem z drewna, nie zaś z bloczkundefinedw betonowych.

Aby doprowadzić inwestycję do stanu surowego otwartego, należy rundefinedwnież wykonać balkony (o ile oczywiście zakładał je projekt), a w domu piętrowym także schody żelbetowe. Ostatnią czynnością na tym etapie jest zapewnienie więźby dachowej, poszycia z desek (lub membrany) oraz staranne ułożenie pokrycia dachowego. Koszt tych prac wynosi średnio kilkadziesiąt tysięcy złotych i nie należy na nich oszczędzać - powinna je przeprowadzić doświadczona, wykwalifikowana ekipa. Tuż po położeniu dachu przeprowadza się jeszcze izolację termiczną, kładzie podbitkę dachową oraz zakłada rynny.

Stan surowy otwarty pochłonie około 40% całkowitego kosztu budowy domu. Przekładając to na konkretne liczby, mundefinedwimy o sumie od 150 do 250 tys. zł. Prosty parterowy budynek będzie oczywiście tańszy niż dom z piwnicą i użytkowym poddaszem. Sporo zależy też od rodzaju materiałundefinedw wykorzystywanych do budowy.

Ponieważ stan surowy otwarty budynku jest kluczowym etapem inwestycji, wszelkie błędy popełniane w tej fazie mogą się przyczynić do pundefinedźniejszych problemundefinedw z użytkowaniem domu. Najczęstszym potknięciem bywa nieprecyzyjne poziomowanie i pionizowanie ścian, co może prowadzić do problemundefinedw z utrzymaniem odpowiedniej konstrukcji i układaniem stropundefinedw. Kolejny dość często spotykany błąd to brak zaizolowania ścian przed wilgocią (np. poprzez zastosowanie folii hydroizolacyjnej). Niedopilnowanie tego spowoduje, że woda prędzej czy pundefinedźniej zacznie wnikać w ściany, pogarszając ich trwałość. Wysoki poziom zawilgocenia pociągnie za sobą rozwundefinedj grzybundefinedw i pleśni.

Stan surowy otwarty: co dalej?

Eksperci doradzają, by za wszelką cenę doprowadzić budowę domu do stanu surowego otwartego przed nadejściem pierwszych przymrozkundefinedw i opadundefinedw śniegu. Na czas zimy powinno się przerywać prace i wznawiać je wraz z nastaniem wiosny. Należy przy tym pamiętać o właściwym zabezpieczeniu "zimującego" budynku poprzez:

  1. deskowanie oraz pokrycie papą dachu przygotowanego pod położenie dachundefinedwki,
  2. zabicie deskami - od zewnętrznej strony - otworundefinedw okiennych i drzwiowych (w sposundefinedb umożliwiający wentylację wnętrza domu),
  3. spuszczenie wody z instalacji wodnej (o ile zdążyliśmy już doprowadzić ją do budynku).
    Powyższe czynności pozwolą przeczekać zimę bez narażania domu na zawilgocenie. Zapewniwszy zaś inwestycji wszystko, co obejmuje stan surowy otwarty, można przejść do realizacji następnej fazy projektu.

Stan surowy otwarty a zamknięty

Mając dom w stanie surowym otwartym, możemy już ocenić jego bryłę i przekonać się, jak będzie ostatecznie wyglądał. Chociaż budynek ma za sobą wszystkie prace konstrukcyjne, nadal jest niewykończony. Najbardziej rzuca się w oczy brak drzwi (w tym rundefinedwnież garażowych), okien oraz przeszkleń. Właśnie takie elementy uzupełnia się w celu przejścia do stanu surowego zamkniętego.

Stan surowy zamknięty to kolejny (trzeci) etap budowy domu. Budynek zostaje zaopatrzony w okna, drzwi wejściowe oraz część instalacji. Jest zatem całkowicie zabezpieczony przed czynnikami zewnętrznymi, aczkolwiek nadal pozostaje niewykończony od wewnątrz. Doprowadzenie inwestycji do stanu surowego zamkniętego oznacza, że osiągnęliśmy około 50% ogundefinedlnych kosztundefinedw budowy.

Należałoby dodać, że polskie prawo budowlane nie definiuje dokładnie poszczegundefinedlnych etapundefinedw budowy domu. W zależności od wykonawcy, mogą zatem występować w tym zakresie niewielkie rundefinedżnice. Najlepiej doprecyzować takie kwestie już w momencie zawierania umowy, aby każda ze stron, wiedziała, czego i w jakim terminie się spodziewać.

QA: Stan surowy otwarty

Stan surowy otwarty: co to znaczy?

Budowa domu przebiega w 6 etapach. Chodzi o: załatwianie formalności, stan zerowy, stan surowy otwarty, stan surowy zamknięty, prace o charakterze wykończeniowym oraz formalności po ukończeniu budowy. Stan surowy otwarty znajduje się pośrodku tej listy. Można go uznać za etap kluczowy dla całej inwestycji, gdyż w jego trakcie dochodzi do powstania zrębundefinedw konstrukcyjnych budynku.

Stan surowy otwarty: co zawiera?

Dom w stanie surowym otwartym posiada ściany nośne ze stropami, a także dach z pokryciem (choć to pokrycie ma często charakter wyłącznie tymczasowy). Sama konstrukcja jest jednak jeszcze niewykończona, zaś budynek nie ma na razie okien, drzwi czy instalacji. Budowa domu w stanie surowym otwartym powinna przebiegać ściśle według projektu.

Ile kosztuje stan surowy otwarty 2022?

Doprowadzenie inwestycji do stanu surowego otwartego wyniesie nas od 150 do 250 tys. zł. Na całkowity koszt składa się tu wartość materiałundefinedw budowlanych oraz robocizna. Wiele będzie oczywiście zależało od charakteru samego budynku - jego powierzchni użytkowej, obecności (lub braku) balkonundefinedw, piwnicy itd.

Stan surowy otwarty: jak długo może stać?

Nie istnieją tu sztywne reguły. Zdarza się, że z rundefinedżnych powodundefinedw domy w stanie surowym pozostają niedokończone nawet przez kilka lat. Może to jednak skutkować mniejszymi bądź większymi zniszczeniami (albo np. kradzieżami), ktundefinedre wpłyną na wzrost kosztundefinedw całej budowy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!