Rynek wtórny czy pierwotny. Dylemat kupującego pierwsze mieszkanie

Mieszkania z rynku wtórnego mogą być znacznie tańsze niż nowe. Nie są jednak idealne: często bez gruntownego remontu się nie obejdzie. Z kolei mieszkania deweloperskie są dziś zazwyczaj położone na końcu świata.


O czym przeczytasz?

Ciemne strony rynku wtundefinedrnego

Czy warto kupić mieszkanie z drugiej ręki? Tak, ale pod warunkiem, że prześwietlisz wybraną nieruchomość pod względem prawnym i technicznym. Musisz dokładnie wiedzieć, co i w jakim stanie kupujesz.

Tego typu nieruchomości najczęściej sprzedają prywatni właściciele. Sprawność przebiegu transakcji zależna jest od ich postawy. Niekiedy natrafiamy na osoby komunikatywne, a czasem konfliktowe i nieustępliwe. W tym drugim przypadku możesz spodziewać się szeregu komplikacji, na ktundefinedre zawczasu warto się przygotować. Najczęstsze wyzwania w komunikacji z dotychczasowymi właścicielami mieszkania to negocjacja ceny, ale także termin wyprowadzki i wyposażenie wnętrza (czyli undefinedco zostajeundefined i undefinedjest w cenieundefined).

Jeśli mieszkanie sprzedawane jest przez agencję nieruchomości, pobierze ona prowizję w wysokości 2-3% wartości mieszkania. Zazwyczaj koszt ten ponosi kupujący, jednak niekiedy możliwe jest podzielenie jej ze sprzedającym.

Remont łazienki

Rzadko kiedy mieszkanie z rynku wtundefinedrnego jest gotowe do zamieszkania. Musisz więc liczyć się z kosztami remontowymi, ktundefinedre mogą stanowić nawet kilkadziesiąt procent ceny mieszkania. Gruntowny remont łazienki czy kuchni to koszt ok. 10-12 tysięcy złotych, wymiana instalacji elektrycznej co najmniej trzy tysiące złotych, a zwykłe malowanie kosztuje ok. 15 złotych od metra kwadratowego. Jednak nawet jeśli dysponujesz gotundefinedwką, oczekiwanie na ekipę fachowcundefinedw trwa obecnie nawet pundefinedł roku.

To nie koniec wydatkundefinedw. Od zakupu nieruchomości z rynku wtundefinedrnego należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości dwundefinedch procent wartości. Myślisz, że to koniec? Starsze mieszkania mogą być droższe w eksploatacji od nowych. Trzeba się liczyć z wyższymi kosztami ogrzewania i składką na fundusz remontowy.

Deweloperski standard słono kosztuje

Mieszkania deweloperskie zazwyczaj są znacznie droższe niż te z rynku wtundefinedrnego undefined w niektundefinedrych miastach rundefinedżnica w cenie wynosi nawet 20-30 procent. Wyjątkiem jest rynek mieszkaniowy w Warszawie, na ktundefinedrym ceny nieruchomości z pierwszej i drugiej ręki są zbliżone.

Ponadto mieszkania deweloperskie nie są przecież gotowe do zamieszkania. Aby je wykończyć, potrzeba środkundefinedw. W przypadku mieszkania 50-metrowego to nawet 70-100 tys. zł. Minusem mieszkań deweloperskich jest też to, że ich lokalizacja jest znacznie mniej zrundefinedżnicowana niż w przypadku rynku wtundefinedrnego, urozmaiconego i dostosowanego zarundefinedwno do chudszych, jak i grubszych portfeli.

Jednak jeśli płacisz, możesz oczekiwać wysokiej jakości. Inwestycje deweloperskie są stawiane z nowoczesnych materiałundefinedw budowlanych, co przekłada się na pundefinedźniejsze oszczędności np. przy płaceniu rachunkundefinedw za ogrzewanie.

Mieszkanie z drugiej ręki remont

Urządź się po swojemu

Mieszkania od dewelopera są białą kartą undefined jako pierwszy mieszkaniec masz możliwość zaaranżować je w sposundefinedb, ktundefinedry idealnie odpowiada twoim potrzebom. Dotyczy to zarundefinedwno przeznaczenia pokojundefinedw, jak i ich układu, czy rozmieszczenia ścianek działowych.

Tego samego nie można powiedzieć o mieszkaniu z rynku wtundefinedrnego. Tutaj stanem zastanym jest realizacja potrzeb poprzedniego właściciela. Albo masz z nim zbieżny gust i preferencje, albo musisz szykować się na gruntowny remont. W tym miejscu należy zaznaczyć, że gdy w mieszkaniach w tzw. wielkiej płycie prawdopodobnie nie napotkasz ograniczeń w trakcie remontu, tak w zabytkowych kamienicach musisz się liczyć z opinią konserwatora zabytkundefinedw. Od złożenia wniosku ma on 30 dni na ustosunkowanie się do zakresu planowanych przez ciebie prac. Wymiana stolarki będzie wymagała zgody urzędnika, ale z drugiej strony zyskujesz mieszkanie z duszą, najczęściej w prestiżowej lokalizacji.

Rynek wtundefinedrny a pierwotny

Mieszkanie potrzebne od zaraz

Jeśli goni cię czas, rynek wtundefinedrny ma zdecydowanie więcej do zaoferowania. W przypadku projektundefinedw deweloperskich umowy zawiera się najczęściej na początkowych etapach inwestycyjnych, gdy dopiero powstają fundamenty. Do czasu, gdy będziesz mundefinedgł zorganizować parapetundefinedwkę, minie co najmniej kilka miesięcy, a jeśli dodatkowo doliczysz zapas potrzebny na wykończenie twojego nowego M, może to potrwać nawet i dwa lata. Zdarzają się także znaczne opundefinedźnienia wynikające z nieotrzymania odpowiednich zgundefinedd przez dewelopera (w dobie pandemii nawet 80% spraw urzędowych dotyczących budownictwa nie było rozpatrzonych w terminie). Na rynku zdarzają się oferty pojedynczych mieszkań deweloperskich gotowych do zamieszkania, jednak najczęściej dotyczy to nieruchomości w mało atrakcyjnych lokalizacjach i nie są one tańsze. Wynika to z faktu, że w Polsce wciąż brakuje mieszkań, a najtańsze lokale wyprzedawane są na pniu.

Zobacz więcej na ten temat: Deweloperom brakuje tańszych mieszkań

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!