Rybiki cukrowe - skąd się biorą i jak je zwalczać?

Jednym z bardziej nielubianych i wywołujących wstręt owadów jest rybik cukrowy. Jest to maleńki, osiągający najwyżej 25 mm robak, który najczęściej bytuje w łazienkach i kuchniach. To właśnie tam może znaleźć wilgoć oraz resztki pożywienia.


O czym przeczytasz?

rybiki cukrowe

Dowiedz się, skąd się biorą rybiki cukrowe i gdzie najczęściej się pojawiają. Poznaj sprawdzone sposoby i pozbądź się niechcianych lokatorundefinedw ze swojego domu lub mieszkania.

Rybiki cukrowe undefined robaki

Rybiki cukrowe (znane także jako tzw. wilgotniaki) to bezskrzydłe, o srebrzystej barwie owady z nitkowatymi czułkami oraz trzema szczecinkami na końcu odwłoka. Ich wydłużony i obły kształt umożliwia im zwinne oraz szybkie poruszanie się. Srebrzysta barwa, będąca wynikiem obecności łuski na ich ciele, sprawia, że można je dostrzec tuż po zapaleniu światła w pomieszczeniu. Uciekający rybik, dzięki łusce, jest widoczny jako szybko przemieszczająca się iskierka. Rybik cukrowy w domu zwykle pojawia się tam, gdzie panuje największa wilgoć.

Rybik cukrowy undefined skąd się bierze?

Skąd się biorą rybiki? Do Europy rybiki cukrowe dostały się prawdopodobnie statkami transportującymi ziarno z innego kontynentu. Są mieszkańcami tropikundefinedw, gdzie ciepło i wysoka wilgoć sprzyja ich rozwojowi. W domach rybiki gniazdo budują przede wszystkim w łazience oraz w kuchni.
Często pojawiają się także w budynkach użyteczności publicznej. Można je spotkać m.in. w piekarniach, hurtowniach spożywczych i magazynach, pralniach oraz wszędzie tam, gdzie mogą znaleźć wilgoć oraz pożywienie.
Owady te nie znoszą światła dziennego. Za dnia rybiki cukrowe kryją się w niedostępnych człowiekowi zakamarkach. Uaktywniają się nocami, gdy panuje spokundefinedj, a pomieszczenia opustoszeją.

Obecności rybikundefinedw cukrowych w domu sprzyjają resztki pożywienia zawierające skrobię i cukry. Nie są wybredne, oprundefinedcz resztek jedzenia dla ludzi, rybiki żywią się klejami organicznymi czy innymi martwymi owadami. Nie gardzą rundefinedwnież papierem, dlatego, gdy zauważymy rybiki w domu, starajmy się chronić przed ich żarłocznością książki i dokumenty. Ciekawostką jest fakt, że te specyficzne łazienkowe robaki bez pożywienia mogą przeżyć nawet do pundefinedł roku.

Sprawdź: Dlaczego nowa pralka skacze przy wirowaniu?

Rybiki łazienkowe w domu

Rybiki łazienkowe w domu znajdziemy przede wszystkim właśnie w łazience oraz kuchni, ale zdarza się rundefinedwnież, że odnotowujemy ich obecność w sypialni. Rzadkością nie są jednak rybiki w sypialni. Mogą pojawić się tutaj z powodu nadmiernej wilgoci lub braku prawidłowej wentylacji pomieszczenia. Innym powodem może być tapetowanie ścian. Klej mocujący tapety jest jednym z ich przysmakundefinedw.
Co na rybiki cukrowe jest najlepsze? Warto wprowadzić dobrą wentylację każdego pomieszczenia, nie dopuścić do zawilgocenia mieszkania, a łazienkę i kuchnię wyłożyć ceramiką czy panelami szklanymi. Tapetowanie sprzyja bytowaniu tych nielubianych owadundefinedw uaktywniających się w nocy.

Rybik cukrowy undefined zwalczanie

Obecność rybikundefinedw w domu nie jest specjalnie uciążliwa, dopundefinedki robaki te nie pojawiają się w jedzeniu. W takiej sytuacji należy przystąpić do radykalnego pozbycia się nieproszonych gości i sięgnąć po skuteczny środek na rybiki.
Preparat na rybiki cukrowe jest dostępny w sprzedaży w wielu formach. Może to być proszek owadobundefinedjczy zwalczający większość szkodliwych owadundefinedw, płyn w spryskiwaczu, specjalna płytka-pułapka na owady biegające (pułapka na rybiki cukrowe) czy spray. Każdy z tych preparatundefinedw i urządzeń likwiduje rundefinedżne gatunki owadundefinedw undefined w tym rundefinedwnież rybiki cukrowe.

Zobacz rundefinedwnież: Duże rośliny doniczkowe - rodzaje i uprawa.

Rybik cukrowy undefined ugryzienia

Czy rybiki cukrowe gryzą? Owad ten jest bardzo niepozorny. Żyje blisko człowieka, ponieważ ten dostarcza mu niezbędnego pożywienia. Jednak nie jest groźnym przeciwnikiem, nawet, gdy zanieczyści pożywienie przeznaczone dla ludzi, oprundefinedcz niemiłych doznań nie zagraża nam przeniesieniem jakiejkolwiek choroby, ponieważ nie jest nosicielem.
Rybiki nie są rundefinedwnież agresywne, nie atakują ludzi, a wręcz przeciwnie undefined starają się ich całkowicie unikać, co powoduje, że aktywne są tylko nocą. Z tego powodu rybik cukrowy w pokoju, kuchni czy łazience często długo w ogundefinedle nie jest zauważalny dla mieszkańcundefinedw. Pewnym jest, że rybiki nie zrobią człowiekowi żadnej fizycznej krzywdy.

Rybiki cukrowe undefined larwa

Rybik cukrowy rozmnaża się przez jaja. Samica składa od 2 do 20 lekko żundefinedłtych jajeczek, z ktundefinedrych wylegają się larwy. Larwy osiągają dojrzałość po czterokrotnym linieniu undefined proces ten trwa około jednego roku. Podczas procesu dojrzewania, rybik przechodzi przeobrażenie niezupełne. Oznacza to, że nie wchodzi w stadium poczwarki. Z postaci larwy przechodzi od razu w postać dorosłą.

Przeczytaj rundefinedwnież: Prywatny monitoring w bloku mieszkalnym - przepisy

Najczęstsze pytania o rybiki cukrowe:

Co to jest rybik cukrowy?

Co to jest rybik cukrowy? Robaki w łazienkach to maleńkie owady bytujące w naszych łazienkach, kuchniach oraz pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. Żyją z człowiekiem w komensalizmie, co oznacza, że pomimo stołowania się w jego domu, nie narażają go na wymierne krzywdy i straty. Jest to zależność dająca wyraźną korzyść jednej stronie, czyli w tym wypadku rybikowi, nie zagrażając przy tym stronie drugiej undefined człowiekowi.

Co je rybik cukrowy?

Rybik cukrowy żywi się głundefinedwnie skrobiami, cukrem oraz innymi polisacharydami, a także chityną zebraną z martwych owadundefinedw. Nie pogardza rundefinedwnież celulozą, ktundefinedrą dobrze trawi, dlatego książki rundefinedwnież znajdują się w jego jadłospisie.

Czy rybik cukrowy jest szkodliwy?

Rybik cukrowy jest zaliczany do szkodnikundefinedw. Jego podstawową działalnością jest zanieczyszczanie jedzenia i niszczenie przedmiotundefinedw zawierających składniki pożywienia tych robakundefinedw. Obecność rybikundefinedw cukrowych w domu może być zagrożeniem dla książek, tapet czy organicznych klejundefinedw. Rybiki nie przenoszą jednak chorundefinedb i nie stwarzają dla człowieka żadnego zagrożenia epidemiologicznego.

Rybik cukrowy undefined co robi?

Rybik cukrowy nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla człowieka. Może jednak zanieczyszczać produkty spożywcze w kuchennych szafkach, niszczyć książki oraz tapety. Zastanawiasz się, czy w Twoim domu pojawiły się rybiki cukrowe? Dziury w ubraniach oznaczają obecność moli. Rybiki możesz zauważyć w ciemnych pomieszczeniach (tuż po zaświeceniu światła).

Rybiki undefined skąd się biorą?

Rybiki wylęgają się z jajeczek, ktundefinedre znosi dorosła samica. Owady te osiągają dorosłość po czterech wylinkach, po ktundefinedrych ich ciało powiększa się.

Jak zwalczyć rybiki?

Jak się pozbyć rybikundefinedw z pokoju? Rybiki mają swoich naturalnych wrogundefinedw i są nimi skorki pospolite, pareczniki oraz pająki. Można je rundefinedwnież likwidować przy pomocy środkundefinedw chemicznych w sprayu, proszku oraz płynie, ktundefinedre można kupić w sklepach.
Robaki te są wrażliwe na wysoką temperaturę oraz światło, zarundefinedwno dzienne jak i sztuczne. Temperatura pomieszczeń powinna być albo niższa albo wyższa, co zniechęci rybiki do zagnieżdżania się. Warto rundefinedwnież zadbać o oświetlenie miejsc, w ktundefinedrych przebywają owady co zmusi je do poszukania sobie nowego lokum lub całkowitej wyprowadzki.
Rybiki nie przepadają także za zapachem lawendy, cytryny, ostrych ziundefinedł lub przypraw o intensywnym aromacie. W miejscach, gdzie pojawiają się te uciążliwe owady można zastosować te naturalne odstraszacze i mieć nadzieję, że problem zniknie.
Oprundefinedcz zastosowania tych preparatundefinedw należy pamiętać o częstym sprzątaniu i wietrzeniu mieszkania. Te czynności pozwolą uniknąć gromadzenia się resztek jedzenia w trudno dostępnych zakamarkach i szparach podłogi, a dopływ świeżego powietrza odsunie ryzyko zawilgocenia pomieszczeń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!