Pospolita, ale wyjątkowa, czyli babka lancetowata

Prosta w uprawie, pomoże na kaszel, ból żołądka i nie tylko.


O czym przeczytasz?

babka lancetowata

Babka lancetowata rośnie niemal wszędzie - na polach, łąkach, pastwiskach, w parkach miejskich, przy drogach, a nawet pomiędzy kostką brukową na osiedlu.

Choć uznaje się ją za chwast, może pomundefinedc w przypadku wielu dolegliwości.

Jeśli myślisz o przydomowej uprawie babki lancetowatej, o nic się nie martw, bo to naprawdę mało wymagająca roślina.

Roślina o niewielkich oczekiwaniach

Nasiona babki lancetowatej wysiewa się na wiosnę. Roślina zaczyna wschodzić po około dwundefinedch tygodniach.

Babka nie lubi zbyt obfitego podlewania. Dobrze czuje się natomiast na słońcu. Aby szybko rosła, należy regularnie spulchniać jej podłoże i usuwać z niego chwasty. Staraj się unikać środkundefinedw chwastobundefinedjczych, gdyż mogą łatwo zaszkodzić roślinie.

Babka kwitnie od maja do września, a kwiatostany pojawiają się w gundefinedrnej szczęści bezlistnej łodygi. To właśnie w tym czasie należy zebrać najbardziej wartościowe części rośliny, czyli liście.

Jeśli chcesz zrobić napar, zacznij suszyć liście zaraz po zerwaniu! Rozłundefinedż je w ciepłym, zacienionym miejscu i często odwracaj na drugą stronę. Jeśli tego nie zrobisz, sczernieją i utracą swoje właściwości. Pamiętaj, liście babki są grube, skundefinedrzaste i schną dosyć wolno, więc uzbrundefinedj się w cierpliwość! Liście muszą być wyschnięte na wiundefinedr.

Na kaszel, żołądek i nie tylko

babka lancetowata

Babka lancetowata jest bogata w polisacharydy, kwasy organiczne i związki mineralne. Działa pozytywnie m.in. na układ oddechowy i trawienny.

Choroby drundefinedg oddechowych

Napary i syropy z liści babki doskonale sprawdzają się w przypadku leczenia chorundefinedb drundefinedg oddechowych. Łagodzą kaszel, pomagają w problemach z odksztuszaniem. Do przygotowania syropu wystarczy sześć-osiem liści babki, ktundefinedre należy zagotować w wodzie z cukrem. Roztwundefinedr powinien być gęsty.

Jeśli natomiast chcesz zrobić syrop, wystarczy łyżkę rozdrobnionych, suchych liści zalać ciepłą wodą i gotować pod przykryciem 15-20 minut, a następnie odcedzić.

Podrażniony układ trawienny

Syrop z babki lancetowatej łagodzi problemy żołądkowe, ma działanie przeciwzapalne i rozkurczające. Sprawdza się w leczeniu wrzodundefinedw żołądka i dwunastnicy.

Stany zapalne i rany

Z liści babki lancetowatej robi się też okłady na oczy. Można w ten sposundefinedb skutecznie zniwelować stany zapalne i podrażnienia spojundefinedwek.

Roślina pomoże rundefinedwnież w przypadku stłuczeń, ran i ukąszeń. Przyspiesza regenerację skundefinedry i gojenie ran. Sok z liści należy wycisnąć bezpośrednio na podrażnione miejsce.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!