POPIEL. Design drukowany w 3D inspirowany słowiańską archeologią

Pradzieje w trójwymiarze. Poznaj polską markę tworzącą sztukę użytkową inspirowaną jedną z najbardziej tajemniczych przedchrześcijańskich kultur

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Popiel to niedawno powstałe studio artystyczne z Krakowa, prowadzone przez artystkę Justynę Górowską, które w drukowanych w 3D przedmiotach użytkowych przywołuje archeologię słowiańską. Wazy i inne artefakty wystroju wnętrz powstają z fascynacji naturą i słowiańszczyzną, którą twórcy studia próbują opowiedzieć na nowo współczesnemu odbiorcy. Ponadto projekty Popiela badają artystyczny potencjał technologii druku 3D, łącząc tym samym zamierzchłą przeszłość z rzemiosłem przyszłości.

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Twarzowe wazy

Jedną z głównych serii produktowych studia są wazy Popiel, które stanowią współczesną interpretację starożytnego rzemiosła dla celów sztuki użytkowej. Projekty waz przygotowano na bazie trójwymiarowego skanu oryginalnych naczyń Kultury Pomorskiej - jednej z najbardziej tajemniczych przedchrześcijańskich kultur regionu północnej Polski i wschodnich Niemiec. Kultura ta wykształciła oryginalną formę pochówku. Prochy przodków składano do specjalnych urn twarzowych, tzw. popielnic, z odwzorowanym wizerunkiem zmarłego. Drukowane w 3D wazy Popiela to współczesna interpretacja tej unikalnej tradycji rękodzielniczej. Dostępnych jest kilka modeli naczyń nazwanych na cześć wybranych przedstawicieli słowiańskiego panteonu. Do wazonów Nija, Peruna oraz Mamuna dołączył ostatnio świecznik Svaroga a także LelPolel o dwóch twarzach.

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Za część swojej misji studio Popiel obrało sobie odbudowę utraconej harmonii z naturą, pielęgnowanej przez pogańskich przodków. Podobnie jak w starożytnym procesie produkcji do stworzenia waz krakowskie studio nie użyło ani grama plastiku, a wszystkie produkty wykonało z biodegradowalnego filamentu PLA na bazie skrobi kukurydzianej. Projekty Popiela realizowane są wyłącznie w technologii druku 3D. Według ich twórców to aktualny trend, a ekologiczny druk 3D na stałe zagości w kategorii produktów design obok m.in. drewna, metalu czy kamienia, a więc klasycznych surowców artystycznych.

urna twarzowa

Rekonstrukcja starożytnej wazy z terenów Pomorza

urna twarzowa

Pocztówka z Zachodniopruskigo Muzeum Przyrody i Prehistorii w Danzing, czyli dzisiejszym Gdańsku

Słowiańszczyzna stanowi główną inspirację dla twórców studia, którzy widzą w niej utracony element lokalnej tożsamości. Projekty Popiela są próbą artystycznej archeologii, opowiadają współczesnymi narzędziami dawno zapomniane opowieści o nas samych.

Wierzymy, że w każdym z nas leży głęboko skrywana tęsknota za tym, co rodzime, słowiańsko-starożytne, autentyczne dla mieszkańców środkowo-wschodniej Europy. Słowiańszczyzna, a także lokalne kultury ją poprzedzające, to wciąż nieodkryty skarbiec. Nie tylko dla nas, bezpośrednich spadkobierców Słowian, lecz także dla świata zachodniego. Chcemy wskrzesić tę zapomnianą opowieść zarówno w Polsce, jak i na świecie. Szukając nowego spojrzenia na sztukę użytkową, łączymy starożytną kulturę regionu na wschód od Odry z nowoczesną technologią druku 3D

- opowiada o swojej inicjatywie Justyna Górowska.

Drukarka 3D

Naczynia POPIEL doskonale wpisują się w aktualne trendy w designie: powrót do natury i korzeni człowieka, łagodne, organiczne formy - jednocześnie rzeźbiarskie i nieco surowe oraz minimalistyczne jasne wnętrza.

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Zdjęcia pochodzą z materiałów producenta

popiel.store

instagram.com/popiel_studio

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat