POPIEL. Design drukowany w 3D inspirowany słowiańską archeologią

Pradzieje w trójwymiarze. Poznaj polską markę tworzącą sztukę użytkową inspirowaną jedną z najbardziej tajemniczych przedchrześcijańskich kultur

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Popiel to niedawno powstałe studio artystyczne z Krakowa, prowadzone przez artystkę Justynę Gundefinedrowską, ktundefinedre w drukowanych w 3D przedmiotach użytkowych przywołuje archeologię słowiańską. Wazy i inne artefakty wystroju wnętrz powstają z fascynacji naturą i słowiańszczyzną, ktundefinedrą twundefinedrcy studia prundefinedbują opowiedzieć na nowo wspundefinedłczesnemu odbiorcy. Ponadto projekty Popiela badają artystyczny potencjał technologii druku 3D, łącząc tym samym zamierzchłą przeszłość z rzemiosłem przyszłości.

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Twarzowe wazy

Jedną z głundefinedwnych serii produktowych studia są wazy Popiel, ktundefinedre stanowią wspundefinedłczesną interpretację starożytnego rzemiosła dla celundefinedw sztuki użytkowej. Projekty waz przygotowano na bazie trundefinedjwymiarowego skanu oryginalnych naczyń Kultury Pomorskiej - jednej z najbardziej tajemniczych przedchrześcijańskich kultur regionu pundefinedłnocnej Polski i wschodnich Niemiec. Kultura ta wykształciła oryginalną formę pochundefinedwku. Prochy przodkundefinedw składano do specjalnych urn twarzowych, tzw. popielnic, z odwzorowanym wizerunkiem zmarłego. Drukowane w 3D wazy Popiela to wspundefinedłczesna interpretacja tej unikalnej tradycji rękodzielniczej. Dostępnych jest kilka modeli naczyń nazwanych na cześć wybranych przedstawicieli słowiańskiego panteonu. Do wazonundefinedw Nija, Peruna oraz Mamuna dołączył ostatnio świecznik Svaroga a także LelPolel o dwundefinedch twarzach.

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Za część swojej misji studio Popiel obrało sobie odbudowę utraconej harmonii z naturą, pielęgnowanej przez pogańskich przodkundefinedw. Podobnie jak w starożytnym procesie produkcji do stworzenia waz krakowskie studio nie użyło ani grama plastiku, a wszystkie produkty wykonało z biodegradowalnego filamentu PLA na bazie skrobi kukurydzianej. Projekty Popiela realizowane są wyłącznie w technologii druku 3D. Według ich twundefinedrcundefinedw to aktualny trend, a ekologiczny druk 3D na stałe zagości w kategorii produktundefinedw design obok m.in. drewna, metalu czy kamienia, a więc klasycznych surowcundefinedw artystycznych.

urna twarzowa

Rekonstrukcja starożytnej wazy z terenundefinedw Pomorza

urna twarzowa

Pocztundefinedwka z Zachodniopruskigo Muzeum Przyrody i Prehistorii w Danzing, czyli dzisiejszym Gdańsku

Słowiańszczyzna stanowi głundefinedwną inspirację dla twundefinedrcundefinedw studia, ktundefinedrzy widzą w niej utracony element lokalnej tożsamości. Projekty Popiela są prundefinedbą artystycznej archeologii, opowiadają wspundefinedłczesnymi narzędziami dawno zapomniane opowieści o nas samych.

Wierzymy, że w każdym z nas leży głęboko skrywana tęsknota za tym, co rodzime, słowiańsko-starożytne, autentyczne dla mieszkańcundefinedw środkowo-wschodniej Europy. Słowiańszczyzna, a także lokalne kultury ją poprzedzające, to wciąż nieodkryty skarbiec. Nie tylko dla nas, bezpośrednich spadkobiercundefinedw Słowian, lecz także dla świata zachodniego. Chcemy wskrzesić tę zapomnianą opowieść zarundefinedwno w Polsce, jak i na świecie. Szukając nowego spojrzenia na sztukę użytkową, łączymy starożytną kulturę regionu na wschundefinedd od Odry z nowoczesną technologią druku 3D

- opowiada o swojej inicjatywie Justyna Gundefinedrowska.

Drukarka 3D

Naczynia POPIEL doskonale wpisują się w aktualne trendy w designie: powrundefinedt do natury i korzeni człowieka, łagodne, organiczne formy - jednocześnie rzeźbiarskie i nieco surowe oraz minimalistyczne jasne wnętrza.

POPIEL. Wazy drukowane w 3D

Zdjęcia pochodzą z materiałundefinedw producenta

popiel.store

instagram.com/popiel_studio

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!