Polski design i przytulne norweskie rzemiosło

Projekt Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej dla PURO Hotels. Zobacz kolekcję Røros Tweed

Koc Roros Tweed x Maria Jeglińska-Adamczewska

Sieć hoteli PURO zlokalizowanych w największych polskich miastach: Warszawie Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi, znana jest z popularyzowania dobrego wzornictwa, współpracy z projektantami oraz wspierania lokalnych artystów i rzemieślników. Ideą przyświecającą założycielom sieci jest koncepcja otwartego domu, pełnego ludzi, przedmiotów i historii. Miejsca, w którym dużo się dzieje. W hotelach organizowane są wydarzenia kulturalne, tak by ich przestrzeń uczestniczyła w lokalnym życiu. Zlokalizowane w ścisłym centrum zawsze znajdują się również w centrum wydarzeń.

Koce Roros Tweed x Maria Jeglińska-Adamczewska

Ostatnio Rune Askevold - Dyrektor Zarządzający PURO Hotels, odpowiedzialny jednocześnie za kreatywną linę marki, wpadł na pomysł połączenia polskiego wzornictwa z norweskim hygge. Do współpracy zaproszono uznaną polską projektantkę - Marię Jeglińską-Adamczewską, która stworzyła kolekcję pięknych pledów – narzut, którymi można się otulić, wykonanych w 100% z naturalnej, ekologicznej wełny przez legendarną norweską markę Røros Tweed. Firma ta od 1940 roku zajmuje się produkcją wyrobów z czystej wełny, bazując na lokalnej tradycji rzemieślniczej. Koce zostały w całości wyprodukowane w Norwegii, w miejscowości Røros. Maria wraz z Rune odwiedziła siedzibę Røros, gdzie od podstaw poznała cały proces produkcji wełnianych wyrobów.

Pledy Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO

Wzory koców łączą w sobie współczesny styl, ludową tradycję i kulturową różnorodność. Ich kolorystyka to oryginalne połączenie chłodnych pasteli z żywymi i ciepłymi odcieniami. Projektantka nadała poszczególnym wzorom z kolekcji nazwy nawiązujące do skandynawskich imion żeńskich: KARI, ODA oraz LOTTA.

Koc Maria Jeglińska-Adamczewska dla PURO Hotels

Wełniane pledy polskiej projektantki mieli już możliwość przetestować goście krakowskiego hotelu przy Starym Mieście, a także warszawskiego oraz łódzkiego PURO. Koce dostępne są również w świeżo otwartym internetowym giftshopie PURO.

Maria Jeglińska-Adamczewska PURO Hotels

Dopełnieniem projektu jest sesja zdjęciowa autorstwa fotografa Roberta Świerczyńskiego. Jej inspirującą scenerią stał się krajobraz wulkanicznych Wysp Kanaryjskich.

Maria Jeglińska-Adamczewska PURO Hotels

Maria Jeglińska-Adamczewska to polska projektantka urodzona w 1983 r. we Francji. W 2007 r. ukończyła studia w dziedzinie wzornictwa przemysłowego na ECAL (Uniwersytecie Sztuki w Lozannie, w Szwajcarii). W 2012 r. Maria Jeglińska-Adamczewska otworzyła swoje Biuro Projektowania i Badań (Office for Design & Research). Jej zainteresowania kreatywne obejmują m. in. projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, projektowanie wystaw, jak również projekty oparte na pracy badawczej w dziedzinie designu. Do jej klientów należą m. in.: Ligne Roset, Vitra, St Etienne Design Biennale czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Prace Marii Jeglińskiej są regularnie wystawiane na całym świecie, m.in. w Centre Pompidou Metz oraz na Triennale di Milano. Była m.in. jedną z kuratorek i autorką polskiego pawilonu na inauguracji London Design Biennale we wrześniu 2016 r. W 2018 r. została dyrektorką kreatywną Targów ARENA DESIGN w Poznaniu.

Przeczytaj również o ostatnim międzynarodowym projekcie Connected z udziałem Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej

Źródło: materiały prasowe. Zdjęcia: Robert Świerczyński

Artykuły, które mogą Cię zainteresować