Rekordowa sprzedaż na polskim rynku sztuki. Te prace są warte miliony

Sztuka współczesna odporna na pandemię. Obraz Wojciecha Fangora został właśnie sprzedany za astronomiczną kwotę. Kolejny rekord może paść jeszcze w tym tygodniu. Poznaj „najdroższe” nazwiska i dzieła


O czym przeczytasz?

Rozeta "M22"

Fangor pobija własny rekord. Rozeta „M22” sprzedana za 7,3 mln

Właśnie padł nowy rekord na rodzimym rynku sztuki. Ponad 7,3 mln zł – za tyle zostało wylicytowane dzieło „M22”, czyli słynna rozeta Wojciecha Fangora. Licytacja odbyła się w domu aukcyjnym Desa Unicum, podczas aukcji „Sztuka Współczesna. Op-art i Abstrakcja Geometryczna”  To najdrożej sprzedany obraz w Polsce i zarazem najdrożej sprzedane dzieło tego wybitnego twórcy. Co ciekawe, poprzedni rekord również należał do Wojciecha Fangora. Przed dwoma laty analogiczna aukcja przyniosła również spektakularny wynik. Praca „M 39” tego artysty osiągnęła cenę ponad 4,7 miliona złotych.

Rozeta „M22” Fangora to hipnotyzujący obraz pulsujący kolorem. Niesamowite połączenie przeciwstawnych barw, tworzy wzrokową iluzję. Twórca w sposób niezwykle wyrafinowany wprowadzał grę optyczną pomiędzy swoimi płótnami a widzem. To właśnie ona sprawiła, że jego dzieła są rozpoznawalne na całym świecie. Na dorobek Wojciecha Fangora (1922-2015) składają się prace zarówno abstrakcyjne, jak i figuralne,  jednak to właśnie abstrakcje zyskały ogromne uznanie. Te o charakterystycznym, geometrycznym kształcie przypominającym rozetę lub kwiat, są jednymi z najbardziej efektownych i poszukiwanych. Artysta namalował tylko trzy takie prace: „M 19” w 1986 roku, „M 22” i „M 39” w 1969. To w nich realizuje się idea koncentrycznego, „bezkrawędziowego” obrazu i nieskończonej kompozycji, która faluje. Wojciech Fangor to jedyny polski twórca, który miał swoją indywidualną wystawę w prestiżowym Guggenheim Museum w Nowym Jorku.

Relief-biało-czarno-fioletowy Henryk Stażewski

Nie tylko Fangor. Henryk Stażewski: 1,1 mln. 

„Op-art i abstrakcja geometryczna” to jedna z najbardziej prestiżowych aukcji sztuki współczesnej, na której licytowane są prace najważniejszych twórców XX wieku. Obok dzieła Wojciecha Fangora tym razem podczas aukcji za ponad 1,1 mln zł. sprzedana została praca „Relief biało-czerwono-fioletowy" Henryka Stażewskiego, a dzieło Victora Vasarely'ego „Vega-Bk” kupiono za ponad 800 tys. zł.

Op-art to jeden z najpopularniejszych i najciekawszych prądów w sztuce współczesnej. Zdobył popularność na początku lat 60. XX wieku. Opiera się na grze z ludzkim okiem, jego psychofizjologicznymi właściwościami. Artysta, eksperymentując z zasadami współbrzmienia i kontrastowania kolorów, tworzy iluzje optyczne, których walor estetyczny oddziałuje na odbiorcę. Prekursorem op-artu nazywa się Victora Vasarely’ego. To jego praca „Zebra” jest uznawana za początek całego nurtu. Obrazy Fangora wpisujące się w tę tendencję to wibrujące feerie barw, które przenikają się w trudnym do uchwycenia momencie. Artysta potęgował nasycenie barw poprzez idealne wyrównanie powierzchni płótna, na którym prawie nie widać śladów malarskiego procesu. Kontury tworzonych przez niego kompozycji de facto nie istnieją, co powoduje niezwykłe, iluzoryczne wrażenia optyczne. 
Natomiast Henryk Stażewski jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli abstrakcji geometrycznej. W ciągu ostatniej dekady wartość prac artysty wzrosła niemal sześciokrotnie.

Roman Opaka obraz

Inni wielcy. Roman Opałka 3,6 miliona, Tadeusz Kantor ponad 1 mln

Rówocześnie w DESA Unicum odbyła się pierwsza w Polsce aukcja poświęcona instalacjom, a w jej ofercie znalazły się ikoniczne prace autorstwa najważniejszych polskich twórców. Za dzieło Romana Opałki  „DETAL 3546421 - 3562392” z cyklu „1965/1 - ∞” zapłacono ponad 3,6 mln zł. Obrazy liczone Romana Opałki na aukcjach na całym świecie osiągają rekordowe kwoty. Sam artysta jeszcze przed śmiercią był „najdroższym” żyjącym twórcą, a jego program artystyczny to jedno z najważniejszych dzieł konceptualizmu.  Jego poetyckie prace mają na celu zobrazowanie upływu czasu. Roman Opałka wierzył, że poprzez powtarzalność i konsekwencję pracy jest w stanie dostrzec procesy kierujące ludzkim życiem. Jego koncepcja nieustannie zaskakuje widzów od kilkudziesięciu lat, poruszając emocje i wyobraźnię. Podczas aukcji poświęconej instalacjom kupiona została również praca Ryszarda Winiarskiego  „Gra nr 7”, jej cena wyniosła 885 tys. zł. Z kolei dzieło Tadeusza Kantora sprzedane zostało za kwotę  ponad 1 mln zł.

Całkowity obrót z trzech jesiennych aukcji sztuki współczesnej w Desie wyniósł ponad 30 mln zł.

Czytajaca I Tamara Lempicka

Tamara Łempicka. Czy kolejny rekord padnie jeszcze w tym tygodniu?

Już w tym tygodniu, w czwartek, również w DESA Unicum odbędzie się aukcja, na której pojawi się obraz Tamary Łempickiej „Czytająca I”. Szacuje się, że może on osiągnąć cenę ok. 6 mln złotych. Czy pobije rekord Fangora?

Więcej informacji o wszystkich aktualnych aukcjach (również internetowych) na stronie desa.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować