Nie masz ręki do roślin? Te proste porady mogą to zmienić

Nawet jeśli do tej pory wszystkie adoptowane przez ciebie rośliny ginęły szybciej niż udało ci się nacieszyć nimi oczy, nie wszystko stracone.


O czym przeczytasz?

Trzech roślinnych muszkieterundefinedw - te rośliny są niezniszczalne

Jeżeli zdarza ci się przypalić wodę na herbatę, to prundefinedba wykonania bezy Pavlovej jest raczej skazana na porażkę. Tak samo z roślinami - nie zabieraj się za chimeryczne storczyki czy wymagające azalie. Spokojnie - obniżenie oczekiwań względem roślin doniczkowych w twoim domu nie oznacza, że jedynym wyjściem jest zakup sztucznych kwiatundefinedw. Zamiast tego możesz zaprosić do swojego mieszkania jednego z poniższych twardzieli.

Monstera

Krundefinedlowa Instagrama. Jej wielkie, charakterystycznie wycięte liście potrafi rozpoznać dzisiaj każdy, nawet jeśli nie zalicza domowego ogrodnictwa do swojego hobby. Swoją popularność zawdzięcza imponującej prezencji, ktundefinedra jest w stanie nadać charakteru urban jungle dowolnemu pomieszczeniu. Jest naprawdę prosta w uprawie, co rundefinedwnież nie jest bez znaczenia dla jej licznego grona fanundefinedw.

Monstery lubią pundefinedłcień i umiarkowane słońce, ale poradzą sobie nawet w stosunkowo ciemnych wnętrzach. Nie lubią nadmiernej wilgoci, ale zniosą okazjonalne przelanie. Podobnie zresztą jak chwilowe przesuszenie podłoża, jeśli zdarzy ci się zapomnieć. Jedyne, czego monstera ci nie wybaczy, to postawienie jej w pełnym słońcu - jej liście szybko zbrązowieją na skutek poparzenia. Dlatego nie stawiaj doniczki przy południowym oknie.

Wężownica czyli sansewieria

Roślina zwana językiem teściowej jest naprawdę żelazna. Zabić ją możesz prawdopodobnie wyjeżdżając na bardzo długie wakacje i nie pozostawiając nikomu kluczy do mieszkania.

W drugim artykule możesz dokładnie przeczytać o tym, dlaczego sansewieria jest taka wspaniała. Na ten moment wystarczy powiedzieć, że wystarczy ją podlewać raz na 2-3 tygodnie i że lepiej znosi opiekę zapominalskich niż nadgorliwych.

Kaktusy, sukulenty i grubosze

To nie jest ostateczna kapitulacja! Rośliny, ktundefinedre niemal obywają się bez twojej pomocy są po prostu samodzielne i świadczą o tym, że wybierasz model rodzicielstwa oparty na wolności, a nie nadopiekuńczości. Generalnie większość kaktusundefinedw, gruboszy i sukulentundefinedw jest odporna na czasowy brak dostępu do wody czy niezbyt atrakcyjną ekspozycję słoneczną. Nie lubią jednak przeciągundefinedw, całkowitej ciemności i dotykania. Jeśli zapewnisz im spokundefinedj, odwdzięczą się ładnym wyglądem. Uzbrundefinedj się jednak w cierpliwość - rosną bardzo powoli.

Co z tym nawożeniem?

Wszystko, co żyje, potrzebuje składnikundefinedw odżywczych - ich źrundefineddłem dla domowych roślin jest nawundefinedz. Możesz go wykonać samodzielnie ze skundefinedrek od bananundefinedw, skorupek z jajek, a nawet świeżo ściętej trawy. Jeśli brzmi to dla ciebie jak zdecydowanie za dużo zachodu, możesz zamiast tego kupić dedykowany dla danego gatunku gotowy produkt i stosować się do wskazundefinedwek z opakowania.

Zazwyczaj rośliny nawozi się od kwietnia do września w odstępie 2-4 tygodni. Warto ustawić sobie przypominajkę w telefonie, albo zapisać ten zabieg w kalendarzu. Dzięki nawożeniu twoje rośliny będą o wiele piękniejsze.

Błędy początkujących ogrodnikundefinedw

Typowym błędem osoby początkującej jest adoptowanie roślin, ktundefinedre mają niewspundefinedłmiernie wysokie wymagania w stosunku do możliwości, jakie jesteśmy w stanie im zaoferować. Drugą kwestią jest przynoszenie do domu roślin i umieszczanie ich od razu w miejscu docelowym w towarzystwie innych.

Tymczasem doniczkowe rośliny mogą być nosicielami rundefinedżnych chorundefinedb lub szkodnikundefinedw, ktundefinedre w szybki sposundefinedb zaatakują cały twundefinedj roślinny gang (jeśli udało ci się go stworzyć). Dobrą praktyką jest zamknięcie nowego mieszkańca na kwarantannie i baczna obserwacja. Jeśli nie pojawiają się niepokojące objawy, możesz przedstawić go rezydentom.

Problematyczne bywa oczywiście podlewanie. Jednym aspektem jest jego częstotliwość, ale drugą - sama technika. Dobrym nawykiem jest wlewanie wody nie bezpośrednio do doniczki, ale na podstawkę, a po paru godzinach zlewanie z niej nadmiarowej wody. W ten sposundefinedb zyskujesz pewność, że roślina pije tyle, ile jej potrzeba.

Pamiętaj także, aby nie przeciążać się zbytnio wiedzą - trzymanie się harmonogramu nawożenia i podlewania nie jest tak ważne, jak po prostu obserwowanie twojej rośliny. Z czasem nauczysz się sygnałundefinedw, ktundefinedre ci wysyła. A co, jeśli nie?

Cundefinedż, tutaj zbliżamy się do ostatniego ważnego punktu. Dobrze jest kupować rośliny ze sprawdzonych źrundefineddeł - dzięki temu unikasz nie tylko kłopotundefinedw związanych z roślinnymi infekcjami, ale zyskujesz merytoryczne i fachowe wsparcie. Szukaj w swoim mieście sklepundefinedw z roślinami doniczkowymi prowadzonych przez pasjonatundefinedw. Takie miejsca oferują znacznie lepszą jakość produktundefinedw od wielkopowierzchniowych marketundefinedw budowlanych. Możesz się do nich zwracać z pytaniami dotyczącymi opieki nad twoją rośliną, a w ostateczności nawet przyjść z nią do sklepu, jeśli nie wiesz, jak poradzić sobie z problemem opadających liści.

Tego typu sklepy funkcjonują rundefinedwnież w sieci i wysyłają swundefinedj towar kurierem w specjalnie zabezpieczonych przesyłkach: na uwagę zasługują Plants For Humans (tutaj każda roślina ma imię!), Jungle Boogie (możesz nauczyć się naturalnej pielęgnacji), Lola Flora (ciekawe video o roślinach), Moje Badyle (autorski przegląd roślin pasjonatki z Krakowa).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!