Dawny spichlerz, zrujnowana obora, stara stodoła… Te luksusowe domy powstały w ruinach budynków gospodarczych

Nowoczesne domy mieszkalne ukryte w opuszczonych murach


O czym przeczytasz?

undefinedDom w ruinieundefined Willa ukryta w dawnym spichlerzu

Dom w dawnym spichlerzu

W miejscowości Jevundefinedčko w czeskich Sudetach prywatni inwestorzy kupili teren dawnego gospodarstwa z okazałym przedwojennym budynkiem z czerwonej cegły. W czasach komunizmu budynek służył jako spichlerz, w latach 90. był w nim magazyn. Zaniedbane mury niszczały przez lata - to, co zostało z dawnego budynku było właściwie ruiną. Bryłę spichlerza postanowiono jednak ocalić. Architekci ze studia ORA rozważali rundefinedżne możliwości, takie jak nowoczesna rozbudowa czy przywrundefinedcenie dawnego wyglądu ceglanego kolosa. Ostatecznie jednak zastosowano zaskakujące rozwiązanie. Ceglane mury pozostały w niemal nienaruszonym stanie undefinedromantycznych ruinundefined. Zupełnie nowy dom powstał wewnątrz, schowany w środku monumentalnej skorupy.

Dom w dawnym spichlerzu

Dom w dawnym spichlerzu

Luksusowa, dwupiętrowa willa jest niezależnym budynkiem, z własnymi ścianami i oknami, ktundefinedre nie przylegają do murundefinedw spichlerza. Konstrukcje nie stykają się. Między nowym domem a pierwotną budowlą zachowana jest szczelina, ktundefinedra zapewnia wentylację.

Okna nie zostały z rozmysłem dopasowane dokładnie do otworundefinedw w starej ścianie, więc gdzieniegdzie stara ściana undefinedzaglądaundefined do wnętrza. Nowy budynek natomiast undefinedwyglądaundefined miejscami przez otwory w dawnym murze. W ten sposundefinedb uzyskano undefinedwizualne przeplatanie się dwundefinedch światundefinedwundefined.

Projekt jest manifestem sposobu podejścia do starych budynkundefinedw. Zdaniem architektundefinedw ze studia ORA nie trzeba ich burzyć ani w sposundefinedb dogmatyczny rekonstruować, aby nie tracić na autentyczności.

Dom w dawnym spichlerzu

Dom w dawnym spichlerzu

Nowy budynek spełnia wszystkie wspundefinedłczesne standardy energetyczne. Jest ekonomiczny i ekologiczny. Materiały, ktundefinedre pozostały po rozbiundefinedrce starego obiektu, znalazły nowe przeznaczenie. Na przykład zdrowe elementy drewnianej konstrukcji zostały wykorzystane przy budowie nowych stropundefinedw.

Dom w dawnym spichlerzu

Dom w dawnym spichlerzu

Dom w dawnym spichlerzu

Zdjęcia: BoysPlayNice o-r-a.cz

W otwartej przestrzeni na parterze domu znalazł się salon z zabytkowym piecem kaflowym, otwarta kuchnia i jadalnia. Schody prowadzą do zapewniających prywatność sypialni z łazienkami, na piętrze. Ze wszystkich okien rozciąga się kojący widok na spokojną okolicę.

Ogrundefinedd wokundefinedł domu, do ktundefinedrego można wyjść przez rozsuwane przeszklone drzwi w strefie dziennej, został zaprojektowany tak, by stapiać się z otoczeniem i nie ingerować w krajobraz. W tym samym celu zrezygnowano z ogrodzenia wokundefinedł posesji.

RD Starundefined Červenundefined Voda. Rodzinny dom w murach starej stodoły

Dom Starundefined Červenundefined Voda

Dom, ktundefinedry powstał w miejscowości Starundefined Červenundefined Voda, rundefinedwnież położonej w Sudetach na terenie Czech, to kwintesencja skromnej architektury tworzonej z szacunkiem dla lokalnej historii i krajobrazu. Projekt studia TRI.STRNAST dowodzi, że niewielkie i ekonomicze domy jednorodzinne rundefinedwnież mogą zachwycać nieszablonowymi rozwiązaniami.

Na działce stało wcześniej niszczejące gospodarstwo z domem, stodołą i stajnią. Kupiła je emerytowana para marząca o przeprowadzce na wieś, po życiu spędzonym w mieszkaniu w bloku. Małżeństwo ma czworo dorosłych dzieci i wnuki. Dawnego domu mieszkalnego niestety nie dało się uratować undefined był zbyt zniszczony. Budynek trzeba było rozebrać. Kamienie z rozbiundefinedrki posłużyły do budowy gabionowego ogrodzenia.

RD Starundefined Červenundefined Voda

Nowy drewniany dom stanął pomiędzy kamiennymi ścianami dawnej stodoły. Zachowane granitowe mury to przykład tradycyjnego, lokalnego kamieniarstwa, ktundefinedry tym sposobem udało się ocalić. Nowy budynek dzieli od muru jedynie szczelina wentylacyjna.

Przy budowie domu, o drewnianej konstrukcji, zastosowano ekologiczne metody, takie jak izolacja z celulozy czy undefinedoddychającyundefined tynk gliniany. Z zewnątrz dom pokryto opalanymi deskami świerkowymi. To naturalna metoda ochrony elewacji pochodząca z Japonii (shou sugi ban).

RD Starundefined Červenundefined Voda

RD Starundefined Červenundefined Voda

RD Starundefined Červenundefined Voda

Powierzchnia domu to 66 m2. Parter, na ktundefinedrym znalazły się przedpokundefinedj, salon z jadalnią i kuchnią, sypialnia, łazienka oraz pomieszczenie gospodarcze, zajmują gospodarze. Z pokoju dziennego jest wyjście na betonowy taras. Otwarte poddasze mieszkalne zostało przeznaczone dla gości undefined przede wszystkim dzieci z rodzinami. Ponieważ w pobliżu znajduje się teren narciarski Ramzovundefined, w domu znalazło się rundefinedwnież miejsce do przechowywania nart i innego sprzętu sportowego.

RD Starundefined Červenundefined Voda

RD Starundefined Červenundefined Voda

Zdjęcia: Lukundefinedundefined Ildža tri.strnast.com

Na działce stanął rundefinedwnież drewniany budynek na garaż i warsztat-pracownię, z oryginalnym okrągłym oknem, połączony z domem betonowym dziedzińcem, a także osobne pomieszczenie gospodarcze. Z myślą o wnuczętach przed domem wymurowano niewielki basen.

The Parchment Works House. Nowoczesny dom w ruinach obory

The Parchment Works House

The Parchment Works House to niezwykły dom jednorodzinny, ktundefinedry powstał w miejscowości Northamptonshire w Wielkiej Brytanii. Budynek wkomponowano częściowo w pozostałości XVII-wiecznej obory i przylegających do nich ruin dawnej fabryki papieru. Zrujnowane budynki są połączone z zabytkowym wiktoriańskim domem. Nowy dom scalający wszystkie te elementy zaprojektowało studio Will Gamble Architects.

Ten nietypowy dom dla rodziny łączy stare, częściowo zburzone, ceglane mury ze szkłem i nowoczesną architekturą. The Parchment Works House to undefinedbudynek w budynkuundefined - dwie lekkie bryły zostały undefineddelikatnie wstawioneundefined w murowane ściany, ktundefinedre chciano zachować. Duże, panoramiczne okna zespajają ruiny ścian w całość, nie zaburzając ich pierwotnego wyglądu. Do budowy użyto lokalnych materiałundefinedw, głundefinedwnie z odzysku, jak dąb oraz regenerowana cegła. Panele ze stali kortenowej nad oknami nawiązują kolorystycznie do barwy historycznych cegieł.

The Parchment Works House

The Parchment Works House

The Parchment Works House

The Parchment Works House

Architekci postanowili nie wyburzać ani nie przesuwać ścian - właścicielowi domu rundefinedwnież zależało, by jak najlepiej zachować zastaną architekturę. Wewnątrz ruin powstał dom jednorodzinny o otwartym planie z salonem, kuchnią oraz jadalnią z widokiem na ogrundefinedd. Jedynymi pomieszczeniami oddzielonymi od pozostałych są sypialnie i łazienka. Wszystkie pomieszczenia zostały zaprojektowane tak, by wykorzystywać historyczne ściany, bez konieczności ich wyburzania.

The Parchment Works House

The Parchment Works House

Przy budowie wykorzystano stare belki nośne oraz drewniane konstrukcje z rozebranego dachu XVII-wiecznej obory. Konsekwentnie zaprojektowana kuchnia jest rundefinedwnież przykładem przemyślanej nowoczesnej ingerencji w historyczny kontekst.

The Parchment Works House

The Parchment Works House

The Parchment Works House

Zdjęcia: Johan Dehlin willgamblearchitects.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!