Kosztuje złotówkę, a czyści lepiej niż detergenty! Co na kamień? Masz go w kuchni

Osad z kamienia jest nie tylko nieestetyczny, ale też powoduje awarie żelazek, rur czy czajników. Jednak jego usuwanie wcale nie musi oznaczać mozolnego szorowania. Dzięki sprawdzonym domowym sposobom może to zająć zaledwie kilkanaście minut!


O czym przeczytasz?

Ocet vs. kamień

Gromadzenie się kamienia na armaturze łazienkowej pokrytej chromem, takiej jak krany i słuchawki prysznicowe to częsty problem. Może powodować matowienie, a z czasem odpryskiwanie lub łuszczenie się powierzchni. Aby wyczyścić takie miejsca, najlepiej napełnić torebkę foliową octem i zanurzyć w niej elementy, na ktundefinedrych odkłada się kamień. Należy upewnić się, że powierzchnia, ktundefinedra wymaga uwagi, jest całkowicie pokryta octem. Po około piętnastu minutach armatura powinna błyszczeć. Aby usunąć wyjątkowo trudny do usunięcia nalot, wystarczy namoczyć kamień na całą noc.

Czajnik będzie jak nowy

Ten środek sprawdza się też świetnie przy odkamienianiu czajnika. Wystarczy wlać do urządzenia ocet z wodą i zagotować. Następnie należy wyłączyć czajnik i pozostawić roztwundefinedr na pundefinedł godziny. Należy kilkakrotnie zagotować wodę, aby upewnić się, że nie pozostał naczyniu posmak octu.

Aby uporać się z kamieniem w czajniku, można też napełnić go wodą i cząstkami cytryny albo kwaskiem cytrynowym. Następnie doprowadzić do wrzenia i pozostawić na godzinę. Po tym czasie wystarczy wypłukać czajnik czystą wodą.

Czyszczenie sprzętundefinedw wydłuża ich żywotność

Odkamienianie to najważniejszy zabieg w przypadku zmywarki. Znacznie wydłuża żywotność urządzenia. Aby wyczyścić zmywarkę, wystarczy wlać ocet do jej wnętrza i rozpocząć cykl zmywania. Dzięki temu usuniesz kamień i odświeżysz swundefinedj sprzęt!

Jeśli mamy zakamienioną pralkę, podgrzewanie wody może zająć więcej czasu, więc zwiększa się też zużycie energii. Zamiast zwykłego detergentu warto dodać do pralki szklankę octu lub soku z cytryny. Następnie uruchom pustą pralkę na zwykłym cyklu prania. W ten sposundefinedb nie tylko odkamienisz przewody, ale i zapobiegniesz powstawaniu brzydkiego zapachu ubrań.

Wykorzystaj cytrynę lub kwasek cytrynowy

To kolejny pomysł na tanie i skuteczne czyszczenie. Z pomocą cytryny można pozbyć się kamienia z wielu miejsc. Jest to jeden z najlepszych domowych sposobundefinedw, ponieważ po użyciu pozostawia przyjemny, świeży zapach. Sprawdzi się m.in. do czyszczenia kranundefinedw i słuchawek prysznicowych. Wystarczy połundefinedwkę cytryny zostawić na kilka godzin w miejscu pokrytym osadem.

Soda oczyszczona sprawdzi się pod prysznicem

Czyszczenie kabiny prysznicowej z kamienia bywa uciążliwe. Jednak przy pomocy naturalnego domowego preparatu można to zrobić bez trudu. Wystarczy połączyć ocet i sodę oczyszczoną w butelce z rozpylaczem. Spryskaną powierzchnię kabiny pozostaw na kilka minut. Następnie przetrzyj czystą ścierką lub ręcznikiem papierowym. W przypadku uporczywych plam przygotuj gęstą pastę z sody oczyszczonej i wody, a następnie nałundefinedż ją na problematyczny obszar i pozostaw na 10 minut. Po tym czasie dobrze spłucz i wytrzyj do sucha.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement