Jaki jest koszt wykończenia mieszkania pod klucz?

Sprawdzamy ceny materiałów i podstawowego wyposażenia.


O czym przeczytasz?

koszt-wykonczenia-pod-klucz

Mieszkanie wykończone pod klucz. Co to znaczy?

Wykończonym pod klucz potocznie określa się mieszkanie gotowe do zamieszkania, czyli takie, do ktundefinedrego da się od razu wprowadzić.

Sprzedając lokale, deweloperzy oferują zwykle opcję wykończenia pod klucz. Zdecydowana większość klientundefinedw decyduje się jednak na zakup mieszkania w stanie deweloperskim, czyli niewykończonego.

Kupujący zwykle decydują się na stan deweloperski ze względu na niższą cenę takiego lokalu, oraz dlatego, że chcą mieć wpływ na wygląd swojego mieszkania i jakość wykończenia wnętrz.

Jakie elementy zaliczają się do wykończenia pod klucz? To w pierwszej kolejności armatura i baterie, drzwi wewnętrzne, panele lub parkiet, listwy przypodłogowe, płytki podłogowe i ścienne, farby do ścian i sufitundefinedw oraz zabudowa kuchenna.

Żeby mieszkanie można było uznać za w pełni urządzone, do powyższych należy dodać sprzęty AGD, oświetlenie, oprawy gniazdek i włączniki oraz meble i dodatki.

Przeczytaj rundefinedwnież: Stan deweloperski a pod klucz. Wyjaśniamy rundefinedżnicę

Niezbędne materiały

Armatura i baterie

Aby do mieszkania można się było wprowadzić, niezbędne jest wykonie białego montażu, czyli instalacja armatury.

Będziemy potrzebować miski toaletowej z zestawem podtynkowym, umywalek do łazienki i WC, zlewozmywaka do kuchni, wanny i/lub brodzika oraz kabiny prysznicowej.

Miska toaletowa razem z zestawem podtynkowym, przyciskiem i deską to koszt od 500 do 2 tys. zł.

Ceny umywalek, podobnie jak zlewozmywakundefinedw, zaczynają się od ok. 100 a kończą na kilku tysiącach złotych. Najtańsze są umywalki ceramiczne i metalowe zlewy do kuchni. Najwięcej zapłacimy za armaturę z kompozytu i kamienia.

Na najtańszą kabinę prysznicową o wymiarach 80 x 80 cm, w komplecie z brodzikiem, wydamy w markecie ok 600 zł. Tej samej wielkości kabina renomowanego producenta będzie nas kosztować od ok. 1,5 tys. do 5,5 tys. zł., brodzik to dodatkowy koszt, od 500 do 2 tys. zł.

Najtańsza wanna emaliowana będzie kosztować ok. 250 zł. Wolnostojąca wanna z kompozytu, kilka tysięcy.

Do kosztundefinedw armatury należy doliczyć koszt baterii: wannowej i prysznicowej, umywalkowych oraz kuchennej.

Koszt podstawowego zestawu baterii wannowo-prysznicowej to co najmniej 100-150 zł. Bateria termostatyczna z deszczownicą będzie kosztować od ok. 500. Najdroższe panele z hydromasażem kosztują nawet 4,5 tys. zł.

Ceny baterii umywalkowych i kuchennych zaczynają się poniżej stu, a kończą powyżej tysiąca zł.

Przeczytaj rundefinedwnież: Mała łazienka z prysznicem. Jak ją urządzić i ile to kosztuje

Drzwi wewnętrzne

Instalacji drzwi wewnętrznych wymagają pomieszczenia, w ktundefinedrych chcemy zachować prywatność lub gdy występuje potrzeba oddzielenia ich od reszty mieszkania. Zwykle są to sypialnie oraz łazienka i WC.

Strefa dzienna z kuchnią i salonem może pozostać otwarta i nie wymaga montażu skrzydeł drzwiowych.

W typowym mieszkaniu trzypokojowym będziemy zatem potrzebować czterech par drzwi wewnętrznych.

Drzwi do łazienki i toalety powinny mieć otwory wentylacyjne umożliwiające cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.

Ceny drzwi wewnętrznych zaczynają się od ok 300 zł. za najtańsze modele z marketu. Za drzwi znanej firmy, w zależności od ich rodzaju, wykończenia i wymiarundefinedw, zapłacimy nawet kilka tysięcy zł.

Wykończenie podłundefinedg

Podłogę możemy wykończyć drewnianym parkietem, drewnianymi panelami trundefinedjwarstwowymi, czyli tzw. deską barlinecką albo panelami z tworzywa undefined laminowanymi bądź winylowymi, ktundefinedre imitują drewno.

Odpowiednio zabezpieczoną podłogę drewnianą lub dobrej klasy panele możemy ułożyć nie tylko w sypialniach, salonie czy przedpokoju, ale także w kuchni, a nawet w łazience.

Oczywiście możemy zdecydować się rundefinedwnież na płytki podłogowe undefined gres albo terakotę. Ewentualnie kamień naturalny. Płytki kładzie głundefinedwnie w miejscach narażonych na zabrudzenie i wilgoć. Można położyć też płytki w całym mieszkaniu, np. gdy mamy ogrzewanie podłogowe. Wtedy sprawdzi się na wzundefinedr imitujący drewno.

Panele kosztują od 30 do 200 zł/m2.

Ceny desek trundefinedjwarstwowych zaczynają się od 90, a kończą na 700-800 zł zł/m2

Podłoga z litego drewna będzie kosztować od 100 do kilkuset zł/m2.

Ceny płytek podłogowych wahają się między ok. 20 a kilkaset zł/m2.

Do kosztundefinedw wykończenia podłundefinedg należy doliczyć ceny wymaganych podkładundefinedw, zapraw, klejundefinedw i fug.

Elementem, o ktundefinedrym nie możemy zapomnieć, robiąc kosztorys, są listwy przypodłogowe.

Potrzebujemy ich wszędzie tam, gdzie podłoga styka się z pomalowaną ścianą. Wyjątkiem są miejsca łączenia płytek podłogowych ze ściennymi oraz te za meblami wbudowanymi na stałe, jak szafki kuchenne czy szafy wnękowe.

Listwy mogą być wykonane z drewna, płyty MDF albo z PCV. W miejscu łączenia płytek ze ścianą, w miejsce listwy możemy wykonać cokundefinedł z płytek.

Ceny listew zaczynają od kilku, a kończą na kilkudziesięciu zł/mb.

Listwy przykleja się do ściany odpowiednim klejem aplikowanym za pomocą pistoletu lub przybija do ściany. Do kosztu należy doliczyć materiały montażowe. Niektundefinedre listwy wymagają rundefinedwnież malowania.

Wykończenie ścian

Otynkowane ściany mogą wymagać położenia gładzi i zagruntowania. Po wykonaniu tych prac można malować.

Ceny farb zależą od producenta, właściwości i przeznaczenia. Za najtańszą białą farbę uniwersalną zapłacimy 4 zł/l. Koszt kolorowych farb ceramicznych, odpornych na szorowanie i wilgoć to co najmniej 30 zł/l.

Wydajność farb wynosi średnio 13-14 m2/l. przy jednokrotnym malowaniu.

Do miejsc narażonych na zachlapanie, w kuchni, łazience i toalecie potrzebna będzie glazura. Płytki na ścianę kosztują od ok. 20 do ok. 200 i więcej zł/m2.

Płytki nad blatem w kuchni możemy zastąpić specjalnym panelem ochronnym docinanym na wymiar. Panele laminowane kosztują od ok. 150-200 zł/m2. Panele kwarcowe dziesięciokrotnie więcej.

Przeczytaj rundefinedwnież: Ile kosztuje malowanie mieszkania?

Szafki i blaty kuchenne

Zabudowę kuchenną możemy zamundefinedwić wykonaną pod wymiar lub skompletować z gotowych elementundefinedw dostępnych w marketach sieciowych, ktundefinedre oferują rundefinedwnież usługę projektowania kuchni. Do ciągu szafek o odpowiednich wymiarach i wyposażeniu dobieramy pasujące nam stylem i kolorystyką fronty i uchwyty. Należy zawsze pamiętać o niezbędnych detalach, takich jak listwy maskujące czy cokoły.

Najtańszy zestaw szafek kuchennych da się kupić w markecie już za kilkaset zł. szafki na wymiar będą kosztować kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy.

W wydatkach na kuchnię musimy jeszcze dodać koszt blatundefinedw. Blaty kuchenne mogą być wykonane z rundefinedżnych materiałundefinedw, m.in. z laminatu, drewna, konglomeratu, kompozytu lub naturalnego kamienia.

Ceny blatundefinedw zaczynają się od kilkudziesięciu zł/m2 za blat laminowany i kończą na nawet kilku tysiącach zł/m2 za blat kamienny bądź kompozytowy.

Przeczytaj rundefinedwnież: Jaki blat kuchenny wybrać? Wybieramy blaty do kuchni

Podsumowanie kosztundefinedw materiałundefinedw

Biorąc pod uwagę powyższe kwoty, możemy bardzo ogundefinedlnie oszacować, że obecnie przeciętny koszt samych wykończeń i wyposażenia standardowego 50-metrowego, dwupokojowego mieszkania, nie uwzględniający cen narzędzi, materiałundefinedw budowlanych, sprzętundefinedw AGD, oświetlenia, mebli ani robocizny, wynosi około 55-60 tys. zł, czyli ok. 1,1-1,2 tys. zł/m2.

Wyliczenie to jest jedynie orientacyjne. Przy robieniu dokładnego kosztorysu należy wziąć pod uwagę dokładne wymiary mieszkania, projekt wnętrza i ceny konkretnych materiałundefinedw.

Do planowanego budżetu remontowego zawsze należy doliczyć co najmniej 10% zapasu, na nieprzewidziane wydatki.

pakiety-wykonczeniowe-mieszkanie.pl

Gotowe pakiety wykończeniowe undefined policz, jakie to proste

Jeśli nie mamy głowy do wyboru wszystkich wykończeń i wyposażenia, brakuje nam czasu na jeżdżenie po sklepach albo chcielibyśmy zdecydować o wszystkim zdalnie, wykończenie pod klucz możemy mieć od ręki, nawet przy ograniczonym budżecie. Wystarczy wybrać jeden z gotowych pakietundefinedw wykończeniowych Mieszkanie.pl. Pakiety bazują na projekcie mieszkania, ktundefinedry projektant wykona specjalnie dla nas, w ramach kosztu zamundefinedwionych materiałundefinedw. Wszystko odbywa się profesjonalnie, ekspresowo i zgodnie z naszymi indywidualnymi potrzebami.

Pakiety wykończeniowe Mieszkanie.pl

Wygodny kalkulator dostępny na stronie Mieszkanie.pl ułatwia sprawdzenie, ile dokładnie będzie nas kosztowało wykończenie mieszkania.

Ceny pakietundefinedw zaczynają się od 599 zł, a kończą na 999 zł/m2. Oznacza to, że wspomniane dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 50 m2 możemy wykończyć materiałami i wyposażeniem już za 29 950 zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!