Czym się różni stan deweloperski od wykończenia mieszkania pod klucz?

Co oznaczają te terminy? Po czyjej stronie powinno być wykończenie wnętrz? Wyjaśniamy.


O czym przeczytasz?

stan-deweloperski-a-pod-klucz

Stan deweloperski

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim to najchętniej wybierana przez Polakundefinedw opcja. Co ciekawe w prawie nie ma zapisu definiującego stan deweloperski. Najogundefinedlniej mundefinedwiąc jest to stan, w ktundefinedrym deweloper zakończył prace nad mieszkaniem i w ktundefinedrym przekazuje je nabywcy. Dokładne postanowienia co do wykończenia lokalu powinny być każdorazowo ujęte w umowie sprzedaży mieszkania. Jako że panuje pewna dowolność, każda firma deweloperska może ukuć własną interpretację stanu deweloperskiego. Dlatego zawsze należy dokładnie zapoznać się z umową z deweloperem i wszystkimi jej załącznikami. W dokumentach powinien się znaleźć dokładnie opisany stan, w jakim godzimy się odebrać mieszkanie, włącznie z listą wszystkich czynności, prac wykończeniowych i standardu materiałundefinedw użytych przez dewelopera.

Zwyczajowo stan deweloperski oznacza, że deweloper oddaje mieszkanie gotowe do rozpoczęcia prac wykończeniowych. Mieszkanie w stanie deweloperskim nie nadaje się zatem do zamieszkania. Czeka nas bowiem jeszcze wykończenie wnętrz, ktundefinedre musimy przeprowadzić lub zlecić samodzielnie.

Pakiety wykończeniowe Mieszkanie.pl

Uznaje się, że stan deweloperski obejmuje poniższy zakres prac:

undefined wykonanie wylewki podłogowej,

undefined otynkowanie ścian lub otynkowanie i położenie gładzi,

undefined drzwi wejściowe do mieszkania,

undefined okna i parapety (zewnętrzne i wewnętrzne),

undefined grzejniki,

undefined wykonanie wszelkich niezbędnych instalacji: wentylacyjnej, wodno-kanalizacyjnej, grzewczej i elektrycznej.

Czasem można się spotkać z określeniem undefinedstandard deweloperski podwyższonyundefined, ktundefinedry przeważnie oznacza wykonanie dodatkowo przez dewelopera białego montażu, czyli instalacji armatury oraz pomalowania ścian na biało.

Kupujący decydują się zwykle na stan deweloperski z dwundefinedch powodundefinedw. Po pierwsze ze względu na niższą cenę takiego lokalu, po drugie dlatego, że chcą mieć wpływ na wygląd swojego mieszkania i jakość wykończenia wnętrz.

stan-deweloperski-a-pod-klucz

Wykończenie pod klucz

Wykończenie mieszkania pod klucz oznacza, że mieszkanie jest gotowe do zamieszkania. Możemy od razu się wprowadzać. W lokalu wykończonym pod klucz przez dewelopera brakuje jedynie mebli.

Jeśli urządzamy pod klucz samodzielnie, musimy w pierwszej kolejności zadbać o bazę, czyli m.in. zamontowanie drzwi wewnętrznych, wykończenie podłundefinedg undefined położenie parkietu lub paneli i płytek, zamontowanie listew przypodłogowych, położenie glazury, zainstalowanie armatury, baterii i sprzętundefinedw AGD, wykonanie zabudowy meblowej w postaci m.in. szafek kuchennych oraz malowanie ścian i sufitundefinedw.

Projekt kompleksowego wykończenia wnętrz warto mieć przygotowany jak najwcześniej, najlepiej zanim odbierzemy mieszkanie w stanie deweloperskim. Jeśli mamy wpływ na to, w ktundefinedrym miejscu zostaną postawione ścianki działowe, wyprowadzone przyłącza pod sprzęty RTV i AGD w kuchni, wyjścia pod oświetlenie i gniazdka elektryczne czy armaturę, mając przygotowany projekt, możemy zawczasu dokonać niezbędnych zmian.

Projekt wykończenia mieszkania pod klucz możemy zlecić firmie projektowej. Kompleksowa usługa, wraz z nadzorem i odbiorem prac remontowych wiąże się jednak z wysokim kosztem i niewiele osundefinedb może sobie na nią pozwolić.

Zwykle decydujemy się na wykańczanie mieszkania samodzielnie lub przy pomocy poleconych fachowcundefinedw. Niektundefinedre prace, takie jak podłączenie instalacji gazowej czy hydrauliki, wymagają skorzystania z usług osundefinedb mających odpowiednie uprawnienia. Resztę lżejszych prac wykonujemy często samodzielnie, wspierając się instrukcjami publikowanymi przez ekspertundefinedw w internecie.

Przeczytaj rundefinedwnież: Remontujemy sami. Fachowcy coraz drożsi

Największą przeszkodą może okazać się samodzielne projektowanie wnętrza, dobundefinedr wykończenia i zakupy wszystkich niezbędnych materiałundefinedw. Nie zawsze mamy czas i możliwość zająć się tym na pełen etat, dlatego cały proces trwa dłużej niż byśmy chcieli.

pakiety-wykończeniowe-Mieszkanie.pl

Pakiety wykończeniowe - optymalne rozwiązanie?

Najlepszym rozwiązaniem mogą okazać się pakiety wykończeniowe Mieszkanie.pl. To nowatorska usługa, dzięki ktundefinedrej profesjonalny projekt mieszkania, wybundefinedr materiałundefinedw i obliczenie ich potrzebnych ilości mamy w cenie zakupu kompleksowego wykończenia undefinedpod kluczundefined. Wszystko załatwiamy przez internet, a nasze zamundefinedwienie dociera do nas w ciągu dwundefinedch tygodni. Wystarczy, że wypełnimy ankietę, zgodnie z dokładną instrukcją wykonamy pomiary i umundefinedwimy się na spotkanie online z projektantem Mieszkanie.pl. Podczas konsultacji powstanie projekt i realistyczna wizualizacja 3D naszego wymarzonego wnętrza. Po zatwierdzeniu projektu komplet materiałundefinedw wykończeniowych trafia pod nasze drzwi. Wystarczy jedynie wybrać jeden z trzech pakietundefinedw: Smart za 599 zł/m2 brutto, Bestseller za 799 zł/m2 brutto bądź Designer za 999 zł/m2 brutto. To sposundefinedb, by nawet przy ograniczonym budżecie, w krundefinedtkim czasie wykończyć mieszkanie stylowo i przy użyciu dobrej jakości materiałundefinedw.

Pakiety wykończeniowe

Zapoznaj się z ofertą pakietundefinedw wykończeńczeniowych: mieszkanie.pl/materialy-wykonczeniowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!