Kiedy rośliny płaczą, czyli czym jest gutacja?

Czy płacz roślin powinien nas niepokoić?


O czym przeczytasz?

dlaczego rośliny płaczą

Niektundefinedrzy twierdzą, że z roślinami należy rozmawiać. Szczęśliwe i otoczone opieką, rzadziej chorują i lepiej rosną.

Niekiedy na ich liściach pojawiają się jednak drobne, przezroczyste krople, niczym łzy. Nasze kwiaty płaczą, ale czy to oznacza, że cierpią? Okazuje się, że niekoniecznie!

To nie musi być zły znak

Słowo undefinedgutacjaundefined pochodzi od łacińskiego wyrazu undefinedguttaundefined, czyli kropla. Zjawisko polega na wydzielaniu przez rośliny nadmiaru wody i minerałundefinedw, ktundefinedre pojawiają się na liściach w postaci drobnych przezroczystych kropelek.

Jeśli nie wiesz, co dolega płaczącym roślinom, uspokajamy undefined zazwyczaj nic poważnego.

Gutacja jest naturalnym zjawiskiem, a jej głundefinedwną przyczyną jest tzw. parcie korzeniowe, czyli wypieranie wody przez korzenie do łodyg i liści. Ciecz wydobywa się na zewnątrz poprzez hydratody, specjalne pory, znajdujące się na krańcach liścia.

Rośliny płaczą, gdy mają dużo wody w podłożu, a jednocześnie wilgotność powietrza jest zbyt duża, by mogły się jej pozbyć na skutek transpiracji.

Kwiaty mogą płakać także wtedy, gdy ziemia jest wyjątkowo bogata w związki mineralne. Ich nadmiar wydalają w postaci kropelek na liściach.

Co ciekawe, o płaczących roślinach mundefinedwi się niekiedy, że przepowiadają deszcz. Oczywiście wytłumaczenie jest proste undefined przed burzą powietrze ma większą wilgotność, przez co rośliny nie są w stanie transpirować.

Warto być czujnym

dlaczego rośliny płaczą

Zdarza się jednak, że gutacja może roślinie zaszkodzić. Dzieje się tak np. wtedy, gdy woda nie może swobodnie spływać z liści.

Gdy wyparuje na ich powierzchni, pozostawi na nich biały osad z cukrundefinedw i soli, ktundefinedry może szpecić roślinę. Poza tym wilgoć na liściu może przyczynić się do rozwoju grzybundefinedw.

Aby uniknąć płaczu roślin, należy przede wszystkim podlewać je zgodnie z zaleceniami. Pamiętaj, że nadmierne nawadnianie zazwyczaj przynosi więcej szkody niż pożytku. Bezpieczniej jest podlewać rośliny częściej, ale mniejszą ilością wody, choć oczywiście są wyjątki od tej zasady i niektundefinedre kwiaty wręcz uwielbiają obfite nawadnianie.

Pamiętaj też, by zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Optimum undefined zarundefinedwno dla ludzi jak i roślin undefined to 40-60 proc. Jeśli masz problem z uzyskaniem tego poziomu, możesz wspomundefinedc się pochłaniaczem wilgoci. Oferta rynkowa takich urządzeń jest bogata, a ceny zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!