Z wizytą w biurze sprzedaży, czyli o co należy zapytać dewelopera

10 najważniejszych tematów, które powinieneś poruszyć podczas wizyty w firmie deweloperskiej.


O czym przeczytasz?

o co należy zapytać dewelopera?

Decyzji o zakupie mieszkania nie podejmuje się z dnia na dzień. To proces, ktundefinedry wymaga nie tylko czasu, ale i szczegundefinedlnej rozwagi.

Samo obejrzenie lokalu to za mało, by mundefinedc być pewnym, że trafiło się na prawdziwą "perełkę". Twundefinedj entuzjazm może szybko opaść, gdy okaże się, że comiesięczne opłaty administracyjne zbyt mocno uszczuplają Twoje konto, a "stylowe" wykończenie mieszkania to tak naprawdę prowizorka.

Jakie zatem pytania zadać w biurze sprzedaży dewelopera, by uniknąć rozczarowań?

1. Czy cena podlega negocjacji?

Jeśli jesteś bliski zakupu konkretnego mieszkania, z pewnością znasz jego cenę. A czy wiesz, że czasami można ją obniżyć? Niektundefinedrzy deweloperzy są otwarci na negocjacje, jednak - jak to często bywa undefined o swoje trzeba się upomnieć. Dlatego nie bundefinedj się rozmawiać o potencjalnym rabacie.

Pamiętaj jednak, że do takich rozmundefinedw warto się odpowienio przygotować. Jak przekonują w swojej publikacji eksperci portalu branżowego pewnylokal.pl, kluczem do sukcesu jest przede wszystkim użycie odpowiednich argumentundefinedw, choć trzeba pamietać, że każdy ma inny charakter i pomyślność naszych negocjacji, będzie zależała od tej drugiej osoby.

Należy też trzymać się pewnych zasad, np. nie powinieneś walczyć o coś, co jest niemożliwe do zrealizowania.

2. Jakie są zasady rezerwacji?

o co warto zapytać dewelopera?

Podczas wizyty w biurze sprzedaży, warto dowiedzieć się także undefined czy i na jakich zasadach undefined można zarezerwować lokal.

Z analizy, opracowanej przez serwis rynekpierwotny.pl, wynika, że proces ten najczęściej dzieli się na dwa etapy. W ramach pierwszego, potencjalny nabywca bezpłatnie rezerwuje mieszkanie na kilka dni roboczych. Jest to okres, ktundefinedry może przeznaczyć na przemyślenie swojej decyzji oraz przeanalizowanie wszelkich undefinedzaundefined i undefinedprzeciwundefined.

Drugim etapem jest rezerwacja na dłuższy okres. W tym przypadku, zainteresowany podpisuje z deweloperem tzw. umowę rezerwacyjną i dokonuje wpłaty ustalonej przez sprzedającego, kwoty (wlicza się na poczet ceny lokalu). Koniecznie dowiedz się, jakie wytyczne przyjął Twundefinedj deweloper.

3. Co mi grozi, jeśli zrezygnuję z zakupu?

Na liście obowiązkowych pytań, powinien się znaleźć rundefinedwnież punkt, dotyczący warunkundefinedw przystąpienia i odstąpienia od umowy deweloperskiej, ktundefinedra wiąże strony i zabezpiecza dokonanie przez nich transakcji w przyszłości.

Dowiedz się, co się stanie, jeśli - mimo podpisanego zobowiązania - będziesz chciał, albo musiał (bo np. nie dostałeś kredytu) zrezygnować z zakupu. Pamietaj, sprzedający może wprowadzić do umowy zapisy, dotyczący kar umownych. Sprawdź, jak do tej kwestii podchodzi Twundefinedj deweloper.

4. Jak wygląda stan deweloperski?

o co pytać dewelopera?

Pojęcie undefinedstan deweloperskiundefined bywa rundefinedżnie interpretowane, najczęściej dotyczy jednak mieszkań z już otynkowanymi ścianami, wykończoną cementem podłogą, zewnętrzną stolarką okienną i drzwiową oraz przyłączami do instalacji wodno-kanalizacyjnych, gazowych i grzewczych. Jeśli chcesz się upewnić, czy prace te zostaną rzeczywiście wykonane przez przekazaniem kluczy, poproś dewelopera o szczegundefinedłowy wykaz jego zobowiązań. Dzięki temu będziesz mundefinedgł lepiej przygotować się do prac wykończeniowych i przekazać precyzyjne informacje ekipie remontowej albo architektowi.

Podczas rozmowy z deweloperem warto poprosić go o szczegundefinedłowe informacje na temat wykorzystywanych materiałundefinedw budowlanych. Rundefinedwnież taka wiedza przyda Ci się podczas konsultacji z fachowcami od remontu i aranżacji wnetrz.

5. Jak finansowana jest inwestycja?

Nie ma absolutnie nic niestosownego w pytaniu o sposundefinedb finansowania inwestycji deweloperskiej. Jako potencjalny kupujący masz prawo to wiedzieć.

Zdecydowana większość deweloperundefinedw korzysta z kredytu. Z poradnika, przygotowanego przez firmę Monday Development dowiadujemy się, że w takiej sytuacji plusem dla kupującego jest to, że banki nie tylko bardzo dokładnie przyglądają się kondycji firmy, ale też kontrolują jej prace. Powundefinedd? Zakończenie poszczegundefinedlnych etapundefinedw budowy, wiąże się z wypłatą kolejnych transz kredytu.

Eksperci Monday Development tłumaczą jednocześnie, że w przypadku gdy nieruchomość obciążona jest hipoteką, deweloper powinien zadbać o to, by formalnie zwolnić Cię z odpowiedzialności za jego zobowiązanie wobec banku.

6. Ile wynosi czynsz?

Ważną informacją będzie dla Ciebie także wysokość opłaty administracyjnych, w tym czynszu. W lepszej sytuacji znajdą się w tym przypadku osoby, kupujące mieszkanie w już wybudowanym bloku.

Jeśli natomiast Twoje osiedle dopiero powstaje, informacje, ktundefinedre otrzymasz będą oparte na szacunkach.

Bez względu na etap inwestycji, zapytaj dewelopera, w jaki sposundefinedb budynek będzie ogrzewany i jak może to wpłynąć na koszty energii. Sprzedający powienien być rundefinedwnież w stanie oszacować koszty utrzymania części wspundefinedlnych.

7. Czy osiedle jest certyfikowane?

o co warto zapytać dewelopera?

Eksperci BNP Paribas w swoim poradniku przekonują, że dewelopera warto zapytać także o to, czy budynek ma certyfikat ekologiczny. Dlaczego? Otundefinedż, niektundefinedre banki oferują niższe oprocentowanie kredytundefinedw, zaciąganych na sfinansowanie nieruchomości energooszczędnej.

8. Jak będą wyglądały części wspundefinedlne i otoczenie inwestycji?

Pamiętaj, że na komfort Twojego życia w danym miejscu, niebanalny wpływ będzie miało także to, co powstanie w sąsiedztwie. Dlatego bardzo ważne jest, byś poprosił dewelopera o miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz o wgląd do prospektu, w ktundefinedrym znajdziesz kluczowe informacje na temat otoczenia inwestycji (tereny zielone, przedszkola, placundefinedwki medyczne, sklepy).

Poproś rundefinedwnież o plan zagospodarowania części wspundefinedlnych osiedla i dowiedz się, jakie udogodnia (place zabaw, strefy relaksu, plenerowe siłownie, itd.) szykuje dla Ciebie deweloper.

9. Co można zmienić w układzie mieszkania?

o co warto zapytać dewelopera?

Jeśli zapoznałeś się z planem mieszkania i myślisz: undefinedtę ściankę wyburzę", albo undefinedsypialnie powiększęundefined, może się okazać, że Twoje plany spełzną na niczym. Aby uniknąć rozczarowań, zapytaj dewelopera, ktundefinedre elementy możesz modyfikować, a ktundefinedrych nie. Może się okazać, że Twoje aranżacyjne wizje są po prostu niemożliwe do zrealizowania. Im wcześniej się tego dowiesz, tym lepiej.

10. Jak wyglądają poprzednie inwestycje dewelopera?

Podczas spotkania w biurze dewelopera, warto też poprosić go o wizualizacje/projekty osiedli, ktundefinedre już powstały. To najlepszy sposundefinedb na to, by dowiedzieć się, jak bardzo plany firmy znajdują odzwierciedlenie w rzeczywistości.

Jeśli tylko nie uniemożliwi Ci tego odległość, odwiedź pokazane na wizualizacjach osiedla. Sprawdzaj, weryfikuj i bądź czujny. To nalepsza metoda na uniknięcie rozczarowań.

Podejdź do tego zadaniowo

Jeśli zależy Ci na tym, by Twoja wizyta w biurze sprzedaży była jak najbardziej owocna, bądź dociekliwy i pamiętaj - nie ma głupich pytań. Emocje i niepotrzebny stres mogą spowodować, że niektundefinedrych kwestii zapomnisz poruszyć, dlatego najlepiej spisz wszystkie pytania na kartce.

Zakup mieszkania to zbyt ważna decyzja, żeby można było podejść do niej na tzw. spontanie. Jeszcze będzie czas na to, byś mundefinedgł puścić wodze fantazji. W końcu takie prace jak malowanie, meblowanie czy dekorowanie jeszcze przed Tobą.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!