Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być i jak ją kontrolować?

Wiemy, że należy dbać o nawilżanie włosów i skóry. Jednak rzadko myślimy o tym, jak ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w domu. Wpływa ona nie tylko na funkcjonowanie i sen, ale też trwałość sprzętów elektrycznych czy konstrukcji mieszkania.


O czym przeczytasz?

Domowy nawilżacz powietrza

MIŁOSZ: W moim domu jest ciągle duszno, chce mi się pić i mam podrażnione gardło. Wydaje mi się, że w mieszkaniu jest bardzo suche powietrze. Czy można coś na to poradzić? 

ANNA: Konsekwencją zarówno zbyt suchego jak i zbyt wilgotnego mieszkania będzie twoje złe samopoczucie – bóle głowy, poczucie zmęczenia czy choroby układu oddechowego. 

Idealny poziom wilgotności w domu powinien wynosić około 45%. Jeśli wynosi ponad 50% oznacza to, że nasze mieszkanie jest zbyt wilgotne i mogą zacząć rozwijać się w nim bakterie, a mieszkanie będzie zwyczajnie niszczeć. Gdy spada poniżej 30% oznacza to, że powietrze w twoim domu jest za suche. 

Zatem jaka powinna być wilgotność powietrza w twoim mieszkaniu? 

Jak sprawdzać wilgotność powietrza w domu?

Zacznij obserwować twoje mieszkanie. Oto oznaki, że wilgotność powietrza w twoim domu jest za wysoka: 

  • parują ci okna, 
  • na ścianach lub suficie masz wilgoć lub pleśń,

Prawdopodobnie wilgotność powietrza w twoim domu jest za niska, wtedy gdy: 

  • pęka w twoim domu farba, 
  • notorycznie masz wysuszone błony śluzowe oczu i nosa oraz bardzo suchą skórę.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wentylację i izolację domu. To właśnie one są główną przyczyną problemów z odpowiednią wilgotnością powietrza w domu. Wpływ ma także ilość lasów i zbiorników wodnych w pobliżu twojego miejsca zamieszkania. 

Jeśli pomimo wyżej wymienionych aspektów, nie masz pewności co do tego, czy twoje mieszkanie jest odpowiednio nawilżone albo zwyczajnie chcesz tego regularnie pilnować, zainwestuj w urządzenie zwane higrometrem (kosztuje nawet od 30 zł).  

Czym kierować się przy wyborze nawilżacza powietrza?

Jak już zadbasz o wyżej wymienione aspekty, kup nawilżacz powietrza lub pochłaniacz wilgoci. Są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: parowe (podgrzewana woda unicestwia bakterie i aplikuje do powietrza jedynie sterylną parę), ewaporacyjne (mają dodatkową funkcję oczyszczania powietrza, wysoką wydajność i niski koszt użytkowania) i ultradźwiękowe (na bieżąco mierzą poziom wilgotności w pomieszczeniu). Wybierając nawilżacz powietrza do mieszkania, kieruj się wielkością pomieszczenia do którego będzie przeznaczony. W zależności od tego, jakie masz pomieszczenia – wybierz nawilżacz z dużym lub małym zbiornikiem. Kieruj się również tym, czy chcesz korzystać z urządzenia przez cały rok, czy jedynie w okresie grzewczym. 

Czym się kierować przy wyborze pochłaniacza wilgoci?

Są trzy rodzaje pochłaniaczy wilgoci: w granulacie (pojemnik, w którym zamknięty jest worek z granulatem), w tabletkach (pojemnik, do którego wkłada się specjalną tabletkę) oraz elektryczny (droższy ale bardziej efektywny, dostosowuje się do poziomu wilgoci w pomieszczeniu). Wybierając pochłaniacz wilgoci do domu należy się kierować takimi aspektami jak czas działania i obszar, który pochłaniacz jest w stanie objąć.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement