Wilgotność powietrza w domu – jaka powinna być i jak ją kontrolować?

Wiemy, że należy dbać o nawilżanie włosów i skóry. Jednak rzadko myślimy o tym, jak ważna jest odpowiednia wilgotność powietrza w domu. Wpływa ona nie tylko na funkcjonowanie i sen, ale też trwałość sprzętów elektrycznych czy konstrukcji mieszkania.


O czym przeczytasz?

Domowy nawilżacz powietrza

MIŁOSZ: W moim domu jest ciągle duszno, chce mi się pić i mam podrażnione gardło. Wydaje mi się, że w mieszkaniu jest bardzo suche powietrze. Czy można coś na to poradzić?

ANNA: Konsekwencją zarundefinedwno zbyt suchego jak i zbyt wilgotnego mieszkania będzie twoje złe samopoczucie undefined bundefinedle głowy, poczucie zmęczenia czy choroby układu oddechowego.

Idealny poziom wilgotności w domu powinien wynosić około 45%. Jeśli wynosi ponad 50% oznacza to, że nasze mieszkanie jest zbyt wilgotne i mogą zacząć rozwijać się w nim bakterie, a mieszkanie będzie zwyczajnie niszczeć. Gdy spada poniżej 30% oznacza to, że powietrze w twoim domu jest za suche.

Zatem jaka powinna być wilgotność powietrza w twoim mieszkaniu?

Jak sprawdzać wilgotność powietrza w domu?

Zacznij obserwować twoje mieszkanie. Oto oznaki, że wilgotność powietrza w twoim domu jest za wysoka:

  • parują ci okna,
  • na ścianach lub suficie masz wilgoć lub pleśń,

Prawdopodobnie wilgotność powietrza w twoim domu jest za niska, wtedy gdy:

  • pęka w twoim domu farba,
  • notorycznie masz wysuszone błony śluzowe oczu i nosa oraz bardzo suchą skundefinedrę.

Jak zmniejszyć wilgotność powietrza w domu?

Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią wentylację i izolację domu. To właśnie one są głundefinedwną przyczyną problemundefinedw z odpowiednią wilgotnością powietrza w domu. Wpływ ma także ilość lasundefinedw i zbiornikundefinedw wodnych w pobliżu twojego miejsca zamieszkania.

Jeśli pomimo wyżej wymienionych aspektundefinedw, nie masz pewności co do tego, czy twoje mieszkanie jest odpowiednio nawilżone albo zwyczajnie chcesz tego regularnie pilnować, zainwestuj w urządzenie zwane higrometrem (kosztuje nawet od 30 zł).

Czym kierować się przy wyborze nawilżacza powietrza?

Jak już zadbasz o wyżej wymienione aspekty, kup nawilżacz powietrza lub pochłaniacz wilgoci. Są trzy rodzaje nawilżaczy powietrza: parowe (podgrzewana woda unicestwia bakterie i aplikuje do powietrza jedynie sterylną parę), ewaporacyjne (mają dodatkową funkcję oczyszczania powietrza, wysoką wydajność i niski koszt użytkowania) i ultradźwiękowe (na bieżąco mierzą poziom wilgotności w pomieszczeniu). Wybierając nawilżacz powietrza do mieszkania, kieruj się wielkością pomieszczenia do ktundefinedrego będzie przeznaczony. W zależności od tego, jakie masz pomieszczenia undefined wybierz nawilżacz z dużym lub małym zbiornikiem. Kieruj się rundefinedwnież tym, czy chcesz korzystać z urządzenia przez cały rok, czy jedynie w okresie grzewczym.

Czym się kierować przy wyborze pochłaniacza wilgoci?

Są trzy rodzaje pochłaniaczy wilgoci: w granulacie (pojemnik, w ktundefinedrym zamknięty jest worek z granulatem), w tabletkach (pojemnik, do ktundefinedrego wkłada się specjalną tabletkę) oraz elektryczny (droższy ale bardziej efektywny, dostosowuje się do poziomu wilgoci w pomieszczeniu). Wybierając pochłaniacz wilgoci do domu należy się kierować takimi aspektami jak czas działania i obszar, ktundefinedry pochłaniacz jest w stanie objąć.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!