Jak urządzić mieszkanie pod wynajem?

Czego od wynajmujących oczekują studenci, a czego rodziny z dziećmi? Co zrobić, by ich zadowolić?


O czym przeczytasz?

jak przygotować mieszkanie pod wynajem

Wynajem mieszkania to dla jego właściciela nie tylko dodatkowy zarobek, ale i obowiązki. Jeśli planujesz udostępnić swoją nieruchomość lokatorom, powinieneś się do tego odpowiednio przygotować. Jakie potrzeby mają poszczegundefinedlne grupy potencjalnych najemcundefinedw? Co zrobić, by jak najlepiej urządzić dla nich przestrzeń? Ktundefinedre elementy odświeżyć, a ktundefinedrych się pozbyć? Na te i inne pytania, odpowiadamy poniżej.

Mieszkanie dla studenta

mieszkanie na wynajem dla studenta

Przygotowania do wynajmu mieszkania powinieneś rozpocząć od określenia grupy najemcundefinedw. Jedną z nich są studenci, ktundefinedrych część właścicieli unika jak ognia, a część uznaje za idealnych lokatorundefinedw. Ci, ktundefinedrzy nie chcą udostępniać swoich nieruchomości żakom, najczęściej obawiają się licznych imprez, a co za tym idzie undefined zniszczeń.

Z kolei wynajmujący, ktundefinedrzy wręcz zabiegają o studentundefinedw, to przeważnie osoby, ktundefinedre nie chcą wydawać kroci na podniesienie standardu swojego mieszkania.

Jeśli należysz do tej drugiej grupy i planujesz udostępnić żakom kilkupokojowe mieszkanie, powinieneś pamiętać, że rotacja w przypadku takich lokatorundefinedw jest zwykle dosyć duża, co oznacza, że Twoje lokum mogą zajmować osoby, zupełnie sobie obce. Każda z nich potrzebuje prywatności, odrębnej przestrzeni do nauki czy przyjmowania gości, dlatego największym wzięciem od lat cieszą się nieruchomości z pokojami nieprzechodnimi albo po prostu kawalerki, zajmowane przeważnie przez tylko jedną osobę.

Studenci nie liczą na luksusy

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić mieszkanie na wynajem dla studentundefinedw, powinieneś pamiętać, że najczęściej nie oczekują oni ponadprzeciętnego standardu. Choć faktem jest, że w ostatnich latach wymagania w tej grupie najemcundefinedw wzrosły, to jednak wciąż znacząca większość żakundefinedw dysponuje ograniczonym budżetem, a to oznacza, że kluczową rolę przy wyborze odpowiedniego lokum odgrywa tutaj cena.

W przeciwieństwie do rodzin z dziećmi, studenci bardzo rzadko wprowadzają się z własnymi meblami i sprzętami, dlatego to po Twojej stronie leży zapewnienie im wygodnego łundefinedżka, biurka i szaf. W mieszkaniu studenckim nie może oczywiście zabraknąć takich sprzętundefinedw jak: lodundefinedwka, kuchenka, piekarnik. Standardem stają się też: pralka, zmywarka i mikrofalundefinedwka.

Bezsprzecznym must-have w studenckim mieszkaniu jest rundefinedwnież dostęp do internetu.

Jak urządzić mieszkanie pod wynajem dla rodziny z dziećmi

wynajem dla małżeństwa z dziećmi

Rodziny z dziećmi słyną z tego, że najczęściej wprowadzają się do wynajmowanego mieszkania z własnymi meblami i sprzętami. W nowym lokum docenią przede wszystkim przestrzeń, ktundefinedrą będą mogli zaaranżować wedle własnego uznania.

Warto jednak pamietać, że najemcy z dziećmi potrzebują mnundefinedstwo miejsca do przechowywania, dlatego pakowne szafy wnękowe na pewno bardzo się im przydadzą.

W kuchni podstawą będzie duży - albo mniejszy, ale koniecznie rozkładany - stundefinedł z kompletem krzeseł. Oczywiście takie sprzęty jak pralka, odkurzacz czy zmywarka są w przypadku nieruchomości, wynajmowanych rodziom nie tyle pożądane, co niezbędne.

Jeśli zaś chodzi o łazienkę, to zdecydowanie bardziej niż prysznic sprawdzi się wanna.

Rodziny docenią rundefinedwnież dostęp do komundefinedrki lokatorkiej, miejsca postojowego i piwnicy. W wielu przypadkach, ogromnym atutem jest też winda w bloku.

Lokator - menadżer. Jakie ma wymagania?

mieszkanie na wynajem na businessmana

Osoby, ktundefinedre zdecydowały się na wynajem w związku z obowiązkami zawodowymi to lokatorzy z jeszcze innymi potrzebami.

Jeśli to oni są Twoją grupą docelową, pamiętaj, że mieszkanie, ktundefinedre im udostępnisz musi charakteryzować podwyższony standard. Menadżerowie docenią dostęp do nowoczesnych technologii, ale też np. klimatyzacji. Koniecznością jest zmywarka, a w łazience undefined prysznic. Kadra menadżerska oczekuje rundefinedwnież salonu z wygodną kanapą i dużym telewizorem, ktundefinedre wykorzysta podczas wieczornego odpoczynku.

Odpowiadasz za bezpieczeństwo swoich lokatorundefinedw

jak przygotować mieszkanie pod wynajem

A teraz przechodzimy do zasad, ktundefinedrym powinien się podporządkować każdy właściciel nieruchomości, bez względu na to, kim będą jego lokatorzy. W pierwszej kolejności bierzemy pod lupę kwestie, związane z bezpieczeństwem.

Jako wynajmujący masz obowiązek zadbać o stan techniczny instalacji wodociągowych, elektrycznych i gazowych. Dopilnuj, by gniazdka były zabezpieczone, a podwieszane pundefinedłki undefined dobrze zamocowane. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w ktundefinedrych np. nie domyka się okno, albo z szaf wypadają drzwiczki. Choć może Ci się wydawać, że takie usterki to drobnostki, nic bardziej mylnego. Nie bez powodu mundefinedwi się, że najwięcej wypadkundefinedw zdarza się w domu. Pamiętaj, jesteś odpowiedzialny za bezpieczeństwo osundefinedb, zajmujących Twoje mieszkanie.

Warto też dodać, że na niektundefinedre domowe usterki nie zwracamy uwagi z przyzwyczajenia. Przykłady? Przepalona żarundefinedwka, lekko cieknący kran czy urwany uchwyt od drzwiczek szafki - jeśli planujesz wynająć mieszkanie, nie możesz sobie pozwolić na tego typu uchybienia. Te rzekome "drobnostki" nie tylko sprawiają problemy natury praktycznej, ale też mogą wpłynąć na pierwsze wrażenie potencjalnych lokatorundefinedw. A mundefinedwiąc już zupełnie wprost - świadczą o niedbalstwie właściciela.

Nie przesadź z dodatkami, ale z nich całkowicie nie rezygnuj

jak przygotować mieszkanie pod wynajem

Bez względu na to, komu udostępniasz swoje mieszkanie, powinno być ono przytulne, w czym pomogą drobne dekoracje. Pamiętaj jednak, że bardzo trudno jest trafić w gust kompletnie nieznanej Ci osoby, dlatego używaj rozwiązań klasycznych, ktundefinedre urozmaicą wnętrze, jednocześnie go nie przytłaczając. Przykładem są świeże kwiaty na stole w kuchni, zadbana roślina w stylowej doniczce na parapecie czy praktyczna, a zarazem elegancka lampka na szafce nocnej. Nie wykorzystuj bibelotundefinedw i pamiątek z wyjazdundefinedw, usuń prywatne zdjęcia i zniszczone meble.

Koniecznie pozbądź się także starych, okrytych rdzą sztućcundefinedw, czy porysowanych talerzy. Warto przy okazji dodać, że nic się nie stanie, jeśli w Twoim mieszkaniu w ogundefinedle nie będzie sztućcundefinedw czy naczyń. Przyjęło się, że najemcy organizują je sobie we własnym zakresie. Dotyczy to także ręcznikundefinedw i pościeli.

Jeśli natomiast chodzi o przedmioty użytku codziennego, ktundefinedre powinieneś zapewnić swoim lokatorom, to z pewnością należą do nich: wiaderko z mopem, zmiotka, wycieraczka do butundefinedw czy wyposażony w worki - kosz na śmieci.

W widocznym miejscu pozostaw rundefinedwnież karty gwarancyjne, dostępnych w mieszkaniu sprzętundefinedw i instrukcje ich obsługi.

Czysta przestrzeń to absolutna konieczność

jak przygotować mieszkanie pod wynajem

Przygotowując mieszkanie pod wynajem musisz zadbać rundefinedwnież o jego bezwzględną czystość. Jeśli jest taka potrzeba, wymień w łazience fugi, wyszoruj płytki. Wyrzuć puste opakowania po kosmetykach i środkach czystości. Usuń nawet najmniejsze plamki z kuchennego blatu, a ze zlewu - zacieki.

Zadbaj o to, by mieszkanie było perfekcyjnie odkurzone. Nie sprzątaj go tylko "z wierzchu", zajrzyj w każdy kąt - także do piekarnika czy mikrofalundefinedwki, w ktundefinedrych bardzo często pojawiają się zabrudzenia. Skontroluj czystość kratek wentylacyjnych.

Jaskrawe kolory odpadają. Biel, beż i szary - najbezpieczniejsze

jak przygotować mieszkanie pod wynajem

Przed wynajęciem nieruchomości warto też odświeżyć kolor ścian i sufitu. Pamiętaj jednak, by sięgać wyłącznie po stonowane barwy, zwłaszcza biel, beż i szarość. Unikaj jaskrawych, agresywnych kolorundefinedw undefined nie każdy je lubi.

Pamiętaj też o trikach, jakie warto zastosować przy malowaniu. Nie należy np. dekorować poziomymi pasami ścian w niskich pomieszczeniach - będą wydawały się jeszcze niższe. Z kolei w pomieszczeniach wąskich - unikaj pasundefinedw pionowych.

Niektundefinedrzy właściciele jeszcze bardziej idą na rękę przyszłym najemcom, pozwalając im samodzielnie wybrać kolor, w ktundefinedrym będą czuli się najlepiej. Jeśli dysponujesz odpowiednią ilością czasu, możesz rozważyć tego typu rozwiązanie. Twoi lokatorzy z pewnością docenią ten miły gest.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!