Domy z kontenerów - czym są i ile kosztują?

Każdego dnia po morzu pływają tysiące statków transportowych wypełnionych kontenerami. Te metalowe pudła są niezwykle wytrzymałe i odporne na sztormy. To właśnie ta trwałość była kiedyś inspiracją, by kontenery zostały wykorzystywane do budowy domów.

Dom z kontenerów morskichKAROL: Nasza rodzina ma uroczą działkę w Bieszczadach. Spędzamy tam każdą wolną chwilę. Dom letniskowy, który się na niej znajduje, jest już stary i nie nadaje się na zimę. Zastanawiamy się nad postawieniem nowego domu. Regularne doglądanie budowy i duży koszt nie wchodzą jednak w grę. Znajomi polecili nam dom z kontenerów. Jakie są jego koszty? Na czym polegają takie domy? Czy są dobrym rozwiązaniem na zimę?

JUSTYNA: Dom z kontenerów to niewątpliwie szybki i prosty sposób na budowę mieszkania. Stawianie tych modułów jest w Polsce coraz popularniejsze, nie tylko z powodu rosnących cen nieruchomości. Domy z kontenerów są przede wszystkim są bardzo ekologiczne.

Tego typu moduły są budowane z kontenerów morskich – nowych lub używanych. Z pojedynczego kontenera często tworzy się garaże lub przechowalnie rupieci. Jeśli jednak zastanawiacie się nad wybudowaniem całorocznego domu, zachęcamy was do połączenia kilku kontenerów.

Finezyjne połączenie tych metalowych blach w dowolnej formie, zwiększy liczbę pokoi lub pięter. Możecie pokusić się o ustawienie ich piętrowo w nietypowy sposób, dzięki czemu dom będzie nie tylko funkcjonalny, ale też designerski. Jeśli zdecydujecie się skorzystać z niestandardowego ułożenia, koniecznie poproście o pomoc firmę specjalizującą się w budowie takich modułów. Da to gwarancję, że dom z kontenera będzie stabilny i bezpieczny.

Do budowy takiego domu nie musicie przygotować fundamentów. Wystarczy wyrównanie i ustabilizowanie podłoża. Jeśli wasza działka jest jednak usytuowana na terenie górzystym, a wy chcecie, aby dom stanął na stałe, warto ten pomysł rozważyć. Według polskiego prawa dom pozbawiony fundamentów to tzw. budynek tymczasowy. Tym samym, jeśli nie wystąpicie o zgodę na budowę, wasze lokum po zgłoszeniu użytkowania może stać na działce do 120-stu dni. Planując budowę domu z kontenera warto, abyście podjęli decyzję, czy chcecie wystąpić o pozwolenie na budowę czy też nie. Jeśli tak, warto wyposażyć go w stałe przyłącza i instalacje niezbędne do otrzymania pozwolenia.

Cienka, stalowa blacha domu z kontenera nie nadaje się na niskie temperatury. Jeśli chcecie przebywać w nim zimą (i nie marznąć), konieczne musicie go ocieplić. Wykorzystajcie do tego takie same materiały, które wykorzystuje się do ogrzania tradycyjnych budynków.

Z zewnątrz domy z kontenerów na ogół ocieplane są wełną mineralną lub izolacją poliuretanową w formie sztywnych płyt PUR. Od wewnątrz stosuje się płyty wiórowe, laminowane lub płyty gipsowo-kartonowe. Samo ocieplenie ścian zimą jednak nie wystarczy – pomyślcie o ogrzewaniu elektrycznym. Dobrym pomysłem będzie ogrzewanie podłogowe, które zagwarantuje ciepło, a jednocześnie pozwoli na optymalne wykorzystanie przestrzeni.

Instalacje w domach z kontenerów nie różnią się od tych, które montuje się w innego typu budynkach. Większość firm w Polsce zajmujących się budową domów z kontenerów buduje je „pod klucz”, toteż taka firma wykonawcza zajmie się zarówno projektem budowlanym, ogrzewaniem, kwestiami wodno-kanalizacyjnymi, jak i przygotowaniem dokumentacji i wykończeniem wnętrza.

Ile czasu będziecie musieli czekać na budowę tego typu domu i jaka będzie jego cena? Czas realizacji będzie oczywiście zależny od tego jak skomplikowany jest wasz pomysł. Dom z jednego kontenera powstaje około

miesiąca. Jeśli myślicie o całorocznym domu z kontenerów, to jego cena w Polsce wynosi około 3 000 zł za metr kwadratowy (pod klucz). Transport jednego kontenera kosztuje 1 000 – 3 000 zł, a montaż dwóch modułów to 2 000 – 3 000 zł. Czyli za dom z kontene

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat