Banksy w Polsce! Poznaj prace tego kontrowersyjnego artysty

Jego poczynania śledzi cały świat


O czym przeczytasz?

Banksy. dziewczynka z balonem

Banksy w Warszawie

Już w lutym, w Centrum Praskim „Koneser” w Warszawie zostanie otwarta wystawa „The art of Banksy. Without Limits” prezentująca prace słynnego brytyjskiego artysty. Będzie można na niej zobaczyć ponad 100 prac tego autora, oryginalne eksponaty pochodzące z prywatnych kolekcji, ale również dzieła w formie zdjęć, rzeźb, filmów czy instalacji. Niektóre prace zostały odtworzone z wykorzystaniem techniki szablonów, której używa sam Banksy. Wystawa zdążyła już objechać świat. Wystartowała w 2016 roku z Instambułu i od tego czasu gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie i Wiedniu. Teraz przyjeżdża do Polski. Wystawa prezentuje wszystkie najpopularniejsze dzieła autorstwa Banksy'ego, m.in. słynne graffiti „Girl with Balloon”. Wystawę w warszawskim Koneserze będzie można obejrzeć od 12 lutego do 11 kwietnia 2021 r. Bilety dostępne są w cenach 60 zł dla osób dorosłych i 30 zł dla dzieci.

Należy zaznaczyć, że wystawa „The art of Banksy” nie została autoryzowana przez samego Banksy'ego. Artysta nie zgadza się w ogóle na płatne, biletowane wystawy swoich prac. Na swoim profilu na Instagramie, wyraził dezaprobatę dla tego typu przedsięwzięć, jednak przekornie stwierdził, że „nie jest najlepszą osobą, żeby narzekać na ludzi wystawiających dzieła bez pytania o pozwolenie”. Banksy, tworząc swoje graffiti w publicznych miejscach, w większości przypadków sam działa nielegalnie. Otwartym zostaje pytanie, jaka postawa ze strony odbiorców będzie aktem większego uznania dla dzieł Banksy'ego – obejrzenie wystawy czy „zbojkotowanie” jej. Tak czy inaczej, z pewnością warto znać dorobek tego niepokornego ulicznego artysty.

Banksy Łódź z uchodźcami. Dismaland

Outsider świata sztuki

Banksy to najsłynniejszy twórca graffiti i street artu na świecie. Artysta skrzętnie ukrywa swoją tożsamość i pozostaje anonimowy, co od lat wzbudza emocje i prowokuje wiele osób oraz media do snucia domysłów na temat jego osoby. Wiadomo, że ma około 40 lat i pochodzi z Bristolu w Wielkiej Brytanii. Jego pierwsze dzieła powstawały właśnie w tym mieście na początku lat 90.

Od tego czasu twórczość Banksy'ego rozwinęła się i ewoluowała. Obecnie jego prace, które pojawiają się w wielu miejscach na świecie, są przeważnie komentarzem do aktualnych wydarzeń politycznych i głosem w ważnych sprawach społecznych. Banksy jest zaangażowany w ochronę klimatu, ratowanie uchodźców czy temat bezdomności. Wypowiadał się również przeciwko Brexit'owi.

Banksy Mural przeciw Brexitowi

W ostatnich latach powstały również większe, zaangażowane projekty artystyczne Banksy'ego, czyli przedsięwzięcia takie jak Dismaland – mroczna wersja parku rozrywki czy The Walled Off Hotel – hotel „z najgorszym widokiem” - z oknami wychodzącymi na betonowy mur odgradzający terytorium Palestyny od Izraela. Artysta nie poprzestaje na działaniach stricte artystycznych. Angażuje się również w bezpośrednią pomoc. W sierpniu zeszłego roku Banksy zamieścił na Instagramie post, w którym wyznał, że podobnie jak większość osób, które dorobiły się na rynku sztuki, kupił sobie jacht...  Ten „jacht” to statek wojskowy, który po przerobieniu na jednostkę ratunkową L.V Louise Michel, służy do ratowania życia uchodźcom próbującym dostać się do Europy przez Morze Śródziemne.

Samemu pozostając w cieniu, Banksy świadomie przyjął rolę błazna obnażającego działania możnych tego świata. Tylko czy ci czują się wystarczająco zawstydzeni?

Banksy The Walled Off Hotel

Banksy ostro krytykuje kapitalistyczne mechanizmy rządzące zachodnim światem, również rynkiem sztuki. Piętnuje konsumpcjonizm, wyszydza rządzę sławy dla samej sławy. Jako narzędzia perswazji używa zwykle żartu oraz ironii. Szokuje, by wzbudzić silne emocje i skierować uwagę świata na palące problemy. Gdy jego prace trafiają do sprzedaży, wpływy z nich Banksy przeznacza na cele charytatywne. Zdarzyło mu się także sprzedawać swoje prace na ulicznym kiermaszu za 60 dolarów.

Banksy. Małpy w parlamencie

Świat komercyjnej sztuki zdaje się jednak nic sobie nie robić z postawy samego artysty i prace Banksy'ego, kiedy pojawiają się na aukcjach, osiągają astronomiczne ceny. Jego dzieło „Show Me the Monet”, na którym do słynnego impresjonistycznego krajobrazu Claude’a Moneta Banksy dodaje śmieci w postaci wystającego ze stawu z liliami wodnymi pomarańczowego pachołka i wózków sklepowych, sprzedano za 7,6 miliona funtów. Z kolei „Devolved Parliament”, obraz przedstawiający brytyjskich parlamentarzystów jako małpy debatujące w Izbie Gmin w dzień przed Brexitem, sprzedał się za 9,9 mln funtów.

Banksy. Praca zniszczona na aukcji

W 2018 roku, podczas licytacji w brytyjskim domu aukcyjnym Sotheby’s miał miejsce niezwykły happening. Do licytacji zostało przekazane jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty – „Dziewczynka z balonem”. Wykonana za pomocą szablonu postać dziewczynki, wypuszczająca balon w kształcie serca. Obraz został sprzedany za ponad milion funtów. W momencie zakończenia aukcji kartka zaczęła wysuwać się z ramy, przechodząc przez ukrytą w niej niszczarkę. Praca została naumyślnie zniszczona przez Banksy'ego, ale tylko do połowy. Kolekcjonerka, która wygrała licytację, zdecydowała mimo wszystko zapłacić za obraz zadeklarowaną cenę.

Banksy dla szpitali

Banksy w czasach zarazy

W sytuacji pandemii koronawirusa Banksy również nie pozostaje bierny. W dowód uznania dla pracowników służby zdrowia, w szpitalu uniwersyteckim w Southampton artysta umieścił szkic przedstawiający chłopca bawiącego się figurką superbohaterki – pielęgniarki.

Artysta również, we właściwej sobie formie, zachęca do pozostania w domu i noszenia maseczek. Bohaterami prac stają się szczury, które najpierw opanowują domową łazienkę Banksy'ego – praca opublikowana na Instagramie opatrzona jest komentarzem „Moja żona nie znosi, kiedy pracuję z domu”, później przejmują rządy w londyńskim metrze, promując, w specyficzny sposób, zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Banksy. Szczury w łazience

Postać Banksy'ego i jego prace wywołują różne reakcje. Na pewno nie pozostawiają nas obojętnymi. Zwykle skłaniają do refleksji i wytrącają ze strefy psychicznego komfortu, jaką sobie budujemy, zamykając oczy na wiele spraw. Niezależnie od tego, jak oceniamy postawę i dorobek artystyczny Banksy'ego, nie można odmówić mu odwagi czy brawury oraz nie da się zaprzeczyć, że stał się jednym z najbardziej wpływowych komentatorów współczesności i na stałe zapisał się na kartach historii ludzkości.

Źródło zdjęć: instagram.com/banksy

Artykuły, które mogą Cię zainteresować