Banksy w Polsce! Poznaj prace tego kontrowersyjnego artysty

Jego poczynania śledzi cały świat


O czym przeczytasz?

Banksy. dziewczynka z balonem

Banksy w Warszawie

Już w lutym, w Centrum Praskim undefinedKoneserundefined w Warszawie zostanie otwarta wystawa undefinedThe art of Banksy. Without Limitsundefined prezentująca prace słynnego brytyjskiego artysty. Będzie można na niej zobaczyć ponad 100 prac tego autora, oryginalne eksponaty pochodzące z prywatnych kolekcji, ale rundefinedwnież dzieła w formie zdjęć, rzeźb, filmundefinedw czy instalacji. Niektundefinedre prace zostały odtworzone z wykorzystaniem techniki szablonundefinedw, ktundefinedrej używa sam Banksy. Wystawa zdążyła już objechać świat. Wystartowała w 2016 roku z Instambułu i od tego czasu gościła w Amsterdamie, Paryżu, Berlinie, Rijadzie, Melbourne, Antwerpii, Bukareszcie, Cluj, Budapeszcie i Wiedniu. Teraz przyjeżdża do Polski. Wystawa prezentuje wszystkie najpopularniejsze dzieła autorstwa Banksy'ego, m.in. słynne graffiti undefinedGirl with Balloonundefined. Wystawę w warszawskim Koneserze będzie można obejrzeć od 12 lutego do 11 kwietnia 2021 r. Bilety dostępne są w cenach 60 zł dla osundefinedb dorosłych i 30 zł dla dzieci.

Należy zaznaczyć, że wystawa undefinedThe art of Banksyundefined nie została autoryzowana przez samego Banksy'ego. Artysta nie zgadza się w ogundefinedle na płatne, biletowane wystawy swoich prac. Na swoim profilu na Instagramie, wyraził dezaprobatę dla tego typu przedsięwzięć, jednak przekornie stwierdził, że undefinednie jest najlepszą osobą, żeby narzekać na ludzi wystawiających dzieła bez pytania o pozwolenieundefined. Banksy, tworząc swoje graffiti w publicznych miejscach, w większości przypadkundefinedw sam działa nielegalnie. Otwartym zostaje pytanie, jaka postawa ze strony odbiorcundefinedw będzie aktem większego uznania dla dzieł Banksy'ego undefined obejrzenie wystawy czy undefinedzbojkotowanieundefined jej. Tak czy inaczej, z pewnością warto znać dorobek tego niepokornego ulicznego artysty.

Banksy Łundefineddź z uchodźcami. Dismaland

Outsider świata sztuki

Banksy to najsłynniejszy twundefinedrca graffiti i street artu na świecie. Artysta skrzętnie ukrywa swoją tożsamość i pozostaje anonimowy, co od lat wzbudza emocje i prowokuje wiele osundefinedb oraz media do snucia domysłundefinedw na temat jego osoby. Wiadomo, że ma około 40 lat i pochodzi z Bristolu w Wielkiej Brytanii. Jego pierwsze dzieła powstawały właśnie w tym mieście na początku lat 90.

Od tego czasu twundefinedrczość Banksy'ego rozwinęła się i ewoluowała. Obecnie jego prace, ktundefinedre pojawiają się w wielu miejscach na świecie, są przeważnie komentarzem do aktualnych wydarzeń politycznych i głosem w ważnych sprawach społecznych. Banksy jest zaangażowany w ochronę klimatu, ratowanie uchodźcundefinedw czy temat bezdomności. Wypowiadał się rundefinedwnież przeciwko Brexit'owi.

Banksy Mural przeciw Brexitowi

W ostatnich latach powstały rundefinedwnież większe, zaangażowane projekty artystyczne Banksy'ego, czyli przedsięwzięcia takie jak Dismaland undefined mroczna wersja parku rozrywki czy The Walled Off Hotel undefined hotel undefinedz najgorszym widokiemundefined - z oknami wychodzącymi na betonowy mur odgradzający terytorium Palestyny od Izraela. Artysta nie poprzestaje na działaniach stricte artystycznych. Angażuje się rundefinedwnież w bezpośrednią pomoc. W sierpniu zeszłego roku Banksy zamieścił na Instagramie post, w ktundefinedrym wyznał, że podobnie jak większość osundefinedb, ktundefinedre dorobiły się na rynku sztuki, kupił sobie jacht... Ten undefinedjachtundefined to statek wojskowy, ktundefinedry po przerobieniu na jednostkę ratunkową L.V Louise Michel, służy do ratowania życia uchodźcom prundefinedbującym dostać się do Europy przez Morze Śrundefineddziemne.

Samemu pozostając w cieniu, Banksy świadomie przyjął rolę błazna obnażającego działania możnych tego świata. Tylko czy ci czują się wystarczająco zawstydzeni?

Banksy The Walled Off Hotel

Banksy ostro krytykuje kapitalistyczne mechanizmy rządzące zachodnim światem, rundefinedwnież rynkiem sztuki. Piętnuje konsumpcjonizm, wyszydza rządzę sławy dla samej sławy. Jako narzędzia perswazji używa zwykle żartu oraz ironii. Szokuje, by wzbudzić silne emocje i skierować uwagę świata na palące problemy. Gdy jego prace trafiają do sprzedaży, wpływy z nich Banksy przeznacza na cele charytatywne. Zdarzyło mu się także sprzedawać swoje prace na ulicznym kiermaszu za 60 dolarundefinedw.

Banksy. Małpy w parlamencie

Świat komercyjnej sztuki zdaje się jednak nic sobie nie robić z postawy samego artysty i prace Banksy'ego, kiedy pojawiają się na aukcjach, osiągają astronomiczne ceny. Jego dzieło undefinedShow Me the Monetundefined, na ktundefinedrym do słynnego impresjonistycznego krajobrazu Claudeundefineda Moneta Banksy dodaje śmieci w postaci wystającego ze stawu z liliami wodnymi pomarańczowego pachołka i wundefinedzkundefinedw sklepowych, sprzedano za 7,6 miliona funtundefinedw. Z kolei undefinedDevolved Parliamentundefined, obraz przedstawiający brytyjskich parlamentarzystundefinedw jako małpy debatujące w Izbie Gmin w dzień przed Brexitem, sprzedał się za 9,9 mln funtundefinedw.

Banksy. Praca zniszczona na aukcji

W 2018 roku, podczas licytacji w brytyjskim domu aukcyjnym Sothebyundefineds miał miejsce niezwykły happening. Do licytacji zostało przekazane jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł artysty undefined undefinedDziewczynka z balonemundefined. Wykonana za pomocą szablonu postać dziewczynki, wypuszczająca balon w kształcie serca. Obraz został sprzedany za ponad milion funtundefinedw. W momencie zakończenia aukcji kartka zaczęła wysuwać się z ramy, przechodząc przez ukrytą w niej niszczarkę. Praca została naumyślnie zniszczona przez Banksy'ego, ale tylko do połowy. Kolekcjonerka, ktundefinedra wygrała licytację, zdecydowała mimo wszystko zapłacić za obraz zadeklarowaną cenę.

Banksy dla szpitali

Banksy w czasach zarazy

W sytuacji pandemii koronawirusa Banksy rundefinedwnież nie pozostaje bierny. W dowundefinedd uznania dla pracownikundefinedw służby zdrowia, w szpitalu uniwersyteckim w Southampton artysta umieścił szkic przedstawiający chłopca bawiącego się figurką superbohaterki undefined pielęgniarki.

Artysta rundefinedwnież, we właściwej sobie formie, zachęca do pozostania w domu i noszenia maseczek. Bohaterami prac stają się szczury, ktundefinedre najpierw opanowują domową łazienkę Banksy'ego undefined praca opublikowana na Instagramie opatrzona jest komentarzem undefinedMoja żona nie znosi, kiedy pracuję z domuundefined, pundefinedźniej przejmują rządy w londyńskim metrze, promując, w specyficzny sposundefinedb, zachowanie zasad bezpieczeństwa.

Banksy. Szczury w łazience

Postać Banksy'ego i jego prace wywołują rundefinedżne reakcje. Na pewno nie pozostawiają nas obojętnymi. Zwykle skłaniają do refleksji i wytrącają ze strefy psychicznego komfortu, jaką sobie budujemy, zamykając oczy na wiele spraw. Niezależnie od tego, jak oceniamy postawę i dorobek artystyczny Banksy'ego, nie można odmundefinedwić mu odwagi czy brawury oraz nie da się zaprzeczyć, że stał się jednym z najbardziej wpływowych komentatorundefinedw wspundefinedłczesności i na stałe zapisał się na kartach historii ludzkości.

Źrundefineddło zdjęć: instagram.com/banksy

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!