7 prostych sposobów na wielkanocne dekoracje

Wykonasz je nawet w kilka minut, za pomocą tego, co masz w domu


O czym przeczytasz?

Black&white - wystarczy marker

pisanki biało-czarne

… albo zwykły flamaster. Nie potrzeba wiele, aby wyczarować stylowe pisanki. Nie musimy mieć zdolności plastycznych. Wystarczy pomalować jajka czarnym pisakiem w paski, linie, kratkę, kropki, cętki, zygzaki… Jeżeli nie mamy jaj w białej skorupce, nie szkodzi – możemy użyć tych naturalnych, lub najpierw pomalować jajka w całości białą farbą plakatową i po jej wyschnięciu dorysować wzory. Naturalne, nieregularne cętki namalujemy farbą lub tuszem za pomocą nieużywanej szczoteczki do zębów. Nakrapiany wzór stworzymy ochlapując pisankę pędzelkiem. Dodatkowy efekt dekoracyjny osiągniemy umieszczając w jednym naczyniu jajka kurze z przepiórczymi.

m

k

fot. vox.pl

jajka pomalowane w twarze markerem

Twarzowe pisanki

Każdej pisance nadaj własną osobowość. Ich zabawne miny wzbudzą uśmiechy domowników. Nie masz wprawy w rysowaniu ani pomysłu? Za przykład niech posłużą Wam emotikony albo… Minionki. Wtedy wcześniej pomaluj lub ufarbuj skorupki na żółto.

pisanki z oczkami

Pisanki z buźkami

Kolorowo i naturalnie

Warto wypróbować tradycyjny sposób farbowania skorupek jaj i użyć do tego naturalnych składników. Łupiny cebuli, buraki, szpinak, czerwona kapusta… to tylko kilka z wielu możliwości. Pamiętaj, że naturalne barwniki nie są tak intensywne jak kupione farbki. Efekt będzie delikatny – otrzymasz bardziej pastelowe kolory.

naturalne barwniki do jajek

Botaniczne

Ten sposób wymaga nieco więcej precyzji, jednak efekt Cię zachwyci. Oprócz jajek ugotowanych na twardo będziesz potrzebować listków pietruszki, koperku, lub innych świeżych ziół, a także kawałków niepotrzebnych cienkich rajstop i gumek recepturek. Listki układamy na jajku, owijamy całość ostrożnie materiałem i zbieramy na górze ciasno gumką. Tak przygotowane jajko farbujemy dowolnym barwnikiem. Po wyjęciu i ostudzeniu delikatnie usuwamy materiał i gałązki. Piękny botaniczny wzór gotowy!

pisanki brązowe z wzorem listków

Uszy z serwetki

To chyba najprostszy z pomysłów na zabawną i efektowną dekorację wielkanocnego stołu. Na każdym talerzu lub obok niego połóż ugotowane jajko owinięte zrolowaną serwetką przewiązaną na górze w kształt zajęczych uszu. Serwetka nie musi być z materiału, chociaż tak będzie najbardziej elegancko. Możesz jednak użyć dekoracyjnych serwetek papierowych.

uszy z serwetki lnianej na złotym jajku

b

Mazurek-pisanka w duchu zero waste

Pieczesz na Wielkanoc mazurki lub inne ciasto z kruchym spodem? Kiedy zostanie ciasta, z jego nawet niewielkich resztek możecie zrobić ciasteczka wykrawane i ozdobić je w wielkanocny sposób. Najprostszy to krucha „pisanka” ozdobiona jadalnymi pisakami lub lukrem. Kształty zwierzątek równie mile widziane. Smacznego!

b

Ozdoby do zawieszenia

Wielkanocne dekoracje do zawieszenia można wykonać z prawdziwych wydmuszek. Nie muszą jednak być tak misterne i delikatne. Dzieci mogą wyciąć ozdoby z grubego kolorowego papieru, ulepić z modeliny albo masy solnej.

ozdoby jajeczka do zawieszenia na gałązkach

Artykuły, które mogą Cię zainteresować