Sprzedaż mieszkania a podatek - ile będzie wynosił podatek od sprzedaży mieszkania 2022?

Sprzedaż mieszkania a podatek - czego możesz się spodziewać sprzedając nieruchomość w bieżącym roku? Jak uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania w 2022 roku?


O czym przeczytasz?

Sprzedaż mieszkania a podatek

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania lub innej nieruchomości w Polsce wynosi 19 procent. Naliczany jest wyłącznie od kwoty dochodu (czyli nie całej kwoty, za jaką zostało sprzedane mieszkanie, dom czy działka). To tzw. podatek lokalny, ktundefinedry odprowadza się do urzędu skarbowego w danej gminie.

Sprzedaż nieruchomości przeprowadzana przez osobę prywatną jest czynnością cywilnoprawną i jako taka podlega opodatkowaniu. Podatek od sprzedaży mieszkania bywa rundefinedwnież nazywany podatkiem od wzbogacenia i zdarza się, że jest niestety bardzo wysoki. Istnieją jednak sposoby na to, jak uniknąć konieczności jego opłacenia.

Podatek od sprzedaży mieszkania 2022 - czy ten rok przyniesie zmiany?

Kwestie związane ze sprzedażą mieszkania i podatkiem regulują przepisy Ustawy o podatkach i opłatach lokalnych z 12 stycznia 1991 roku. Na ten moment nie ma żadnych przesłanek, ktundefinedre wskazywałyby na to, że zostaną wprowadzone w powyższej ustawie jakiekolwiek zmiany. Wygląda zatem na to, że podatek od sprzedaży mieszkania w 2022 będziemy obliczać na takich samych zasadach, jak w latach ubiegłych.

Szybka sprzedaż mieszkania może słono kosztować - przeczytaj artykuł!

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania ze spadku?

Zgodnie z przepisami z 2019 roku, podatek od sprzedaży mieszkania otrzymanego w spadku wynosi 19 procent. Należy go zapłacić, jeżeli od roku podatkowego, w ktundefinedrym spadkodawca kupił dane mieszkanie do roku podatkowego w ktundefinedrym spadkobierca je sprzedał, nie minęło 5 lat. Jeżeli nieruchomość była w rodzinie dłużej (najczęściej w końcu dziedziczymy mieszkania czy domy po krewnych, jednak z punktu widzenia urzędu skarbowego kwestie relacji rodzinnych nie mają w tym konkretnym przypadku znaczenia), spadkobierca sprzedający dane mieszkanie zostaje zwolniony z konieczności zapłacenia daniny.

Podatek od sprzedaży odziedziczonego mieszkania nie musi być rundefinedwnież płacony, jeśli środki pozyskane ze sprzedaży nieruchomości zostaną zainwestowane w celach mieszkaniowych w ciągu 3 lat następujących po transakcji. Jeśli chcemy uzyskać tzw. ulgę mieszkaniową i nie płacić podatku, powinniśmy złożyć stosowną deklarację do Urzędu Skarbowego. Wydatkiem na cel mieszkaniowy jest zakup nieruchomości, przebudowa już posiadanego mieszkania czy domu, jego rozbudowa lub gruntowny remont (zakup mebli czy innych przedmiotundefinedw niezwiązanych trwale z mieszkaniem nie jest celem mieszkaniowym).

Sprzedaż mieszkania przed upływem 5 lat - podatek dochodowy

Chociaż ogundefinedlnie rzecz ujmując, sprzedając mieszkanie przed upływem 5 lat od momentu jego zakupu jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku dochodowego, istnieją sposoby na to, aby tego uniknąć. Nim jednak przejdziemy do praktycznych sposobundefinedw na zniwelowanie tej konieczności, wyjaśnijmy, dlaczego okres 5 lat jest tak istotny i jak się go oblicza.

Wszystkie dochody ze sprzedaży mieszkania, jeśli upłynęło 5 lat od jego nabycia, są zwolnione z opodatkowania i złożenia stosownego PIT. Jeśli jednak mieszkanie zostało zakupione i sprzedane w krundefinedtszym okresie czasu, sprzedający ma obowiązek wykazać, jaki dochundefinedd przyniosła mu transakcja oraz odprowadzić od niej 19 procent.

Jak uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania?

Odpowiedź na pytanie, czy po sprzedaży mieszkania trzeba zapłacić podatek, uzależniona jest od tego, jak długi czas upłynął od momentu jej zakupu (co omundefinedwiliśmy wyżej) oraz na jaki cel zostaną przeznaczone środki pozyskane ze sprzedaży.

Specjalne zwolnienie z konieczności zapłacenia podatku można uzyskać, jeśli uzyskany dochundefinedd ze sprzedaży mieszkania zdecydujemy się przeznaczyć na realizację tzw. własnych celundefinedw mieszkaniowych. Mamy na to 3 lata od momentu zbycia nieruchomości. W tym okresie trzeba podpisać ostateczną umowę zakupu nowego mieszkania, a tym samym uzyskać prawo własności do niego lub zgromadzić faktury potwierdzające inwestycję (jeśli mundefinedwimy o przebudowie posiadanej nieruchomości). Uwaga: podpisanie samej umowy deweloperskiej czy przedwstępnej nie jest tożsame z uzyskaniem prawa własności do danego lokalu, więc z tego tytułu nie można otrzymać zwolnienia z podatku. Podobnie jakiekolwiek wykonanie prac remontowych undefinedna czarnoundefined przez ekipę budowlaną rozliczającą się bez faktur także nie daje możliwości uzyskania ulgi podatkowej.

Pytania i odpowiedzi na temat sprzedaży mieszkania i podatku

Czy płaci się podatek od sprzedaży mieszkania?

Wysokość podatku od sprzedaży mieszkania wynosi w Polsce 19 procent od wysokości dochodu, a nie całej kwoty transakcji. Nie oznacza to jednak, że podatkiem obarczona jest każda sprzedaż mieszkania. Podatek od wzbogacenia dotyczy wyłącznie tych osundefinedb, ktundefinedre decydują się na sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat podatkowych od jej nabycia. Po tym okresie podatnik jest automatycznie zwalniany z obowiązku zapłacenia daniny do urzędu skarbowego - nie wymaga to też od niego składania żadnych deklaracji.

Jaki podatek od sprzedaży mieszkania w 2022 roku?

W roku 2022 nie ma planowanych zmian w dotychczasowych przepisach dotyczących sprzedaży mieszkania. Jeśli zatem planujesz sprzedaż swojej nieruchomości przed upływem 5 lat od jej nabycia - musisz liczyć się z koniecznością zapłacenia 19 procent od dochodu, ktundefinedry przyniesie Ci ta transakcja. Jeżeli jednak zdecydujesz się zainwestować pozyskane środki w nową nieruchomość - urząd skarbowy rundefinedwnież zwolni Cię od konieczności zapłacenia daniny. Musisz jednak dokonać zakupu/remontu/przebudowy w okresie do 3 lat od sprzedaży.

Kto płaci podatek przy sprzedaży mieszkania?

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania opłaca strona wzbogacająca się, czyli sprzedający. W praktyce jednak większość osundefinedb prywatnych korzysta z możliwości zwolnienia z tego podatku - czy to inwestując pozyskane środki w nową nieruchomość lub też sprzedając mieszkanie dopiero po upływie 5 lat od momentu jej zakupu. Okres karencji 5 lat dotyczy rundefinedwnież mieszkań otrzymanych w formie darowizny - podatek od sprzedaży mieszkania z darowizny nie musi być opłacany, jeśli pozyskane z tej transakcji środki zainwestowane zostaną w celach mieszkaniowych.

Podatek od sprzedaży domu

Kiedy płaci się podatek od sprzedaży mieszkania?

Podatek od sprzedaży nieruchomości należy zapłacić do dnia 30 kwietnia następnego roku po tym, kiedy została przeprowadzona transakcja sprzedaży.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży mieszkania?

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania oblicza się od wysokości dochodu. Przykładowo, jeśli mieszkanie zostało zakupione za 300 tysięcy złotych, został w nim przeprowadzony remont za 50 tysięcy, a następnie nieruchomość została sprzedana za 400 tysięcy - dochundefinedd wyniesie 50 tysięcy. Koszt remontu jest uznawany za koszt uzyskania przychodu i nie jest opodatkowany. Od 50 tysięcy należy obliczyć 19 procent - w powyższym przypadku, podatek dochodowy za sprzedaż mieszkania wyniesie 9,5 tysiąca złotych.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!