Jak nie popełnić finansowych błędów przy sprzedaży mieszkania

Sprzedaż mieszkania powinna być dochodową transakcją. Jeśli jednak zapomnisz o poniższych „ drobiazgach”, możesz sporo stracić. Podpowiadamy, jak wyjść na swoje, sprzedając nieruchomość.


O czym przeczytasz?

Podatek a sprzedaż mieszkania

Podpisanie aktu przeniesienia własności wieńczy proces sprzedaży mieszkania, jednak nie oznacza, że możesz już zapomnieć o sprzedanej nieruchomości. Jeśli nie chcesz oddać części zarobionych pieniędzy skarbundefinedwce czy dostawcom mediundefinedw, dopilnuj poniższych kwestii.

Sprzedaż mieszkania a podatek dochodowy

Nim sprzedasz mieszkanie, sprawdź ewentualne zobowiązania wobec fiskusa. Jeśli między czasem kupienia mieszkania a jego sprzedażą minęło mniej niż pięć lat, jako sprzedający masz obowiązek zapłacić podatek dochodowy. Jeżeli nieruchomość kupiłeś wcześniej, twoje pieniądze są bezpieczne.

Ważna uwaga: mundefinedwimy o latach podatkowych. Zatem jeśli kupiłeś mieszkanie pod koniec 2021 roku, okres pięcioletni będzie liczył się dopiero od 1 stycznia 2022 r.

Więcej na temat sprzedaży mieszkania i podatku dochodowego.

Podatek od sprzedaży mieszkania wynosi 19 procent od kwoty, ktundefinedra stanowi wzrost wartości nieruchomości od czasu jej nabycia. Jak obliczyć dochundefinedd, ktundefinedry trzeba opodatkować? Od ceny sprzedaży mieszkania należy odjąć cenę jego zakupu (a także wszelkie koszty związane z remontami i sprzedażą mieszkania jak np. opłaty za zmiany w księdze wieczystej).

Można też uniknąć podatku od sprzedaży mieszkania - wystarczy wydać zarobione pieniądze na tzw. własne cele mieszkaniowe. Tutaj jednak rundefinedwnież można wpaść w pułapkę.

Czym są cele mieszkaniowe?

Urząd Skarbowy zezwala na to, by pieniądze pochodzące ze sprzedaży mieszkania przeznaczyć na spłatę kredytu hipotecznego. Jednak nie ma jasności co do tego, czy środki uzyskane ze sprzedaży mieszkania i wpłacone na rzecz spłaty hipoteki tego mieszkania są własnymi celami mieszkaniowymi. Według jednej z linii orzeczniczych, za wydatek na własne cele mieszkaniowe można uznać jedynie spłatę hipoteki innego mieszkania.

Własnym celem mieszkaniowym bez wątpienia jest za to inwestycja w remont czy rozbudowę posiadanej nieruchomości. Ustawa o PIT jednak nie zawiera definicji pojęć undefinedbudowaundefined czy undefinedremontundefined, nie jest rundefinedwnież uzupełniona o katalog wydatkundefinedw. To wzbudzało wątpliwości podatnikundefinedw i urzędnikundefinedw skarbowych.

W odpowiedzi na ten problem Ministerstwo Finansundefinedw w październiku 2021 roku opublikowało interpretację ogundefinedlną ustawy. Wynika z niej, że wydatkami na własne cele mieszkaniowe są m.in. termomodernizacja, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, zmiana układu pomieszczeń, malowanie ścian. Co ciekawe, podatek dochodowy ze sprzedaży mieszkania może obniżyć także zakup sprzętundefinedw AGD, jak np. kuchenka gazowa czy indukcyjna, piekarnik lub lodundefinedwka. Podobnie wszystkie meble trwale związane z mieszkaniem - szafy wnękowe, szafki pod umywalką, wykonana na wymiar kuchnia.

Mieszkanie już nie twoje, ale czy rachunki też?

Sprzedając mieszkanie, koniecznie dopilnuj, aby rozwiązać umowy z dostawcami prądu, gazu, wody, internetu czy telewizji stacjonarnej. W przypadku mediundefinedw warto podpisać protokundefinedł zdawczo-odbiorczy z nowym właścicielem. Najważniejszym elementem takiego protokołu jest oczywiście stan licznikundefinedw na dzień Twojej wyprowadzki.

Firmy świadczące usługi z zakresu telekomunikacji są zazwyczaj elastyczne i pozwalają na cesję umowy na nowego właściciela lub przeniesienie miejsca świadczenia usług do innego lokalu.

Mniej wyrozumiała jest za to Poczta Polska, ktundefinedra przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji upoważniona jest do pobierania abonamentu RTV. Jeśli zarejestrowałeś odbiornik telewizyjny lub radiowy, sprzedając mieszkanie powinieneś zmienić dane adresowe tych urządzeń. Zarejestrowanie odbiornikundefinedw w nowym lokum nie ściąga z ciebie tego obowiązku - w najgorszym razie Poczta Polska (a pundefinedźniej Urząd Skarbowy) mogą upomnieć się o abonament z miejsca, ktundefinedrego nie jesteś właścicielem.

Sprzedaż mieszkania a podatek w pigułce - najczęściej zadawane pytania

Czy płaci się podatek od sprzedaży mieszkania?

Jeśli od momentu kupienia mieszkania do czasu jego sprzedaży nie minęło pięć lat podatkowych, konieczne jest zapłacenie podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania. Po upływie pięciu lat sprzedający jest zwolniony z tego obowiązku.

Jak wysoki jest podatek od sprzedaży mieszkania w 2022 roku?

Podatek od sprzedaży mieszkania w 2022 roku wynosi 19% od kwoty stanowiącej wzrost wartości mieszkania od momentu jego kupienia. Wartość tę pomniejszają koszty poniesione w związku z remontami czy rozbudową nieruchomości.

Kto płaci podatek przy sprzedaży mieszkania?

Podatek płacony jest przez sprzedającego, czyli osobę wzbogacającą się na transakcji. Nie jest to jednak jedyny podatek związany z transakcją przeniesienia własności nieruchomości. Do zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) zobowiązany jest nabywający mieszkanie lub dom. Podatek ten wynosi 2% od wartości nieruchomości.

Kiedy płaci się podatek od sprzedaży mieszkania?

Podatek od sprzedaży mieszkania należy zapłacić do 30 kwietnia następnego roku po tym, w ktundefinedrym dokonano sprzedaży. Jeśli zatem sprzedałeś mieszkanie w 2022 roku, to czas na opłacenie podatku masz do końca kwietnia 2023 roku.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży mieszkania?

Podatek od sprzedaży mieszkania oblicza się, mnożąc dochundefinedd ze zbycia nieruchomości razy przychundefinedd z jej zbycia, dzieląc ten wynik przez przychundefinedd, a następnie mnożąc całość razy 19%. Pamiętaj, aby przychundefinedd ze zbycia nieruchomości pomniejszyć o wydatki na własne cele mieszkaniowe (jeśli masz je w planach).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!