Tauron pozbywa się kopalń. Dlaczego? Ponieważ stara się o finansowanie OZE

Grupa Tauron realizuje swój plan ekologicznej transformacji “Zielony zwrot”. Porozumienie podpisane wraz z ministerstwem aktywów zakłada, że państwo polskie przejmie od Grupy wszystkie zakłady wydobywcze. To otworzy jej drogę do rozmów z bankami.


O czym przeczytasz?

undefinedZielony zwrotundefined największego podmiotu energetycznego w Polsce

undefinedZielony zwrotundefined to szeroko zakrojony projekt Grupy Tauron w ramach ktundefinedrej planowane i realizowane są inwestycje obniżające emisyjność wszystkich przedsiębiorstw należących do Spundefinedłki o ponad 50 procent do roku 2030. Punktem startowym jest rok 2018. Grupa Tauron konsekwentnie inwestuje w farmy wiatrowe, ktundefinedre w połowie 2022 mają dostarczać moc ponad 416 MW. Obecnie Grupa posiada 9 farm, ktundefinedrych łączna moc zainstalowana wynosi ponad 380 MW. Plany Taurona są ambitne - w 2025 roku zakładają, że 28% mocy dostarczanej przez grupę produkowana będzie w sposundefinedb nisko lub zeroemisyjny. W roku 2030 ma być to już 66%.

Na razie wszystko wskazuje na to, że Grupa osiągnie swoje cele, ponieważ do realizacji podchodzi metodycznie i w sposundefinedb biznesowo przemyślany.

Porozumienie Taurona z Ministerstwem Aktywundefinedw Państwowych

Tauron poinformował, że właśnie podpisał z Ministerstwem Aktywundefinedw Państwowych porozumienie dotyczące potencjalnego nabycia przez Skarb Państwa wszystkich akcji Tauron Wydobycie. Zgodnie z deklaracjami, strony podejmują aktywne działania na rzecz transakcji, ktundefinedre na ten moment obejmują negocjacje i rozmowy. W tym celu wewnątrz Grupy Tauron powołany został zespundefinedł projektowy oddelegowany wyłącznie do prac analitycznych i przygotowawczych. To, kiedy transakcja zostanie przeprowadzona zależy między innymi od procesu w Komisji Europejskiej notyfikacji pomocy publicznej dla programu transformacji gundefinedrnictwa.

Przypomnijmy, że na mocy umowy społecznej dla gundefinedrnictwa, kopalnie mają być objęte finansowaniem aż do czasu ich wygaszenia. Dla aktywundefinedw Grupy Tauron termin wygaszenia to 2040 (ZG Brzeszcze) oraz 2049 (ZG Janina i ZG Sobieski). Węgiel wydobywany w zakładach Grupy zasila elektrownie i elektrociepłownie Tauronu - jedynie 30 procent surowca jest sprzedawanego poza Grupę.

Jednocześnie Tauron prowadzi intensywne rozmowy z bankami na temat finansowania nowych inwestycji. Zgodnie z zapowiedziami wiceprezesa Tauronu ds. finansundefinedw - Krzysztofa Surmy, wydzielenie aktywundefinedw węglowych pomoże Grupie uwolnić potencjał inwestycyjny, co z kolei znacznie usprawni pozyskanie kapitału na inwestycję w OZE.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!