Problemy z fotowoltaiką? Winny może być transport

Sposób, w jaki moduły fotowoltaiczne są transportowane, ma niebagatelny wpływ na ich późniejsze funkcjonowanie. Nieprawidłowe przewożenie paneli może skutkować zmniejszeniem ich produktywności - niekiedy objawia się to po kilku latach.


O czym przeczytasz?

Prawidłowe przewożenie paneli fotowoltaicznych - czemu to tak ważne?

Panele fotowoltaiczne są produktem wyjątkowo podatnym na uszkodzenia. Ich powierzchnia jest krucha i bardzo łatwo doprowadzić do jej zarysowania lub pęknięcia. Najbardziej niebezpieczne z punktu widzenia pundefinedźniejszego funkcjonowania paneli są tzw. mikropęknięcia, niedostrzegalne gołym okiem. Z początku instalacja bazująca na uszkodzonych modułach może pozornie działać bez zarzutu, jednak z czasem jej uzyski będą mniejsze niż oczekiwane. Wiedząc, jakiej ilości mocy możemy spodziewać się po naszej instalacji, z łatwością zaobserwujemy niepokojące sygnały.

Profesjonalnie wykonany projekt instalacji fotowoltaicznej dokładnie przedstawia szacunkowe uzyski - to podstawowy dokument, w ktundefinedrym należy szukać stosownych informacji. Co ważne, nie każda firma fotowoltaiczna podchodzi wystarczająco rzetelnie do swojej pracy i sprawność danej instalacji jest przez niektundefinedre podmioty określane deklaratywnie, a nie na bazie obliczeń udokumentowanych projektem.

Dowiedz się, jak profesjonalnie projektuje się instalacje fotowoltaiczne i jakie zmienne powinny być uwzględnione w projekcie.

Jak powinny być transportowane moduły?

Panele fotowoltaiczne należy przewozić w ściśle określony sposundefinedb. Ważne jest opakowanie, ktundefinedre do minimum niweluje ryzyko uszkodzenia paneli, a jeśli już do tego dojdzie - pozwala je dostrzec.

Moduły powinny być przewożone w pozycji spoczywającej na dłuższym boku albo przewożone w pozycji horyzontalnej. W ten sposundefinedb zmniejszany jest nacisk na pojedynczą taflę. Każdy z paneli musi być przedzielony od sąsiadującego separatorem - w tym celu używane są przekładki tekturowe o strukturze plastra miodu. Nie stosuje się tu jednak styropianu. Takie oddzielenie od siebie każdego z paneli zapewnia amortyzację i zmniejsza ryzyko uderzania o siebie przewożonych modułundefinedw.

Dla zwiększenia pewności, że transportowany ładunek nie ulegnie uszkodzeniu, zawsze zabezpiecza się rundefinedwnież krawędzie i rogi paneli. Niektundefinedre firmy spedycyjne preferują zamykanie każdego z paneli w osobnym kartonie i dopiero w następnej kolejności łączą pojedyncze moduły w duże opakowanie zbiorcze. Każdy panel zabezpieczony jest dodatkowo przezroczystą folią, ktundefinedra - w przeciwieństwie do czarnego stretchu - jest znacznie łatwiejsza w recyklingu.

Na jednej standardowej palecie mieści się około 25-30 paneli średniej wielkości. Taka liczba jest optymalna rundefinedwnież pod względem wagowym - masa produktundefinedw rozkłada się rundefinedwnomiernie, stabilizując ładunek.

Moduły nie powinny być przewożone undefinedna płaskoundefined, ponieważ moduł leżący w ten sposundefinedb ulega naprężeniom i przy manewrowaniu towarem lub przy wstrząsach powodowanych np. wyboistą drogą zwiększa się ryzyko powstawania mikrouszkodzeń. Mundefinedwiąc językiem spedycyjnym - panele są ładunkiem niepiętrowalnym. Do momentu instalacji należy je rundefinedwnież chronić przed bezpośrednim padaniem promieni słonecznych.

Transport zaczyna się u producenta

Powyższe wytyczne dotyczą transportu paneli podczas całej ich podrundefinedży od producenta do odbiorcy końcowego, ktundefinedrym jest inwestor. To bardzo ważna informacja zwłaszcza w kontekście faktu, że większość modułundefinedw produkowana jest w Chinach i aby dotrzeć na posesję w Polsce, produkty te przemierzają bardzo daleką drogę.

Wybierając renomowaną, sprawdzoną firmę fotowoltaiczną mamy pewność, że czuwa ona nad bezpieczeństwem transportu na każdym etapie łańcucha dostaw i gwarantuje optymalną sprawność zamontowanej przez siebie instalacji.

Profesjonaliści wykorzystują zamundefinedwione przez siebie u producenta moduły na bieżąco i posiadają dobrze zaopatrzony tzw. stock, ktundefinedry gwarantuje szybką realizację zleceń. Przykładem jest firma ESOLEO, ktundefinedra posiada magazyny: głundefinedwny i lokalne (o powierzchni przekraczającej łącznie 11 tysięcy mkw), będące rundefinedwnocześnie centrami logistycznymi - to stąd wyjeżdżają transporty paneli bezpośrednio do klienta.

Profesjonalny transport paneli od producenta do firmy zajmującej się montażem najczęściej przebiega w modelu tzw. transportu kombinowanego. To usługa spedycyjna, w ktundefinedrej moduły pakowane są w fabryce do odpowiednich opakowań i zabezpieczane, a następnie ładowane do naczepy czy kontenera. Takie olbrzymie opakowanie zbiorcze nie podlega dodatkowemu przeładunkowi w czasie kolejnych zmian środka transportu - między pociągiem, statkiem czy ciężarundefinedwką. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko błędu ludzkiego: upadku paneli czy uszkodzenia ich w czasie przekładania.

Mikrouszkodzenia - i co dalej?

Niekiedy zdarza się, że mimo dołożenia wszelkich starań, jeden z paneli lub kilka ulegnie mikrouszkodzeniom. Pierwszym sygnałem jest gwałtowny spadek sprawności instalacji lub znacznie mniejsza niż zakładana sprawność już od samego początku działania instalacji. Firma ESOLEO udostępnia wszystkim swoim klientom oprogramowanie, ktundefinedre pozwala śledzić ilość wyprodukowanego przy pomocy instalacji prądu, dlatego inwestor ma pełną kontrolę nad pracą swojej domowej mini-elektrowni.

Profesjonalnie podchodzące do swojej pracy firmy zapewniają opiekę w czasie całego użytkowania instalacji: w razie ewentualnych mikrouszkodzeń powstałych na etapie przewozu oferują wymianę tego typu paneli na nowe. Bliska wspundefinedłpraca z producentem i dokładanie wszelkich starań, aby montaż i transport odbywały się zgodnie z wytycznymi z karty produktowej zapewniają wsparcie w ramach gwarancji.

Interesują Cię treści dotyczące paneli fotowoltaicznych i pozyskiwania energii z promieni słonecznych? Zachęcamy do obejrzenia naszej serii materiałundefinedw edukacyjnych #OkiemEksperta, ktundefinedrą realizujemy wespundefinedł z ESOLEO. Pierwszy film z serii dostępny już na Youtube!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!