Nie wyobrażasz sobie świata bez herbaty? Zacznij dbać o klimat [Zielony weekend]

5,5 miliona hektarów - tyle powierzchni posiadają wszystkie plantacje herbaty na świecie łącznie. Średnio z jednego hektara pozyskujemy około tony suchej masy aromatycznych liści. Co zagraża zbiorom herbaty w nadchodzących latach?


O czym przeczytasz?

Gdy myślisz o herbacie, jakie kraje przychodzą Ci na myśl? Zapewne są to Chiny i Japonia, ale nie należy zapominać rundefinedwnież o Indiach i Sri Lance. Te cztery państwa produkują przeszło 70 procent suszu, ktundefinedry pundefinedźniej służy do naparundefinedw pitych na całym świecie. I chociaż to Chiny wiodą prym pod względem ilości produkowanej herbaty (prawie 2 miliony ton suszu w skali roku), tak za najbardziej szlachetne gatunki herbat uznaje się te uprawiane w Japonii. Z kolei najpopularniejszym rodzajem herbaty jest ta uprawiana w prowincji Assam, od ktundefinedrej zresztą przejęła swoją nazwę.

Second flush? Nie tym razem

Jedną z cech charakterystycznych herbaty Assam jest to, że dotychczas zbierana była dwa razy w roku. Drugi zbiundefinedr, czyli second flush, ceniony jest przez mocniejsze od first flush walory smakowe i kolorystyczne. Pierwszy zbiundefinedr odbywa się na przełomie marca i kwietnia; następnie plantatorzy umożliwiają krzewom ponownie wypuścić liście, a te rosną bujnie ze względu na monsunowe deszcze. W połowie maja przychodzi czas na zbiundefinedr - albo przychodził. Bo ostatnio nie ma do tego zbyt wiele okazji.

Drzewa herbaciane do wzrostu potrzebują dużej ilości opadundefinedw i odpowiedniej temperatury. Nie może być ona ani za niska, aby nie wymrozić liści, ani też za wysoka. Niestety, w ostatnich latach obserwuje się wzrost średniej maksymalnej temperatury przy jednoczesnym spadku ilości opadundefinedw. Deszczowych dni w roku także jest coraz mniej. W bieżącym roku plantatorzy zebrali znacznie mniej herbaty niż zazwyczaj, dodatkowo przez cały sezon musieli borykać się z wieloma problemami, takimi jak więdnięcie liści, zatrzymanie wzrostu czy obumieranie krzaczkundefinedw i drzewek. Niektundefinedre plantacje zmuszone wręcz były wstrzymać zbiory ze względu na fatalną sytuację. Co więcej, w ocenie smakoszy, herbata pozyskana w takich warunkach jest po prostu mniej aromatyczna i pozbawiona wielu niuansundefinedw.

Ocieplenie klimatu, banany w ogrundefineddku i bikini w grudniu

Osoby sprzeciwiające się naukowym faktom, ktundefinedre bezsprzecznie potwierdzają postępowanie zmian klimatycznych i bezpośredni wpływ aktywności człowieka na te zmiany, często wysuwają argument, jakoby undefinedewentualneundefined ocieplenie klimatu było zjawiskiem dobrym. Ich zdaniem, w podwyższonej temperaturze nie ma nic złego - w końcu będzie cieplej, nawet w naszej szerokości geograficznej będzie można cały rok chodzić w krundefinedtkim rękawku i uprawiać banany w ogrodzie. Albo herbatę.

Dla takiego zmarzlucha jak ja, ta wizja mogłaby być nawet kusząca gdyby nie fakt, że jest zupełnie nieprawdziwa.

Ocieplenie klimatu nie niesie dla nas, ludzi, absolutnie nic dobrego. Podobnie zresztą dla zwierząt i roślin, jeśli za wartość pozytywną uznajemy przetrwanie gatunkundefinedw.

Spundefinedjrzmy na przykład omawianej herbaty. Specjaliści szacują, że już w nadchodzących latach możemy spodziewać się spadku planundefinedw rzędu 40 procent. W drugiej połowie tego wieku, czyli za 30-40 lat (z dużym prawdopodobieństwem jeszcze za naszego życia) w Ugandzie tereny odpowiednie do uprawy herbaty skurczą się nawet o undefined, a w Kenii o undefined. W niektundefinedrych rejonach Chin i Japonii rundefinedwnież nie będzie możliwe uprawianie tej rośliny w warunkach naturalnych.

Dokładne pomiary mające wykazać związek między wzrostem temperatury a spadkiem plonundefinedw herbaty zostały przeprowadzone na przykładzie prowincji Assam. Okazuje się, że gdy temperatura wzrasta ponad 28 stopni Celsjusza, każdy dodatkowy stopień średniej temperatury w skali miesiąca przekłada się na zmniejszenie plonu o prawie 4 procent.

Herbata na wagę złota

Sposobundefinedw na przyrządzenie herbaty jest olbrzymia liczba: na ten temat napisano opasłe tomy, a w dalszym ciągu prawdopodobnie nie zostały opisane wszystkie. Niektundefinedre z nich bywają dla nas, Polakundefinedw, dość szokujące - dodawanie przez Tybetańczykundefinedw mleka jaka i soli podobnie jak mongolski sposundefinedb przyrządzenia char caj z łojem baranim nie wydają się zbyt zachęcające. Niezależnie jednak od tego, czy jesteśmy miłośnikami delikatnej gyokuro, fermentowanej z mlekiem milky oolong, undefinedzwykłej czarnejundefined czy Earl Greyundefineda, raczej nie jesteśmy w stanie sobie wyobrazić swojego dnia bez herbaty. Jest ona bardzo mocno zakorzeniona w naszych tradycjach kulinarnych i towarzyskich. Od wiekundefinedw herbata była ceniona ze względu na walory smakowe, a niektundefinedre odmiany suszu osiągały (i osiągają) zawrotne ceny.

Wygląda na to, że powinniśmy się z nimi bardziej oswajać, ponieważ niebawem herbata stanie się towarem luksusowym - nawet ta zwykła, undefinedśniadaniowaundefined.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!