Kopciuchy jedynymi trucicielami? Polskie zamiłowanie do diesli jest równie niebezpieczne

Polski Alarm Smogowy przedstawił dane dotyczące zanieczyszczenia dwutlenkiem azotu - jednego z najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia elementów smogu. Okazuje się, że normy ustanowione przez WHO przekroczone są na terenie całego kraju.


O czym przeczytasz?

Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań i Łódź to główne miasta, które zostały wzięte na celownik antysmogowych aktywistów z PAS. Przeanalizowali oni dane dostarczone przez kilkaset czujników specjalnie umieszczonych w tym celu w najbardziej uczęszczanych miejscach, a efekty ich pracy są przerażające. Stężenie NO2, czyli dwutlenku azotu, w ponad połowie miejsc jest znacznie powyżej norm, a w pozostałych - zbliża się do wyznaczonych przez WHO standardów. 

Najgorzej jest w Krakowie, w którym aż 59% punktów pomiarowych wskazało wartości wyższe od dopuszczalnych. W stolicy było niewiele lepiej - 54% punktów zanotowało nadmierne stężenie NO2, w Poznaniu - 40%, a we Wrocławiu - 39%.

Pamiętać należy, że to wyniki uśrednione - w godzinach szczytu i natężonego ruchu, czujniki potrafiły informować o nawet dwukrotnie wyższych wartościach niż w godzinach nocnych.

Kto się powinien bać NO2?

Wszyscy. Dwutlenek azotu czyli NO2, to silnie trujący gaz, który w “czystej” formie ma charakterystyczny ostry zapach zbliżony do chloru i wyróżnia się czerwobonobrązowym zabarweniem. Naturalnie występuje w atmosferze w śladowych ilościach, najwyższe wartości osiągając przy gruncie, jednak nie sprawiając większego zagrożenia dla ludzi i zwierząt. 

Natomiast jego duże stężenie w powietrzu wywołuje podrażnienia oczu, a także różnorodne dolegliwości ze strony układu oddechowego. Długotrwałe “inhalowanie się” takim powietrzem prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych układu oddechowego, ale nawet serca. Dwutlenek azotu ma negatywny wpływ na układ krążenia i obniża saturację krwi. Według WHO, NO2 jest substancją o działaniu rakotwórczym dla ludzi.

Skąd się bierze dwutlenek azotu w powietrzu?

Jak alarmują różnorodne organizacje zajmujące się zdrowiem, źródłem wytwarzającym dwutlenek azotu w miejscach zamieszkałych przez ludzi są prawie wyłącznie samochody. Szczególnie emisyjne w tym względzie są auta ze starymi silnikami diesla, o czym wiadomo od dawna, a w Niemczech od lat prowadzona jest walka z samochodami napędzanymi w ten sposób. Niestety, wiele aut niechcianych już u naszych zachodnich sąsiadów ląduje na polskich drogach - i chociaż Niemiec zdecydowanie nie płakał, jak sprzedawał, w Polsce wciąż spotkać można amatorów “niemieckiej jakości aut”. 

Przedstawiciele PAS bezustannie apelują do polskich władz, aby przyjąć przepisy na podstawie których możliwe będzie tworzenie w miastach Stref Czystego Transportu. Nie jest to jednak rozwiązanie, które spotyka się z szerszym uznaniem - głównie ze względu na brak przygotowania infrastrukturalnego. 

Tymczasem walka z nadmiernym stężeniem NO2 powinna zostać rozpoczęta już teraz, a najważniejszym krokiem w tym kierunku jest ograniczenie ruchu samochodowego. Szczególnie pod lupę należy wziąć auta najbardziej szkodliwe, czyli stare diesle - władze miast nawet, jeśli mają ku temu wolę, nie mają przepisów prawnych, które pomogłyby im wprowadzić stosowne ograniczenia.

Nie po raz pierwszy okazuje się, że Polska jest samochodowym skansenem Europy - strefy czystego transportu funkcjonują już w 350 miastach Europy, m.in. Barcelonie, Berlinie, Brukseli, Mediolanie, Paryżu i Stuttgarcie. Do wyznaczonych stref nie mają możliwości wjazdu samochody z silnikiem diesla wyprodukowane przed 2006, a nawet 2010 rokiem. A u nas nadal ok. 20% wszystkich zarejestrowanych samochodów osobowych “jest w dieslu”. Co prawda część z nich jest kilkuletnia, a nie kilkunastoletnia, a ich sprzedaż sukcesywnie spada, jednak trudno w tym upatrywać jakiegokolwiek pocieszenia. 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement