Dom wydrukowany z gliny - przyszłość budownictwa?

Włoskie biuro architektoniczne Mario Cucinella Architects wespół ze specjalistami w drukowaniu 3D - firmą WASP, stworzyli niesamowity projekt ekologicznego domu. Jest on w całości wykonany z gliny, a do jego budowy wykorzystano wyłącznie drukarki 3D


O czym przeczytasz?

TECLA dom z gliny

Pierwsze zapowiedzi o pracy nad projektem pojawiły się w branżowych mediach już 2 lata temu. To wtedy włoski duet obwieścił, że zamierza stworzyć dom szybki w budowie, prosty i ekologiczny. TECLA, bo tak został nazwany, miał być odpowiedzią na problem społeczny, jakim jest nagły wzrost ludności i braki w wygodnym zakwaterowaniu. Ze względu na wybuch pandemii, prace nad realizacją projektu opóźniły się - jednak już wczoraj Mario Cucinella Architects i WASP poinformowali o pierwszym sukcesie. 

Dom gotowy do zamieszkania po 200 godzinach

TECLA jest aktualnie w fazie prototypu, jednak pierwsze budynki wykonane zgodne z projektem można już podziwiać w miejscowości Massa Lombarda. Wszystkie powstały przy użyciu wielu zaawansowanych drukarek 3D, które pracując jednocześnie, zdołały “postawić” jeden dom w rekordowym czasie 200 godzin. To pierwszy raz, kiedy na taką skalę zastosowano takie rozwiązanie.

Wykonanie projektu wymagało użycia 60 metrów sześciennych gliny, a całość prac skonsumowała mniej niż 6 kW energii.

TECLA dom z gliny

Czy gliniane domy z drukarki to przyszłość?

Projekt TECLA, który swą nazwę przyjął od Technology and Clay (Technologia i Glina), wpisuje się w trend wspierania ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Glina spełnia oba te warunki: jest materiałem biodegradowalnym, który jest niemal powszechnie dostępny. 

TECLA dom z drukarki 3D

Włoskiemu duetowi zależało na znalezieniu rozwiązania, które będzie przyjazną środowisku alternatywą dla klasycznego budownictwa, wykonaną w pełni z materiałów, które można poddawać recyclingowi. TECLA wydaje się być idealnym połączeniem najnowszych osiągnięć technologicznych i świetnie znanego, naturalnego materiału, który przed wiekami był podstawowym budulcem dla człowieka. Budynek zostanie pokryty elastyczną powłoką, której zadaniem będzie chronienie przed warunkami atmosferycznymi, jak również zimnem.

TECLA z gliny

Zdaniem projektantów, TECLA to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tanie, wygodne i zrównoważone budownictwo, które wpisuje się w trend “zero waste”. 

Czy mieszkanie w TECLA będzie wygodne?

TECLA ma charakterystyczny kształt, zainspirowany gniazdem os. Na jeden budynek składają się dwa połączone ze sobą “gniazda” z których jedno przeznaczone jest na sypialnię i małą łazienkę, a drugie na codzienne funkcjonowanie. Projektanci zaplanowali również przestrzeń wokół domu - znajduje się w niej miejsce do zbierania deszczówki, która służy do podlewania ogrodu. Na dachu budynku znajduje się duże przeszklenie zapewniające cały dzień dostęp do światła słonecznego oraz panele fotowoltaiczne. W zamierzeniu projektantów, taki dom ma być jednostką samowystarczalną. Z pewnością nie jest to pałac, jednak to ciekawa alternatywa dla niewielkich domków czy mieszkań, doskonale wpisująca się w minimalistyczny trend tzw. tiny houses. 

TECLA otwiera wiele możliwości do tworzenia skomplikowanych architektonicznie projektów, które będą odpowiadać również bardziej wysublimowanym potrzebom.

TECLA przyszłość budownictwa

Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych WASP i Mario Cucinella Architects.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować