Dom wydrukowany z gliny - przyszłość budownictwa?

Włoskie biuro architektoniczne Mario Cucinella Architects wespół ze specjalistami w drukowaniu 3D - firmą WASP, stworzyli niesamowity projekt ekologicznego domu. Jest on w całości wykonany z gliny, a do jego budowy wykorzystano wyłącznie drukarki 3D


O czym przeczytasz?

TECLA dom z gliny

Pierwsze zapowiedzi o pracy nad projektem pojawiły się w branżowych mediach już 2 lata temu. To wtedy włoski duet obwieścił, że zamierza stworzyć dom szybki w budowie, prosty i ekologiczny. TECLA, bo tak został nazwany, miał być odpowiedzią na problem społeczny, jakim jest nagły wzrost ludności i braki w wygodnym zakwaterowaniu. Ze względu na wybuch pandemii, prace nad realizacją projektu opundefinedźniły się - jednak już wczoraj Mario Cucinella Architects i WASP poinformowali o pierwszym sukcesie.

Dom gotowy do zamieszkania po 200 godzinach

TECLA jest aktualnie w fazie prototypu, jednak pierwsze budynki wykonane zgodne z projektem można już podziwiać w miejscowości Massa Lombarda. Wszystkie powstały przy użyciu wielu zaawansowanych drukarek 3D, ktundefinedre pracując jednocześnie, zdołały undefinedpostawićundefined jeden dom w rekordowym czasie 200 godzin. To pierwszy raz, kiedy na taką skalę zastosowano takie rozwiązanie.

Wykonanie projektu wymagało użycia 60 metrundefinedw sześciennych gliny, a całość prac skonsumowała mniej niż 6 kW energii.

TECLA dom z gliny

Czy gliniane domy z drukarki to przyszłość?

Projekt TECLA, ktundefinedry swą nazwę przyjął od Technology and Clay (Technologia i Glina), wpisuje się w trend wspierania ekologicznych i ekonomicznych rozwiązań. Glina spełnia oba te warunki: jest materiałem biodegradowalnym, ktundefinedry jest niemal powszechnie dostępny.

TECLA dom z drukarki 3D

Włoskiemu duetowi zależało na znalezieniu rozwiązania, ktundefinedre będzie przyjazną środowisku alternatywą dla klasycznego budownictwa, wykonaną w pełni z materiałundefinedw, ktundefinedre można poddawać recyclingowi. TECLA wydaje się być idealnym połączeniem najnowszych osiągnięć technologicznych i świetnie znanego, naturalnego materiału, ktundefinedry przed wiekami był podstawowym budulcem dla człowieka. Budynek zostanie pokryty elastyczną powłoką, ktundefinedrej zadaniem będzie chronienie przed warunkami atmosferycznymi, jak rundefinedwnież zimnem.

TECLA z gliny

Zdaniem projektantundefinedw, TECLA to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tanie, wygodne i zrundefinedwnoważone budownictwo, ktundefinedre wpisuje się w trend undefinedzero wasteundefined.

Czy mieszkanie w TECLA będzie wygodne?

TECLA ma charakterystyczny kształt, zainspirowany gniazdem os. Na jeden budynek składają się dwa połączone ze sobą undefinedgniazdaundefined z ktundefinedrych jedno przeznaczone jest na sypialnię i małą łazienkę, a drugie na codzienne funkcjonowanie. Projektanci zaplanowali rundefinedwnież przestrzeń wokundefinedł domu - znajduje się w niej miejsce do zbierania deszczundefinedwki, ktundefinedra służy do podlewania ogrodu. Na dachu budynku znajduje się duże przeszklenie zapewniające cały dzień dostęp do światła słonecznego oraz panele fotowoltaiczne. W zamierzeniu projektantundefinedw, taki dom ma być jednostką samowystarczalną. Z pewnością nie jest to pałac, jednak to ciekawa alternatywa dla niewielkich domkundefinedw czy mieszkań, doskonale wpisująca się w minimalistyczny trend tzw. tiny houses.

TECLA otwiera wiele możliwości do tworzenia skomplikowanych architektonicznie projektundefinedw, ktundefinedre będą odpowiadać rundefinedwnież bardziej wysublimowanym potrzebom.

TECLA przyszłość budownictwa

Wszystkie zdjęcia pochodzą z materiałundefinedw prasowych WASP i Mario Cucinella Architects.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!