Awantura o ekogroszek - czy węgiel może być “czysty”?

Aż 43% osób używających węgla typu “ekogroszek” uważa go za produkt ekologiczny. Fundacja ClientEarth apeluje do producentów i Ministerstwa Klimatu i Środowiska o zaprzestanie wprowadzania w błąd konsumentów. Jej zdaniem, czysty węgiel nie istnieje.


O czym przeczytasz?

ekogroszek greenwashing

Polacy uważają, że węgiel może być eko

Fundacja ClientEarth Prawnicy na Ziemi w grudniu 2020 zleciła agencji badawczej Kantar badanie opinii publicznej - wynika z niego, że aż 66% osundefinedb używających do ogrzewania domu węgla jest przekonanych, że jeśli jest to produkt undefinedwysokiej jakościundefined jego spalanie może być neutralne lub wręcz przyjazne dla środowiska.

Jeśli chodzi o undefinedekogroszekundefined prawie połowa (43%) używających tego węgla respondentundefinedw określa go mianem undefinedproduktu ekologicznegoundefined. Grupa ta przypisuje undefinedekogroszkowiundefined takie cechy jak: przyjazność dla środowiska, niepowodowanie smogu czy niewywieranie szkodliwego wpływu na zdrowie. Jedynie 4% osundefinedb biorących udział w badaniu stwierdziło, że nie jest to w ich rozumieniu prawdą.

Do sondażu zaangażowano wyłącznie respondentundefinedw ogrzewających swoje domy węglem. Celem było sprawdzenie, jaka jest opinia na temat undefinedekogroszkuundefined wyłącznie pośrundefinedd jego potencjalnych i faktycznych użytkownikundefinedw.

Aktualnie undefinedekogroszekundefined ogrzewa 29% domundefinedw posiadających paleniska na węgiel.

Greenwashing - czyli malowanie węgla na zielono

Greenwashing, czyli w wolnym tłumaczeniu undefinedzielone mydlenie oczuundefined, to praktyka marketingowa mająca na celu przekonanie konsumentundefinedw do zakupu danego produktu ze względu na jego rzekome właściwości proekologiczne. Greenwashing jest wywoływaniem u konsumentundefinedw poczucia, że decydują się na produkt wytworzony i przystosowany do użytkowania zgodnie z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.

Fundacja ClientEarth zaapelowała do producentundefinedw i dystrybutorundefinedw popularnego undefinedekogroszkuundefined, aby zarzucili praktykę greenwashingu. Przedstawiciele fundacji zwrundefinedcili się rundefinedwnież do Ministerstwa Klimatu i Środowiska z wezwaniem do zmiany Rozporządzenia z dnia 27 września 2018 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw stałych. To właśnie w niej stosowana jest nazwa undefinedekogroszekundefined ktundefinedra, zdaniem specjalistundefinedw, jest co najmniej myląca.

undefinedBadania przeprowadzone przez Fundację ClientEarth wraz z zespołem naukowcundefinedw, potwierdzają, że w trakcie spalania produktu sprzedawanego pod nazwą undefinedekogroszekundefined emitowane są znaczne ilości dwutlenku azotu, tlenku węgla oraz pyłu zawieszonego. Substancje te mają udowodniony, szkodliwy wpływ na życie i zdrowie ludzi, w szczegundefinedlności dzieci, kobiet w ciąży, osundefinedb starszych i z istniejącymi schorzeniami. Oznacza to, że produkt ten nie może być uznany za produkt ekologiczny - pisze w oficjalnym piśmie dr Marcin Stoczkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji.

Zatem nie ma znaczenia, czy używa się węgla undefinedniskiejundefined czy undefinedwysokiejundefined jakości - proces spalania tego surowca wiąże się z emisją dwutlenku węgla, pyłundefinedw zawieszonych PM2.5 i PM10 oraz tlenkundefinedw azotu. Innymi słowy - następuje produkcja smogu, z ktundefinedrym w Polsce mamy olbrzymi problem.

A co na to druga strona? Koncerny węglowe odpowiadają

Producenci "ekogroszku" oczywiście walczą o swoje. undefinedEkogroszki i doskonalone wciąż technologie ich produkcji oraz spalania w najnowocześniejszych kotłach V generacji klasy ecodesign solidnie zapracowały na uznanie i miano paliw ekologicznychundefined - informuje Polska Grupa Gundefinedrnicza. "Opał ("ekogroszek" - przyp. red.) jest ekologiczny, a jego parametry gwarantują bezawaryjną pracę pieca na ekogroszek. Wysoka kaloryczność węgla zapewnia efektywne ogrzewania i niskie zużycie" - wtundefinedruje PGG Tauron, ktundefinedry jest drugim co do wielkości producentem "ekogroszku" w Polsce.

Fundacja ClientEarth nie zamierza jednak poprzestać na publikacji raportu i informowania w swoim zakresie opinii publicznej - walkę przenosi do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentundefinedw. W tym celu zwrundefinedcono się już do UOKIK-u o wprowadzenie zakazu nazywania tej formy węgla paliwem ekologicznym.

Brak zrozumienia dla zależności między węglem i smogiem

Badanie Kantar jednocześnie jest dowodem na pogłębiony brak świadomości ekologicznej w naszym kraju. Aż 43% Polek i Polakundefinedw co prawda przyznaje, że w miejscu ich zamieszkania problem zanieczyszczenia powietrza jest poważny. ale głundefinedwnie winą za to obarczają transport samochodowy (35%), a nie spalanie węgla. Specjaliści od lat przekonują, że owszem, spaliny samochodowe mogą stanowić problem w centrach dużych miast, jednak w skali kraju zdecydowanie większym zagrożeniem są pyły zawieszone produkowane w procesach spalania paliw stałych służących do ogrzewania domundefinedw

Co więcej, z badania wynika rundefinedwnież, że połowa Polakundefinedw nie ma świadomości, że ogrzewanie budynku węglem ma niebagatelny wpływ bezpośrednio na domownikundefinedw: nieszczelne lub nieprawidłowo użytkowane instalacje mogą powodować emisję wewnątrz pomieszczeń.

Niska świadomość ekologiczna jest wynikiem systemowej edukacji, a raczej jej braku. To nie jest nowość, że skuteczne informowanie o ekologicznych rozwiązaniach w naszym kraju szwankuje. Dobrym tego przykładem jest rządowy program Czyste Powietrze, ktundefinedrego efektywność nie cieszy się dobrym zdaniem specjalistundefinedw. Głundefinedwnym problemem programu jest utrudniona dostępność i brak szeroko zakrojonej akcji informacyjnej, co badanie Kantar po raz kolejny potwierdziło: co czwarta badana osoba (27%) zadeklarowała, że chce wymienić swoje palenisko węglowe, ale nie wie, jak to zrobić. Warto zauważyć, że aktualnie program Czyste powietrze pozwala na uzyskanie dotacji na piec węglowy - co nie tylko kłundefinedci się z ekologiczną wiedzą na temat powstawania smogu, ale jest rundefinedwnież marnowaniem środkundefinedw budżetowych. Zgodnie z ostatnimi zapowiedziami rządu, w 2030 roku ma zostać wprowadzony ogundefinedlnopolski zakaz ogrzewania paliwami stałymi budynkundefinedw w miastach. Dziesięć lat pundefinedźniej zakaz ma objąć rundefinedwnież wsie.

Bez wdrożenia systemowej edukacji ekologicznej, zniwelowania praktyk greenwashingu i efektywnego realizowania założeń programundefinedw pomocowych trudno oczekiwać, że bieżąca sytuacja ulegnie zmianie.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!