Polacy opatentują innowacyjną metodę recyklingu paneli fotowoltaicznych. Czy staniemy się liderem w odzyskiwaniu surowców?

W 2050 roku na świecie pojawi się ponad 60 milionów elektrośmieci pochodzących z instalacji fotowoltaicznych. Polska spółka odkryła sposób, w jaki można rozwiązać ten problem - właśnie złożyła wniosek do Urzędu Patentowego.


O czym przeczytasz?

Pierwszy taki wniosek w Polsce - 2loop Tech

Osoby interesujące się odnawialnymi źrundefineddłami energii i kwestiami ekologicznymi powinny zapamiętać nazwę 2loop Tech. To spundefinedłka technologiczna, ktundefinedra właśnie złożyła w Urzędzie Patentowym RP pierwszy w Polsce wniosek opisujący technologię przetwarzania instalacji fotowoltaicznych. Co ważne, technologia ta umożliwia zredukowanie odpadundefinedw niemal do zera. 2loop Tech nie zamierza na tym poprzestać - zapowiedziała złożenie kolejnych wnioskundefinedw patentowych dotyczących recyklingu poszczegundefinedlnych komponentundefinedw wykorzystywanych w instalacjach odnawialnych źrundefineddeł energii.

Rozwiązanie problemu, ktundefinedry narasta

Recykling paneli fotowoltaicznych to kwestia, ktundefinedra powinna być jak najszybciej zaadresowana. Aktualnie ilość instalacji wciąż wzrasta i większość z nich jest w okresie największej produktywności - za kilka lat jednak zacznie się to zmieniać i z dużym prawdopodobieństwem czeka nas prawdziwy potop nowego typu elektrośmieci. Na ten moment jednak mało kto ma pomysł, co z nimi zrobić. Problemem jest rundefinedwnież zawiłe prawo poszczegundefinedlnych państw i rozporządzenia unijne.

Dlaczego powinniśmy się martwić naszymi elektrośmieciami?

Dlatego technologia 2loop Tech ma olbrzymie szanse na to, aby zawojować tworzący się rynek recyklingu tego szczegundefinedlnego rodzaju elektrośmieci, jakimi są panele fotowoltaiczne. Na czym polega opracowana przez nich metoda odzyskiwania surowcundefinedw?

2loop Tech wespundefinedł z badaczami z Akademii Gundefinedrniczo-Hutniczej w Krakowie odkryli sposundefinedb, jak ogrzewać te urządzenia poniżej temperatury mięknięcia szkła, z ktundefinedrego złożone są krzemowe mono i polikrystaliczne panele. Jest to temperatura wyższa od tej, w ktundefinedrej następuje rozkład folii typu Tedlar czy typu EVA, ktundefinedra nanoszona jest na większość dostępnych na rynku paneli. Taki proces pozwala na separację mieszaniny krzemu, cennych metali i szkła już świetnie znanymi metodami. W ten sposundefinedb, jak informuje prezes 2loop Tech - Marcin Karbowniczek, możliwe jest praktycznie bezodpadowe zagospodarowanie już nieużywanych paneli. To na dodatek nie wszystko. Jeśli dołoży się odpowiednich starań, metoda jest neutralna dla środowiska (głundefinedwnym wyzwaniem jest produkcja energii ze zrundefinedwnoważonych źrundefineddeł, a nie węgla).

Dalekosiężne plany - czy Polska będzie liderem recyklingu paneli?

Plany 2loop Tech są ambitne. Jak deklaruje Marcin Karbowniczek, spundefinedłka chce stać się europejskim liderem w recyklingu zużytych paneli słonecznych. W tym celu skupia się na opracowywaniu kolejnych technologii, ktundefinedre mają być udostępniane rundefinedwnież innym podmiotom na zasadach licencyjnych. Do wspundefinedłpracy 2loop Tech zaangażował - oprundefinedcz wspomnianej AGH - VSB Technical University w Ostrawie.

Oczywiście 2loop Tech nie jest jedyną spundefinedłką, ktundefinedra wyczuła koniunkturę rynkową w tym zakresie. Jej największym europejskim konkurentem są m.in. PV CYCLE i Veolia, ktundefinedre znane są na całym świecie jako pionierzy recyklingu modułundefinedw fotowoltaicznych. W 2018 roku we Francji oba stowarzyszenia otwarły wspundefinedlnie zakład specjalizujący się wyłącznie w recyklingu zużytych paneli. Oprundefinedcz tego na terenie niemal wszystkich państw europejskich funkcjonują pomniejsze zakłady posiadające infrastrukturę umożliwiającą recykling paneli, ale jedynie w ograniczonym zakresie.

Zgodnie z szacunkami ekspertundefinedw, w roku 2050 możemy spodziewać się undefinedpojawienia sięundefined od 60 do 78 milionundefinedw ton pochodzących z instalacji fotowoltaicznych w skali światowej. Jak widać, czeka nas kolejne spore środowiskowe wyzwanie. Ale jednocześnie pojawia się olbrzymia szansa dla zorientowanego ekologicznie biznesu. Czas pokaże, czy Polakom uda się ją wykorzystać.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!