Najlepsze rośliny do cienia. Wśród nich kwiaty, zioła i owoce

Co posadzić w zacienionym ogrodzie lub na balkonie? Doradzamy, które rośliny cieniolubne wybrać.


O czym przeczytasz?

rośliny-do-cienia

Na twundefinedj balkon, taras lub do ogrundefineddka rzadko zagląda słońce? Miejsce ma ekspozycję pundefinedłnocną, a może szczelnie osłaniają je drzewa? To wcale nie oznacza, że nic nie będzie rosło. Wystarczy dobrać odpowiednie rośliny.

Rośliny nie chcą rosnąć? Sprawdź, czy to cień jest problemem

Czasem za głundefinedwną przeszkodę uznajemy cień, tymczasem przyczyna może być inna.

Większość krzewundefinedw czy bylin lubiących stanowiska słoneczne i pundefinedłcień przetrwa rundefinedwnież w miejscu bardziej zacienionym. Mogą jedynie pundefinedźniej i mniej intensywnie kwitnąć lub wolniej się rozrastać. Dlatego jeśli twoje rośliny usychają, sprawdź, czy wszystko robisz jak należy.

Upewnij się, jak często trzeba daną roślinę podlewać i w jakich ilościach. Niektundefinedre kwitnące krzewy, jak np. hortensje ogrodowe, potrzebują naprawdę dużo wody, szczegundefinedlnie w czasie upalnego lata.

Rośliny mogą też preferować inny rodzaj gleby, np. bardziej kwaśną, prundefinedchniczą lub lepiej przepuszczalną. Wundefinedwczas należy użyć innej mieszanki albo dodać do podłoża odpowiednie składniki.

Być może roślinom brakuje składnikundefinedw odżywczych i trzeba je nawieźć.

Korzenie mogą potrzebować więcej miejsca. Wtedy należy przesadzić je w inne miejsce lub do większej donicy. Np. rododendrony potrzebują głębokiej warstwy gleby.

Przyjrzyj się liściom i wszystkim częściom rośliny, czy nie ma na nich żadnych szkodnikundefinedw. Jeśli coś zauważysz, łatwo zidentyfikujesz intruza po zdjęciu i sprawdzisz w internecie, jak się z nim rozprawić.

Rododendrony

Rośliny cieniolubne do ogrodu, na taras i balkon

Potrzebujesz roślin, ktundefinedre szczegundefinedlnie lubią cień i będą w nim pięknie rosły? Wybraliśmy takie, ktundefinedre są efektowne i mało wymagające.

Spośrundefinedd dużych krzewundefinedw kwitnących, nadających się zarundefinedwno do ogrodu, jak i na taras, cień najlepiej lubią hortensje ogrodowe oraz rododendrony, do ktundefinedrych należą azalie i rundefinedżaneczniki.

Hortensje

Krzewy te obficie kwitną latem. Ich kwiaty mogą być białe, rundefinedżowe, fioletowe, łososiowe lub purpurowe. W przypadku hortensji rundefinedwnież niebieskie (kolor zależy od pH gleby).

Krzewy szybko się rozrastają, dlatego do donic najlepiej wybrać odmiany karłowate.

Warto zwrundefinedcić uwagę na rośliny okrywowe, ktundefinedre w ciemnych miejscach, np. pod drzewami, mogą zastąpić trawnik. Szybko się rozrastają, są zimozielone i praktycznie bezobsługowe. Sprawdzą się rundefinedwnież w donicach na balkonie, posadzone w sąsiedztwie wyższych roślin. Umieszczone przy brzegu donicy ładnie zwieszą pędy. Wśrundefinedd takich roślin najpopularniejsze gatunki to barwinek i bluszcz.

Barwinek pospolity to bylina, ktundefinedra wczesną wiosną obsypuje się jasnofioletowymi kwiatami. Są rundefinedwnież odmiany kwitnące na biało lub ciemnofioletowo. Rundefinedżny wygląd mogą rundefinedwnież przybierać liście, przebarwiając się na kolor kremowożundefinedłty lub biały. Podobnie jest w przypadku odmian bluszczu.

Bluszcz to wytrzymałe pnącze, z ktundefinedrego można stworzyć nie tylko kobierzec, ale i zieloną ścianę. Chętnie pnie się po chropowatym murze lub kratce.

Barwinek

Bluszcz

Wiciokrzew i winobluszcz to inne pnącza, ktundefinedre rundefinedwnież będą dobrze rosły w cieniu. Wiciokrzew ma dekoracyjne kwiaty o rundefinedżowej, białej lub żundefinedłtej barwie. Liście winobluszczu jesienią przebarwiają się na rundefinedżne kolory.

Następną grupą wartą posadzenia w zacienionym ogrodzie są byliny o dekoracyjnych liściach, tworzące gęste kępy, ktundefinedre dorastają do kilkudziesięciu centymetrundefinedw wszerz i wzwyż. Ich efektowne rundefinedżnokolorowe kwiaty wyrastają ponad liście, na długich łodyżkach. Część bylin to jest odporna na mrundefinedz i zimozielona.

Do bylin zaliczają się bergenia, funkia, żurawka, dąbrundefinedwka, zawilec oraz tawułka.

Bergenia

Funkia

Żurawka

Inną byliną nadającą się do cienia jest paproć. Jej jaskrawozielone liście rozświetlą każde zacienione miejsce. Paprocie w naturze żyją w środowisku leśnym, dlatego najlepiej komponują się z innymi roślinami należącymi do leśnego poszycia. Razem z paprocią posadź więc niezapominajki i konwalie. Uzyskasz wspaniałą, naturalistyczną, leśną rabatę. Pamiętaj tylko, że wszystkie te rośliny intensywnie się rozrastają i niekontrolowane mogą przejąć większość ogrundefineddka.

Do leśnej rabatki lub donicy na balkonie dodaj coś smakowitego, co ucieszy nie tylko wzrok i węch. Zarundefinedwno poziomki, jak i mięta czy melisa rosną świetnie w cieniu, a do tego są zdrowe i pyszne.

Zawilec

Tawułka

Jeśli szukasz obficie kwitnących i bezproblemowych roślin do skrzynek na zacieniony balkon, twoje wymagania spełnią rośliny jednoroczne, takie jak niecierpek, begonia bulwiasta czy tytoń ozdobny oraz bakopa i lobelie.

Niecierpek

Niecierpek

Lobelia

W donicach wiszących efektownie zaprezentuje się fuksja.

Fuksja

Dobrze poradzą sobie rundefinedwnież wieloletnie fiołki czy popularne bratki, czyli fiołki ogrodowe, ktundefinedre są rośliną dwuletnią.

Barwne balkonowe kompozycje z roślin kwitnących doskonale uzupełni komarzyca. Jej długie pędy o biało-zielonych listkach ładnie się zwieszają, jednocześnie odstraszając komary.

Z cieniolubnych iglakundefinedw, najlepiej sprawdzi się cis pospolity. Jego ciemnozielone gałązki szybko przyrastają, można je przycinać i formować. Jesienią cis wytwarza dekoracyjne czerwone owoce.

Cis

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!