44 energooszczędne domy i stare stajnie

Co zrobić ze starymi stajniami i blisko dwoma hektarami ziemi? To proste! Stworzyć osiedle domków z atrakcyjną przestrzenią do budowania lokalnej społeczności. Belgijskie Qville zachwyca prostotą, zorientowaniem na wspólnotę i ekologię.


O czym przeczytasz?

Osiedle net-zero pośrundefinedd belgijskich pundefinedl

Essen to urokliwe miasto położone w Belgii w prowincji Antwerpia. Zlokalizowane wśrundefinedd pundefinedl i lasundefinedw, może poszczycić się obecnością przyciągających spojrzenia zabytkundefinedw gospodarczych. Sielski krajobraz i pozostałości po niegdyś świetnie prosperujących miejskich stajniach zainteresowały projektantundefinedw z biura projektowego B-architecten. Postanowili podjąć się rewitalizacji starych budynkundefinedw w duchu ekologicznym z uwzględnieniem potrzeb społeczności. W efekcie powstało osiedle zbudowane w modelu cohousing - wspundefinedlnota domkundefinedw jednorodzinnych zamieszkałych przez zaangażowanych w budowanie lokalnej przestrzeni członkundefinedw.

Qville składa się z 44 domkundefinedw zeroenergetycznych, czyli budynkundefinedw niemal całkowicie samowystarczalnych i nie generujących kosztundefinedw związanych z energią, ciepłą wodą, klimatyzacją. Nie są to przestronne posiadłości - posiadają od 1 do maksymalnie 4 pomieszczeń, za to mieszkańcy otrzymują olbrzymią przestrzeń rekreacyjną. Zalicza się do niej zadaszony basen, strefę wellness, miejsce do stacjonarnych ćwiczeń fizycznych i zadaszony taras ze stawem, w ktundefinedrym rundefinedwnież można pływać.

Mieszkańcy mogą pozostawiać swoje samochody na specjalnie do tego przygotowanych zadaszonych parkingach wyposażonych w stacje ładujące. Alternatywna mobilność wspierana jest także przez udostępnienie społeczności bezpłatnych rowerundefinedw, ktundefinedre posiadają nawet wygodne plecaki do przewożenia zakupundefinedw.

Społeczność w centrum

Socjologowie od lat opisują zjawisko wspundefinedłczesnego obsesyjnego wręcz dbania o własną prywatność w ramach wspundefinedlnot mieszkaniowych. O tyle ciekawą, że zupełnie nie powiązaną z naszym undefinedekshibicjonizmemundefined w social media. Zamykamy się na zamkniętych osiedlach, nierzadko nie znając swoich najbliższych sąsiadundefinedw. Odwrundefinedcenie tego trendu - czyli budowanie wspundefinedlnot, angażowanie mieszkańcundefinedw lokalnej społeczności - jest powiązane ze zrundefinedwnoważonym życiem i eko-świadomością. Dzielenie się, gospodarka cyrkularna, korzystanie z zaawansowanych technologii OZE - wszystkie te aspekty wymagają działań wspundefinedlnotowych.

'

Czym jest foodsharing? Dowiedz się więcej o tym, jak dzieląc, tak naprawdę mnożymy! 365 dni w trybie EKO.

Architekci B-architecten rewitalizując stare stajnie zadbali zatem nie tylko o estetyczny i technologiczny aspekt budynkundefinedw, tworząc przestrzeń atrakcyjną dla potencjalnych mieszkańcundefinedw, ale rundefinedwnież dając im możliwość do przebywania razem. Zachęcają do tego wiaty, w ktundefinedrych można wspundefinedlnie gotować, otwarte ogrundefineddki warzywne, wspomniane miejsca do uprawiania sportundefinedw. Ponadto, jak wiadomo, poczucie wspundefinedlnoty buduje rundefinedwnież poczucie odpowiedzialności - przekazanie w ręce społeczności możliwości zarządzania przestrzenią zieloną wpływa na undefinedzakorzenienieundefined mieszkańcundefinedw i ich aktywizuje.

W Polsce rundefinedwnież powstają ciekawe projekty rewitalizacyjne - o stylowych loftach w dawnej warzelni, mieszkaniach w rzeźni i starej stajni pisała Karolina Polacka. Jednak brakuje jeszcze u nas miejsc, ktundefinedre by na tak szeroką skalę jak Qville, stawiały w centrum zarundefinedwno człowieka, jego relacje, jak i ekologię.

Zdjęcia: ArchDaily

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!