Stara rzeźnia, dawna stajnia - gdzie jeszcze powstają mieszkania?

Apartament w starym budynku poprzemysłowym może kusić, ale jego cena już niekoniecznie.


O czym przeczytasz?

Moda na stylowe mieszkania, powstające w starych budynkach poprzemysłowych pojawiła się w Polsce kilkanaście lat temu. Od tamtej pory deweloperzy rozpoczęli wiele takich inwestycji, z ktundefinedrych część okazała się strzałem w dziesiątkę, a część undefined totalną klapą.

- Najgłośniejszy projekt to chyba przebudowa łundefineddzkiej przędzalni, w ktundefinedrej zrobiono lofty undefinedU Scheibleraundefined. Mimo rozgłosu medialnego, inwestycja nie zakończyła się sukcesem, a realizująca ją firma finalnie upadła. Lofty pobudowano też m.in. w Żyrardowie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie. Stare budynki, ktundefinedrym zmieniane jest przeznaczenie to szansa na wyjątkowy klimat mieszkań, ale trzeba to zrobić z rozsądkiem, by cena była w zasięgu potencjalnych kupujących undefined mundefinedwi Marcin Krasoń, ekspert obido.pl.

Poniżej, pokazujemy przykładowe rewitalizacje z Polski. To, w jakich budynkach powstają ekskluzywne mieszkania może zaskakiwać.

Jak się żyje w starej rzeźni?

Od początku XX w. między dzisiejszymi ulicami Garbary, Pundefinedłnocnej i Grochowe Łąki w Poznaniu, działały zakłady mięsne wraz z rzeźnią miejską, wundefinedwczas - najnowocześniejszą w Europie. Po stu latach fabrykę zamknięto, a budynek kilkakrotnie zmieniał właścicieli, aż w końcu trafił w ręce firmy Vastint. Deweloper postanowił zrewitalizować wiekowe zabudowania - a więc halę głundefinedwną, kotłownię, maszynownię oraz wieżę wodnę - i stworzyć w tym miejscu nowoczesny kompleks, z hotelem, lokalami handlowymi, biurami, ale też mieszkaniami. Tych ostatnich powstanie ponad 500 w sześciu budynkach.

Badaniami architektonicznymi i konserwatorskimi starej rzeźni kierował Jerzy Borwiński, znany poznański konserwator zabytkundefinedw, ktundefinedry wcześniej zaangażowany był w renowację takich obiektundefinedw, jak np. poznański Okrąglak.

- Budynki należące do kompleksu Starej Rzeźni wzniesiono w industrialnym stylu neogotyckim. Każdy obiekt miał swoją odrębną funkcję, ktundefinedra rzutowała na architekturę i wygląd jego wnętrz. Elementem wspundefinedlnym dla wszystkich zabudowań jest wykonana z żundefinedłtej cegły klinkierowej elewacja, urozmaicona parapetami i gzymsami z czerwonej cegły. Już po wstępnych oględzinach kilku historycznych budynkundefinedw na terenie starej rzeźni możemy postawić hipotezę, że pierwotnie dachy pokryte były dachundefinedwką glazurowaną w kolorze głębokiej zieleni i grafitu undefined mundefinedwi Jerzy Borwiński.

Obecnie inwestycja jest na etapie projektowania. Według szacunkundefinedw firmy Vastint, przebudowa powinna ruszyć w 2022 roku.

Stara rzeźnia

Fot. Vastint

Kiedyś była tu stajnia, niedługo będą mieszkania

Nowe życie zyska także dawna stajnia koszar wojskowych na Kępie Mieszczańskiej we Wrocławiu. Zostały one zaprojektowane w drugiej połowie XVIII w. przez C. G. Langhansa, jednego z najważniejszych przedstawicieli wczesnego klasycyzmu w architekturze Prus. Koszary na Kępie Mieszczańskiej były jednym z najważniejszych obiektundefinedw militarnych undefinedwczesnego Wrocławia. Mogły pomieścić 3000 żołnierzy. W XIX w. w budynkach znajdowały się m.in. stajnie wojskowe, ktundefinedre teraz - po wielu latach popadania w ruinę - zyskają nową funkcję.

Deweloper Eiffage Immobilier Polska planuje w tym miejscu nowoczesną inwestycję mieszkaniową o nazwie "Atmo". W dwundefinedch sześciopiętrowych budynkach powstanie 113 mieszkań o powierzchni 26-145 mkw. Na parterze będą ogrundefineddki, a wyżej - balkony, loggie i tarasy.

- Budynek został podzielony na trzy nawy i przykryty sklepieniami w ukłądzie krzyżowym. W połączeniu z ceglaną elewacją daje to niepowarzalny efekt - zachwala Zbigniew Maćkow, architekt projektu.

Planowany termin zakończenia inwestycji to druga połowa 2022 r.

Atmo we Wrocławiu

Fot. Eiffage Immobilier Polska

Stylowe lofty w dawnej warzelni

Już niedługo rozpocznie się także modernizacja starej warzelni, pozostałej po dawnych zakładach kosmetycznych "Pollena" na warszawskiej Pradze. Według planu dewelopera undefined firmy Okam - ma w niej powstać około 60 loftundefinedw, a na parterze budynku - lokale usługowe, kawiarnie, restauracje, bary. Będzie tu także wewnętrzny dziedziniec. Zgodnie z zapowiedzią inwestora, wysokość i kształt warzelni pozostaną bez zmian.

Na terenie dawnej fabryki, od pundefinedłtora roku trwają także prace nad glicerynownią, kotłownią oraz częścią przy starym kominie. W ich miejscu powstaną lokale handlowo-uslugowe, biura oraz przestrzeń rekreacyjna. Cały kompleks, ktundefinedry "wyrośnie" w miejscu dawnej "Polleny" nazwano undefinedBohemą - Starą Pragąundefined.

Dawna fabryka Polleny

Fot. Okam

Uwaga na haczyki!

Zaniem pośrednikundefinedw, mieszkania w starych budynkach poprodukcyjnych cieszą się bardzo dużą popularnością. Jest jednak pewne "ale".

- Nazywane przez deweloperundefinedw "loftami", często nic wspundefinedlnego z prawdziwymi loftami nie mają. W polskich realiach są to nierzadko wyremontowane budynki poprodukcyjne, podzielone na małe mieszkanka, czasami z trochę wyższym sufitem. Swego czasu, na fali popularności powstawać zaczęły nowe budynki stylizowane na lofty. Ukuto do tego nazwę undefinedsoft loftundefined. Projekt tego typu m.in. powstał przy ulicy Woronicza w Warszawie, zrealizowała go firma Ghelamco - mundefinedwi Aleksander Skirmuntt, pełnomocnik ds. rynku pierwotnego w firmie Maxon Nieruchomości.

Jego zdaniem, budowa loftundefinedw jest w Polsce bardzo ograniczona, z kilku powodundefinedw.

- Po pierwsze, jeśli budynek poprodukcyjny znajduje się w centralnym miejscu miasta, to bardziej opłacalne niż jego remont, jest zburzenie go i wybudowanie czegoś większego, wyższego. Po drugie, w Warszawie, gdzie popyt na lofty byłby duży, nie ma starych budynkundefinedw z czerwonej cegły. Po trzecie, remont starej nieruchomości to wyższe koszty niż jej zburzenie i budowa od nowa. Myślę, że nawet o 40 proc. undefined mundefinedwi Aleksander Skirmuntt.

O tym, że budowa tych prawdziwych loftundefinedw wymaga najczęściej dużych nakładundefinedw finansowych mundefinedwi także Marcin Krasoń.

- Dostosowanie obiektu poprzemysłowego do warunkundefinedw mieszkaniowych bywa bardzo drogie. Ceny takich inwestycji są zwykle wysokie, co może - ale nie musi - być pułapką. Często bardziej ekonomicznie jest zbudować budynek od nowa, nawiązując architekturą do poprzedniego przeznaczenia. undefinedPrawdziweundefined lofty, ktundefinedre wykorzystują mury dawnych fabryk są też często dobrze zlokalizowane, co dodatkowo podnosi wycenę. W efekcie należą do najdroższych projektundefinedw w danej dzielnicy, ze stawkami o kilkanaście-kilkadziesiąt procent przewyższając sąsiadujące oferty undefined mundefinedwi Marcin Krasoń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!