PARTNEREM ARTYKUŁU JEST BANK
BNP PARIBAS

Czy umiemy jeszcze patrzeć w gwiazdy? Ciemne niebo a ekologia [Zielony weekend]

Miejskie światła są bohaterami popkultury. Im bardziej oświetlone miasto, tym większy prestiż mu przypisujemy. Łuna nad metropoliami przyćmiła blask opisywanych niegdyś przez poetów gwiazd. To nie tylko problem literacki, ale też ekologiczny.


O czym przeczytasz?

Rozświetlenie nieba - romantyczny widok, ale czy dla wszystkich?

Kiedy ostatni raz miałeś okazję podziwiać ciemne niebo? Ale takie naprawdę ciemne, rozgwieżdżone, na ktundefinedrym poszukiwanie konstelacji nie byłoby utrudnione? Większość z nas doświadcza tego bardzo rzadko, głundefinedwnie w trakcie wakacji gdzieś z dala od skupisk ludzkich.

Rozświetleniem nieba nazywamy charakterystyczną, pomarańczową łunę na nieboskłonie, widoczną po zmroku nad miastami i wsiami. Przy dużych metropoliach może ona powodować wręcz oślepienie, wynikające z jaskrawego kontrastu między sztucznym światłem a naturalną ciemnością otoczenia. Takie uciążliwe światło powoduje dyskomfort ludzi, ale także zaburza funkcjonowanie całych ekosystemundefinedw. Co więcej, wpływa na środowisko rundefinedwnież przez nadmierny pobundefinedr energii i zbędną emisję gazundefinedw cieplarnianych.

Światło może być rundefinedwnież śmieciem

Przywykliśmy do myślenia, że zanieczyszczamy nasze środowisko głundefinedwnie za sprawą produkcji zbędnych przedmiotundefinedw, względnie gazundefinedw. Tymczasem podobnie niebezpiecznym dla naszego otoczenia, jak rundefinedwnież nas samych, jest zanieczyszczenie wynikające z hałasu i coraz to zwiększanej ilości sztucznego światła.

Termin undefinedzanieczyszczenie światłemundefined znany jest w naukach ekologicznych już od pewnego czasu. Dotyczy zmniejszenia lub całkowitej degradacji możliwości spojrzenia w nocne niebo - widoczność ciał niebieskich jest rozmywana przez światło, ktundefinedre emitujemy ku gundefinedrze z naszych miast. To undefinedastronomiczne zanieczyszczenie światłemundefined zagraża temu, jak postrzegamy Wszechświat - brak możliwości obserwowania gwiazd przez astronomundefinedw i fizykundefinedw ma poważne konsekwencje dla nauki.

undefinedEkologiczne zanieczyszczenie światłemundefined to zjawisko, w ktundefinedrym sztuczne światło ingeruje w naturalne ekosystemy, zaburzając naturalne wzorce świetlne. Dzika przyroda, rozwijająca się przez tysiące lat w rytmie dobowym, co prawda adaptuje się do narzucanych przez nas zmian, jednak wielkim kosztem. Wpływ nadmiernego sztucznego oświetlenia dla życie zwierząt i roślin jest dopiero badany, już teraz jest jednak pewne, że z pewnością nie jest pozytywny.

Wyłącz tą żarundefinedwkę - czyli dlaczego zanieczyszczenie światłem to Twundefinedj problem

Czy wiesz, że zgodnie z aktualnymi statystykami niemal każdy dorosły człowiek na świecie przynajmniej raz w swoim życiu będzie cierpieć na krundefinedtkotrwałą bezsenność? Oczywiście powodundefinedw takiego stanu rzeczy jest kilka, chociażby takich jak stres czy tryb życia, ale okazuje się, że nasze nawyki oświetleniowe mają rundefinedwnież wielkie znaczenie.

Światło jest dla nas niebywale ważne - jego niedobundefinedr może prowadzić do pogorszenia samopoczucia, a nawet depresji. W zimie i w krajach skandynawskich problem ten jest szeroko znany i zbadany. Nie oznacza to jednak, że światła się nie da undefinedprzedawkowaćundefined - nasz organizm przywykł do regularnego cyklu dzień-noc, co ma odwzorowanie w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. W drugiej połowie dnia, gdy zbliża się pora snu, zaczynamy produkować melatoninę, pomagającą zapaść w regenerujący sen. Jest on niezbędny dla zachowania sprawności fizycznej i psychicznej, rozwoju mundefinedzgu i zapamiętywania informacji. Jest nam niezbędny tak samo jak pożywienie i woda - jednak zdajemy się o tym na co dzień zapominać, niefrasobliwe zarywając noce i wystawiając się na działanie sztucznego światła.

Szczegundefinedlnie niebezpiecznym jest tzw. niebieskie światło, emitowane przez nasze ukochane ekrany - telewizora, laptopa, a także smartfona. Kolejne badania dowodzą, że używanie wspomnianych urządzeń na 3 godziny przed snem negatywnie wpływa na gospodarkę hormonalną i zaburza naturalne procesy chemiczne przebiegające w organizmie, a w szczegundefinedlności na produkcję melatoniny. Nawet jeśli bez problemu i często zasypiasz przed telewizorem nie doświadczając bezsenności, z dużym prawdopodobieństwem Twundefinedj sen jest mniej undefinedodżywczyundefined od tego w całkowitej ciemności i ciszy. Warto to sprawdzić we własnym domu.

Postaw na naturalne oświetlenie

Oświetlenie cyrkadialne, czyli inaczej naturalne lub biologiczne, imituje naturalne światło słoneczne. Żarundefinedwki tego typu samodzielnie zmieniają natężenie i barwę światła, naśladując warunki występujące w przyrodzie. Nie musisz jednak od razu inwestować w drogie rozwiązania i wymieniać źrundefineddła światła w domu. Na początek warto po prostu krytycznie się im przyjrzeć i zastanowić, co możesz zrobić, aby Tobie i domownikom żyło się bardziej komfortowo. Zastąpienie wieczornego oglądania telewizji do pundefinedźna czytaniem lub rozmową wpłynie nie tylko na jakość snu, ale także relacji. A ograniczenie undefinedczasu ekranowegoundefined ze smartfonem realnie wpływa na wydajność naszego umysłu.

Jeśli masz ogrundefinedd albo taras, zrezygnuj z intensywnego oświetlenia przez całą noc. Przemyśl zainstalowanie lampek solarnych o ciepłej barwie i staraj się je rozmieszczać najniżej, jak to możliwe. Gundefinedrne oświetlenie - na przykład w altanach czy nad tarasem - zapalaj wyłącznie wtedy, gdy faktycznie go potrzebujesz. W ten sposundefinedb przyczynisz się do zmniejszenia zbędnej emisji światła w Twoim sąsiedztwie.

Warto też wspierać projekty wprowadzane przez kolejne miasta dotyczące wyłączania zbędnych latarni ulicznych i doświetlania nieużywanych obiektundefinedw publicznych, takich jak stadiony nocą. Oczywiście względy bezpieczeństwa są bardzo istotne, jednak poszukiwanie złotego środka między wielką iluminacją a stonowanym oświetleniem powinno być priorytetem na rundefinedwni z innymi inicjatywami ekologicznymi.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!