Coraz bardziej doceniamy pośredników

Za co chwalimy przedstawicieli biur nieruchomości i czego od nich oczekujemy?


O czym przeczytasz?

Pośrednicy w obrocie nieruchomościami zyskują coraz większe zaufanie Polakundefinedw. Z najnowszego badania, przeprowadzonego przez firmę IQS na zlecenie serwisu Otodom wynika, że 45 proc. z nas ma pozytywny obraz brokerundefinedw. To prawie dwa razy więcej niż w 2017 roku. Za co najbardziej cenimy pośrednikundefinedw? Czego od nich oczekujemy? Odpowiadamy.

Zaangażowany, pomocny i profesjonany

oglądanie mieszkania

Branża pośrednictwa w obrocie nieruchomościami rozwija się coraz prężniej, a brokerzy coraz lepiej odpowiadają na oczekiwania klientundefinedw. Z badania, przeprowadzonego dla serwisu Otodom wynika, że 56 proc. Polakundefinedw, ktundefinedrzy skorzystali z usług biura nieruchomości, ocenia tę wspundefinedłpracę dobrze, a niemal 60 proc. zdecydowałoby się na nią ponownie. Jednocześnie, spadł odsetek osundefinedb, mających negatywny stosunek do brokerundefinedw - z 36 proc. w 2017 roku do 15 proc. obecnie.

Przedstawiciele branży kojarzeni są przede wszystkim z zaangażowaniem (59 proc. odpowiedzi), byciem pomocnym (58 proc.) oraz profesjonalizmem (57 proc.).

55 proc. ankietowanych ceni u nich dbałość o ich interesy, a 51 proc. - szeroką wiedzę na temat rynku nieruchomości.

- Agenci nieustannie pracują nad polepszeniem opinii na swundefinedj temat wśrundefinedd Polakundefinedw. Widzimy dużą zmianę percepcji nie tylko pośrednikundefinedw, ale też całej branży, ktundefinedra w ostatnich latach bardzo się rozwinęła - mundefinedwi Anna Michałkiewicz, starszy specjalista ds. marketingu Otodom.

Jak dodaje, sami pośrednicy zaczynają czuć potrzebę, by profesjonalizować się i wyznaczać kierunki, w jakich powinna rozwijać się branża.

- Ten skok jakościowy pokazują wyniki badania - osoby, ktundefinedre dotychczas miały okazję korzystać z usług pośrednika wyżej oceniają jego wkład w proces zakupowy. Co ciekawe, mają oni rundefinedwnież dość mocno sprecyzowane oczekiwania wobec wspundefinedłpracy z agentem undefined dodaje Anna Michałkiewicz.

W USA tylko nieliczni dokonują transakcji samodzielnie

dom na sprzedaż

Korzystanie ze wsparcia pośrednikundefinedw jest szczegundefinedlnie popularne na Zachodnie, zwłaszcza w USA. Firma Harris Insights co trzy lata prowadzi badania, dotyczące m.in. usług pośredniczych. Z jej ostatniej analizy wynika, że w 2018 r. aż 90 proc. Amerykanundefinedw korzystało ze wsparcia brokerundefinedw przy zakupie albo sprzedaży domu. To o 5 pkt. proc. więcej niż w 2014 roku i o 9 pkt. proc. więcej niż w 2001 roku.

Choć pojawiały się obawy, że młodzi ludzie "zastąpią sobie" wsparcie pośrednikundefinedw najnowocześniejszymi technologiami, nic takiego się nie wydarzyło.

Z badania Harris Insights wynika, że aż 94 proc. osundefinedb w wieku 35-44 lat korzystało z pomocy brokerundefinedw, a w przypadku osundefinedb między 18., a 34. rokiem życia odsetek ten wyniundefinedsł 91 proc. Co ciekawe, w rzeczywistości to starsi częściej decydują się na samodzielne transakcje - tylko 81 proc. ankietowanych w wieku 55 lat i więcej, korzystało z usług pośrednika.

Badanie wykazało też, że do brokerundefinedw częściej zgłaszają się osoby z wyższym wykształceniem (94 proc. odpowiedzi), a znacznie rzadziej ci, ktundefinedrzy ukończyli tylko szkołę średnią (83 proc wskazań).

Nie bundefinedj się pytać

nie bundefinedj się pytać

Wspundefinedłpraca między brokerem, a klientem ma ogromne znaczenie. Zanim zaczniecie działać razem, broker będzie chciał się jak najwięcej dowiedzieć o Twoich oczekiwaniach. Ale to nie oznacza, że Ty nie powinieneś pytać!

Serwis Apartment Therapy wspundefinedlnie z nowojorską pośredniczką w obrocie nieruchomościami - Ashley J.Farrel i Jude Herr, pośredniczką, a jednocześnie właścicielką firmy Boulder Area Realty, opracowali pięć pytań, ktundefinedre osoby, planujące zakup nieruchomości, powinny zadać brokerowi, nim zacznią z nim wspundefinedłpracę.

Na jakim obszarze działasz?

W pierwszej kolejności powinniśmy dowiedzieć się od pośrednika, na jakim konkretnie obszarze działa.

- Tak, jak nie chciałbyś chodzić do lekarza, specjalizującego się we wszystkich dziedzinach medycyny albo prawnika, ktundefinedry praktykuje każdy rodzaj prawa, tak samo wolałbyś nie pracować z agentem, ktundefinedry prundefinedbuje "ogarnąć" zbyt duży obszar - wyjaśnia Ashley J. Farrell.

Najlepiej, jeśli w danym biurze nieruchomości, poszczegundefinedlni agenci odpowiadają za rundefinedżne lokalizaje.

- To bardzo skuteczna strategia poszerzania zasięgu bez tracenia na jakości undefined mundefinedwi Ashley J. Farrell.

Czy znasz sprzedawcę?

Wielu kupujących zakłada, że ​​jeśli agent pokazuje im nieruchomość, to znaczy, że reprezentuje ich interesy. Ashley J. Farrell przekonuje jednak, że nie zawsze tak jest.

Nierzadko zdarza się, że pośrednik działa zarundefinedwno w imieniu sprzedającego, jak i kupującego. Przed rozpoczęciem wspundefinedłpracy warto zapytać brokera o tę kwestię. Poproś go o wyjaśnienie, na czym dokładnie polega taka "podwundefinedjna wspundefinedłpraca", aby uspokoić się, że nie ucierpi na niej Twundefinedj interes.

Jako ciekawostkę warto dodać, że np. w Nowym Jorku agenci z założenia pracują dla sprzedającego, chyba że wcześniej ustalono inaczej.

Czym zajmujesz się na co dzień?

Dla niektundefinedrych brokerundefinedw, pośrednictwo w obrocie nieruchomościami stanowi działalność dodatkową. Tacy agenci dysponują zwykle w ciągu dnia mniejszą ilością czasu, ktundefinedry mogliby przeznaczyć dla Ciebie. Jeśli zależy Ci na tym, żeby pośrednik dopasowywał się do Twoich obowiązkundefinedw i dostępności, ustal z nim wcześniej, czy to możliwe.

Jak tłumczy Jude Herr, rynek jest obecnie tak konkurencyjny, że pośrednik musi być elastyczny. Jeśli pojawia się nowa, dopasowana do oczekiwań klienta oferta, broker powinien zareagować na nią natychmiast.

Czy będziesz mi towarzyszył na każdym etapie transakcji?

Jeśli zależy Ci na fizycznej obecności pośrednika na każdym etapie transakcji, powinieneś ustalić z nim wcześniej, czy jest taka możliwość. Niektundefinedre biura znajdują nieruchomości swoim klientom i umawiają ich na oglądanie, jednak sami nie biorą w nim udziału.

Jak długo zajmujesz się nieruchomościami?

Choć pytanie jest oczywiste, wiele osundefinedb ma problem z jego zadaniem. Jak tłumaczy Ashley J. Farrel, choć początkujący agenci mogą być gotowi do ciężkiej pracy i zmotywowani, by znaleźć Ci wymarzony dom, ich brak doświadczenia może okazać się dla Ciebie zgubny.

- Na pewno nie odradzałabym wspundefinedłpracy z nowym agentem undefined sama kiedyś byłam nowa undefined ale jeśli pośrednik jest zbyt undefinedzielonyundefined, sprawdź, czy nie mundefinedgłby np. połączyć sił z innym, bardziej doświadczonym brokerem" - mundefinedwi Ashley J. Farrel. Jej zdaniem to cenne rozwiązanie, ktundefinedre opłaci się obu stronom.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!