Co dalej z pracą zdalną?

Duże mieszkania cieszą się coraz większym wzięciem. Czy to oznacza, że szykujemy sobie miejsca na domowe gabinety?


O czym przeczytasz?

praca zdalna

Wybieramy coraz większe mieszkania – wynika z najnowszych danych serwisu tabelaofert.pl. W Warszawie odsetek sprzedanych lokali z co najmniej pięcioma pokojami wzrósł w okresie od września 2020 r. do lipca 2021 r. o ponad 30 pkt. proc. Dla porównania, w przypadku kawalerek zwyżka wyniosła zaledwie 15,2 pkt. proc.

- Od początku pandemii obserwujemy trend, dotyczący zmiany preferencji co do liczby pokoi w mieszkaniach. W lokalu o większej powierzchni, łatwiej jest o podział na strefy i wyznaczenie miejsca o innym przeznaczeniu. Stało się to niezwykle istotne odkąd znaczny odsetek Polaków zaczął pracować zdalnie, a dzieci przestały chodzić do szkoły stacjonarnie. Gdy dodamy do tego próbę ochrony utraty wartości poprzez lokatę kapitału w nieruchomościach, to mamy bardzo dobre otoczenie do inwestowania na rynku tego typu nieruchomości – komentuje Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca w firmie redNet24.

Kupujemy większe mieszkania, bo potrzebujemy miejsca na biuro?

Między wrześniem 2020 r., a lipcem 2021 r. odsetek sprzedanych lokali czteropokojowych wzrósł o 28 pkt. proc., a trzypokojowych - o 20,5 pkt. proc. - podaje tabelaofert.pl

Jak przewiduje Katarzyna Tworska zmiany preferencji co do liczby pokoi w mieszkaniach będą widoczne także w nadchodzących miesiącach. Jednym z powodów może się okazać czwarta fala pandemii koronawirusa, która może spowodować ponowny wzrost liczby osób, oddelegowanych do pracy z domu.

- Przewidujemy, iż trend na mieszkania o większej liczbie pokoi zostanie już z nami na dłużej. Już teraz część pracodawców stosuje model pracy hybrydowej, a więc częściowo zdalnej. Myślę, iż trend ten jest na tyle wyraźny, że inwestorzy wezmą go pod uwagę podczas planowania swoich kolejnych inwestycji – uważa Katarzyna Tworska.

jaki metraż wybieramy

Źródło: tabelaofert.pl

Model hybrydowy najbardziej pożądany 

O tym, że domowy gabinet może się przydać świadczą także wyniki najnowszego raportu firmy Cushman & Wakefield. Zgodnie z analizą, 45 proc. firm planuje wdrożyć hybrydowy model pracy. 38 proc. z nich zastosuje trzy dni pracy zdalnej, a 27 proc. wprowadzi całkowitą elastyczność. Na pracę z biura postawiło blisko 25 proc. ankietowanych, a 30 proc.  jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie.

- Łączenie pracy z domu i z biura to bezpieczna alternatywa, która pozwala utrzymywać więzi i kontakty wewnątrz organizacji oraz czerpać to, co najlepsze z pracy zdalnej. Wiele osób nie wyobraża sobie już powrotu do biura na pięć dni w tygodniu. 2-3 dni pracy z biura są optymalne, ponieważ pozwalają wszystkim pracownikom przynajmniej raz w tygodniu spotkać się z członkami swoich zespołów. Pozostały czas można spokojnie wykorzystać, by nadgonić pracę w skupieniu czy odbyć spotkania wirtualne – mówi Dominika Kowalska, ekspertka Cushman & Wakefield.

plany co do modelu pracy

Źródło: Cushman & Wakefield

Pracownicy nie chcą sie rozstawać z domem

O tym, że model hybrydowy zyskuje coraz więcej zwolenników świadczą również wyniki raportu, opracowanego przez BNP Paribas Real Estate we współpracy z Hays Poland oraz act legal Polska. Zgodnie z analizą, najwięcej bo aż 41 proc. specjalistów i menedżerów po pandemii chciałoby pracować zdalnie przez większość dni w tygodniu. Kolejne 39 proc. respondentów preferowałoby pracę z domu w wymiarze 1-2 dni w tygodniu. Chęć świadczenia pracy wyłącznie w formule home office zadeklarowało 11 proc. pracowników.

– Niektórzy pracownicy zderzą się z rzeczywistością. Niechętnie powrócą do biur, a raczej niechętnie powrócą do biur w wymiarze narzuconym przez pracodawcę. Obserwacje rynku i wyniki badań pokazują, że stosunkowo niewielu profesjonalistów chciałoby na zawsze zrezygnować z możliwości korzystania z biura. Często jednak chcieliby mieć możliwość pojawiania się w nim kilka razy w miesiącu czy raz na tydzień. Tymczasem proporcje we wdrażanych przez firmy modelach pracy hybrydowej zazwyczaj są odwrócone. Praca zdalna zazwyczaj jest przewidziana na jeden lub dwa dni w tygodniu – zauważa Bartosz Dąbkowski z Hays Poland.

Jak wynika z danych Eurostatu, w ubiegłym, pandemicznym roku zdalnie zazwyczaj pracowało zaledwie 8,9 proc. aktywnych zawodowo Polaków. Choć odsetek ten jest znacznie niższy od średniej dla Unii Europejskiej, która wynosi 12,3 proc. to i tak jest zdecydowanie wyższy od tego odnotowanego w Polsce w poprzednich latach (4,6 proc. w 2018 r. i 2019 r.). 

- Świat stale wymaga od nas zmian i przystosowywania się do nowych warunków. Nowa normalność zmienia się w rzeczywistość, bo nie wrócimy już do tego, jak wyglądała praca przed pandemią. Hybrydowy model pracy to nie tylko rozróżnienie na fizyczne miejsce wykonywania obowiązków (dom vs. biuro), ale także podejście do innych aspektów życia pracownika: integracji, spotkań mniej formalnych, sportów. Naszym zadaniem jest sprawić, by poziom efektywności wykonywania pracy i zadowolenia z niej był niezależny od miejsca jej wykonywania, pamiętając o tym, że zmiana jest procesem - podkreśla Anna Nadolska, HR business partner w Capgemini Polska.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement