Co dalej z pracą zdalną?

Duże mieszkania cieszą się coraz większym wzięciem. Czy to oznacza, że szykujemy sobie miejsca na domowe gabinety?


O czym przeczytasz?

praca zdalna

Wybieramy coraz większe mieszkania undefined wynika z najnowszych danych serwisu tabelaofert.pl. W Warszawie odsetek sprzedanych lokali z co najmniej pięcioma pokojami wzrundefinedsł w okresie od września 2020 r. do lipca 2021 r. o ponad 30 pkt. proc. Dla porundefinedwnania, w przypadku kawalerek zwyżka wyniosła zaledwie 15,2 pkt. proc.

- Od początku pandemii obserwujemy trend, dotyczący zmiany preferencji co do liczby pokoi w mieszkaniach. W lokalu o większej powierzchni, łatwiej jest o podział na strefy i wyznaczenie miejsca o innym przeznaczeniu. Stało się to niezwykle istotne odkąd znaczny odsetek Polakundefinedw zaczął pracować zdalnie, a dzieci przestały chodzić do szkoły stacjonarnie. Gdy dodamy do tego prundefinedbę ochrony utraty wartości poprzez lokatę kapitału w nieruchomościach, to mamy bardzo dobre otoczenie do inwestowania na rynku tego typu nieruchomości undefined komentuje Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca w firmie redNet24.

Kupujemy większe mieszkania, bo potrzebujemy miejsca na biuro?

Między wrześniem 2020 r., a lipcem 2021 r. odsetek sprzedanych lokali czteropokojowych wzrundefinedsł o 28 pkt. proc., a trzypokojowych - o 20,5 pkt. proc. - podaje tabelaofert.pl

Jak przewiduje Katarzyna Tworska zmiany preferencji co do liczby pokoi w mieszkaniach będą widoczne także w nadchodzących miesiącach. Jednym z powodundefinedw może się okazać czwarta fala pandemii koronawirusa, ktundefinedra może spowodować ponowny wzrost liczby osundefinedb, oddelegowanych do pracy z domu.

- Przewidujemy, iż trend na mieszkania o większej liczbie pokoi zostanie już z nami na dłużej. Już teraz część pracodawcundefinedw stosuje model pracy hybrydowej, a więc częściowo zdalnej. Myślę, iż trend ten jest na tyle wyraźny, że inwestorzy wezmą go pod uwagę podczas planowania swoich kolejnych inwestycji undefined uważa Katarzyna Tworska.

jaki metraż wybieramy

Źrundefineddło: tabelaofert.pl

Model hybrydowy najbardziej pożądany

O tym, że domowy gabinet może się przydać świadczą także wyniki najnowszego raportu firmy Cushman undefined Wakefield. Zgodnie z analizą, 45 proc. firm planuje wdrożyć hybrydowy model pracy. 38 proc. z nich zastosuje trzy dni pracy zdalnej, a 27 proc. wprowadzi całkowitą elastyczność. Na pracę z biura postawiło blisko 25 proc. ankietowanych, a 30 proc. jeszcze nie podjęło decyzji w tej sprawie.

- Łączenie pracy z domu i z biura to bezpieczna alternatywa, ktundefinedra pozwala utrzymywać więzi i kontakty wewnątrz organizacji oraz czerpać to, co najlepsze z pracy zdalnej. Wiele osundefinedb nie wyobraża sobie już powrotu do biura na pięć dni w tygodniu. 2-3 dni pracy z biura są optymalne, ponieważ pozwalają wszystkim pracownikom przynajmniej raz w tygodniu spotkać się z członkami swoich zespołundefinedw. Pozostały czas można spokojnie wykorzystać, by nadgonić pracę w skupieniu czy odbyć spotkania wirtualne undefined mundefinedwi Dominika Kowalska, ekspertka Cushman undefined Wakefield.

plany co do modelu pracy

Źrundefineddło: Cushman undefined Wakefield

Pracownicy nie chcą sie rozstawać z domem

O tym, że model hybrydowy zyskuje coraz więcej zwolennikundefinedw świadczą rundefinedwnież wyniki raportu, opracowanego przez BNP Paribas Real Estate we wspundefinedłpracy z Hays Poland oraz act legal Polska. Zgodnie z analizą, najwięcej bo aż 41 proc. specjalistundefinedw i menedżerundefinedw po pandemii chciałoby pracować zdalnie przez większość dni w tygodniu. Kolejne 39 proc. respondentundefinedw preferowałoby pracę z domu w wymiarze 1-2 dni w tygodniu. Chęć świadczenia pracy wyłącznie w formule home office zadeklarowało 11 proc. pracownikundefinedw.

undefined Niektundefinedrzy pracownicy zderzą się z rzeczywistością. Niechętnie powrundefinedcą do biur, a raczej niechętnie powrundefinedcą do biur w wymiarze narzuconym przez pracodawcę. Obserwacje rynku i wyniki badań pokazują, że stosunkowo niewielu profesjonalistundefinedw chciałoby na zawsze zrezygnować z możliwości korzystania z biura. Często jednak chcieliby mieć możliwość pojawiania się w nim kilka razy w miesiącu czy raz na tydzień. Tymczasem proporcje we wdrażanych przez firmy modelach pracy hybrydowej zazwyczaj są odwrundefinedcone. Praca zdalna zazwyczaj jest przewidziana na jeden lub dwa dni w tygodniu undefined zauważa Bartosz Dąbkowski z Hays Poland.

Jak wynika z danych Eurostatu, w ubiegłym, pandemicznym roku zdalnie zazwyczaj pracowało zaledwie 8,9 proc. aktywnych zawodowo Polakundefinedw. Choć odsetek ten jest znacznie niższy od średniej dla Unii Europejskiej, ktundefinedra wynosi 12,3 proc. to i tak jest zdecydowanie wyższy od tego odnotowanego w Polsce w poprzednich latach (4,6 proc. w 2018 r. i 2019 r.).

- Świat stale wymaga od nas zmian i przystosowywania się do nowych warunkundefinedw. Nowa normalność zmienia się w rzeczywistość, bo nie wrundefinedcimy już do tego, jak wyglądała praca przed pandemią. Hybrydowy model pracy to nie tylko rozrundefinedżnienie na fizyczne miejsce wykonywania obowiązkundefinedw (dom vs. biuro), ale także podejście do innych aspektundefinedw życia pracownika: integracji, spotkań mniej formalnych, sportundefinedw. Naszym zadaniem jest sprawić, by poziom efektywności wykonywania pracy i zadowolenia z niej był niezależny od miejsca jej wykonywania, pamiętając o tym, że zmiana jest procesem - podkreśla Anna Nadolska, HR business partner w Capgemini Polska.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!