Umowa leasingu. Kojarzy się z motoryzacją, ale może dotyczyć niemal każdej rzeczy.

Leasing jest zjawiskiem powszechnie znanym i przez niektórych bardzo pożądanym. Pozwala przedsiębiorcom korzystać z rzeczy dobrej jakości, redukować koszty działalności, a jednocześnie nie angażować gotówki. Czym jest leasing i jakie są reguły?


O czym przeczytasz?

Czym jest leasing?

Przepisy przodem. Zgodnie z art. 7091 K.c. przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytkundefinedw przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, rundefinedwne co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.

W pierwszym odczuciu trudne i zagmatwane, jednak przy małym rozłożeniu tego "układu" na strony i czynności, a przy tym włożeniu nieco więcej empatii w słowa zaczyna się robić zjadliwie.

Jak możemy wyczytać na stronie Związku Polskiego Leasingu, leasing stanowi przede wszystkim formę finansowania inwestycji skupiającą w sobie zarundefinedwno cechy umowy dzierżawy oraz kredytu.

Z jednej strony, korzystającemu (leasingobiorcy) przysługuje prawo do używania towarundefinedw niebędących jego własnością, z drugiej natomiast, korzystający, dokonując płatności za używanie przedmiotu leasingu, spłaca jednocześnie jego wartość.

W Polsce leasing na szerzą skale pojawił się w latach 90 i prężnie rozwija się do dziś. Pomimo, że uregulowania dotyczące umowy leasingu zostały wprowadzone do Kodeksu cywilnego dopiero w 2000 roku, już przed tą datą umowy leasingu funkcjonowały w obrocie gospodarczym.

Na początku, głundefinedwnymi przedmiotami umundefinedw leasingu były środki transportu oraz maszyny i urządzenia wykorzystywane w działalności gospodarczej. Z czasem zakres środkundefinedw trwałych finansowanych za pomocą leasingu uległ poszerzeniu, obejmując także sprzęt i licencje komputerowe, sprzęt elektroniczny, wyposażenie biura, nieruchomości, oraz wszelkie inne środki trwałe.

Co może stanowić przedmiot leasingu?

Chyba każdy z nas jak usłyszy słowo leasing ma przede wszystkim kojarzenia z motoryzacją. Niewątpliwe dlatego, że samochundefinedd jest jednym z najbardziej popularnych przedmiotem branym w leasing.

Co do zasady, brać w leasing można praktycznie wszystko, co może okazać się niezbędne do prowadzenia działalności gospodarczej. Co ciekawe, mogą być to rzeczy zarundefinedwno nowe, ale też używane. Leasingowi podlegają rzeczy ruchome, jak i nieruchome, maszyny, samochody, urządzenia biurowe, sprzęt komputerowy. Nie ma przeciwskazań, aby umową lesingu objąć także urządzenia tranportu osobistego (UTO) czy nawet ekspres do kawy.

Przepisowa definicja przedmiotu leasingu mundefinedwi, iż stanowić go może undefinedrzecz ruchoma lub nieruchoma, służąca celom zarobkowym użytkownika, dobro o charakterze inwestycyjnym, w rachunkowości przedsiębiorstw zwane środkiem trwałym."

W odniesieniu do powyższej definicji, można by zastanawiać się czy w takim razie możliwe jest wzięcie w leasing oprogramowania. Odpowiedź brzmi twierdząco, niemniej, w takim wypadku przy tworzeniu umowy leasingu należy określić warunki korzystania nie z oprogramowania, ale z praw autorskich (licencji) do niego.

Co ciekawe, przepisy nie wykluczają rundefinedwnież undefinedwzięcia w leasing pracownikundefinedwundefined i chociaż może to się wydawać dość abstrakcyjne, to jednak jest możliwe, a polega na wynajmie, z ktundefinedrymi został zawarty stosunek pracy na rzecz innych podmiotundefinedw gospodarczych np. agencji pracy tymczasowej.

Jak wygląda umowa leasingu?

No dobrze, wiemy już czym leasing jest i co może być jego przedmiotem. Pora zatem zastanowić się, jak wygląda umowa leasingowa.

Przede wszystkim należy określić jej strony, ktundefinedrymi są: finansujący oraz korzystający. Osoby zawierające umowę bywają także potocznie nazywani leasingodawcą oraz leasingobiorcą.

Finansującym może być tylko osoba prowadząca przedsiębiorstwo undefined osoba prowadząca zarobkowo działalność leasingową we własnym imieniu, w sposundefinedb ciągły i zorganizowany. Z kolei korzystającym może być każda osoba fizyczna i prawna.

Nabycie własności rzeczy przez leasingodawcę następuje na podstawie odrębnej umowy od umowy leasingu, ktundefinedrą może być: umowa zamiany, sprzedaży, o dzieło, dostawy czy oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste.

Finansujący oddając korzystającemu rzecz przenosi na jego rzecz posiadanie, co umożliwia korzystającemu faktyczne władztwo nad rzeczą. Należy rundefinedwnież zaznaczyć, że oddanie do używania albo korzystania następuje na czas oznaczony. Termin końcowy można podać przez wskazanie konkretnego dnia końcowego lub też w inny sposundefinedb.

Wynagrodzenie dla finansującego

Obowiązkiem korzystającego jest natomiast uiszczenia wynagrodzenia dla finansującego. Powinno mieć charakter pieniężny, a kwota powinna być wyrażona w umowie leasingu w pieniądzu. Zapłata może nastąpić w gotundefinedwce lub też w formie bezgotundefinedwkowej. Określając kwotę należy mieć na uwadze przepisy Kodeksu cywilnego, w ktundefinedrym określona jest jego minimalną wysokość.

Z powyższego wynika, że korzystający zobowiązany jest zwrundefinedcić finansującemu przynajmniej koszt nabycia rzeczy. W skład wynagrodzenia wchodzi najczęściej zysk finansującego, pokrycie kosztundefinedw funkcjonowania jego przedsiębiorstwa, ewentualnie zwrot kosztundefinedw kredytu zaciągniętego w celu sfinansowania nabycia rzeczy.

Obowiązki finansującego

Do podstawowych obowiązkundefinedw finansującego należy: nabycie przedmiotu leasingu, wydanie przedmiotu leasingu korzystającemu oraz znoszenie używania rzeczy przez korzystającego.

Dodatkowo, wydając rzecz finansujący zgodnie z brzmieniem artykułu 709(4) undefined 3 kodeksu cywilnego. Powinien wydać korzystającemu dokumentacji dotyczącej umowy ze zbywcą, w tym zwłaszcza odpisu umowy oraz dokumentu gwarancyjnego.

Co ważne, finansujący nie odpowiada w żadnym zakresie z przydatności przedmiotu leasingu. Do obowiązkundefinedw finansującego nie należy rundefinedwnież utrzymanie rzeczy w należytym stanie, ponoszenie ciężarundefinedw z nią związanych, jak rundefinedwnież ryzyka jej przypadkowej utraty.

Utrata rzeczy

Jeżeli po wydaniu korzystającemu rzecz została utracona z powodu okoliczności, za ktundefinedre finansujący nie ponosi odpowiedzialności, umowa leasingu wygasa. Korzystający powinien niezwłocznie zawiadomić finansującego o utracie rzeczy.
Jeżeli umowa leasingu wygasła z przyczyn powyższych finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umundefinedwionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz z tytułu ubezpieczenia rzeczy, a także naprawienia szkody.

Obowiązki korzystającego z leasingu

Przede wszystkim korzystający powinien zapłacić wynagrodzenie pieniężne, ktundefinedre pokrywa co najmniej wydatek finansującego na nabycie rzeczy. Strony określają wysokość rat oraz termin ich płatności w umowie leasingu.

Ponadto, co zostało wskazane wyżej, korzystający może być rundefinedwnież obciążony kosztami ubezpieczenia przedmiotu leasingu od jego utraty w czasie trwania leasingu. Obejmują one zapłatę składki na ogundefinedlnie przyjętych warunkach, chyba że inaczej ustalono w umowie leasingu.

Innym istotnym obowiązkiem jest utrzymanie przedmiotu leasingu w należytym stanie. Oznacza to nie tylko codzienne dbanie o przedmiot leasingu, ale rundefinedwnież dokonywanie konserwacji i niezbędnych napraw rzeczy.

Zakończenie leasingu

Umowa leasingu zawierana jest na czas określony, oznacza to, że w miarę upływu czasu, umowa zostaje zakończona.

W niektundefinedrych przypadkach może zdarzyć się, że strony zdecydują się na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Jednakże, przepisy dopuszczają rundefinedwnież wypowiedzenie umowy leasingu. Dzieje się tak, kiedy korzystający narusza swoje obowiązki w zakresie utrzymania rzeczy w należytym stanie, sposobu korzystania z rzeczy oraz zwłoki z zapłatą rat wynagrodzenia.

W przypadku utraty przedmiotu leasingu może dojść od wygaśnięcia umowy.

____

Jeżeli masz pytanie związane z nieruchomościami napisz do nas na redakcja@mieszkanie.pl , a my postaramy się zgłębić temat i odpowiedzieć w formie artykułu.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!