Krzesła patyczaki. Triumf prostoty

Kto je zaprojektował? Jaka jest tajemnica ich popularności?


O czym przeczytasz?

Krzesła patyczaki drewniane

stolab.se

W historii designu co jakiś czas pojawia się projekt, który z latami zyskuje taką popularność na całym świecie i staje się tak powszechnie dostępny, że jego istnienie w naszym otoczeniu uznajemy za oczywiste. Tego typu projektem z pewnością jest krzesło potocznie zwane patyczakiem lub krzesłem szczebelkowym.

Po krzesłach giętych, projektu M. Thoneta, patyczaki są chyba najbardziej rozpowszechnionym i masowo powielanym wzorem krzesła na świecie. Wzorem, który doczekał się wielu różnych wersji i interpretacji. To idealne krzesła do jadalni i restauracji, Patyczaki zobaczymy w magazynach wnętrzarskich i najskromniejszych domach.

Swoje przydomki krzesło zawdzięcza charakterystycznemu ażurowemu oparciu, na które składa się zwykle pięć do ośmiu smukłych, toczonych drewnianych szczebli zwieńczonych poprzeczną listwą. Wyprofilowane pełne siedzisko wspiera się na ustawionych pod kątem, toczonych nóżkach zwężających się ku dołowi.

Największą popularnością krzesła patyczaki cieszyły się w latach 60. i 70. Źródłowe projekty powstały jednak wcześniej.

krzesła patyczaki białe kolorowe

stolab.se

Krzesła patyczaki. Drewniane skarby północy

Nie bez powodu krzesła szczebelkowe kojarzą się nam ze stylem skandynawskim we wnętrzach. Były i nadal są niezwykle popularne w Skandynawii. Jaka jest ich historia? Pierwowzór powstał w Szwecji. Został zaprojektowany przez Carla Malmstena dla marki Lilla Åland w 1942 roku. Firma Lilla Aland produkuje ten model do dziś.

Krzesła patyczaki były jednak produktem produkowanym jednocześnie w wielu europejskich krajach.

krzesła patyczaki czarne Fameg

fameg.pl

Polskie krzesła patyczaki. Projekt z czasów PRL

Polski oryginalny projekt należał do Mariana Grabińskiego. Powstał w 1959 roku i od lat 60. do dzisiaj jest produkowany przez Fabrykę Mebli Giętych w Radomsku, czyli Fameg. To model A-5910. Design nobliwego patyczaka A-590 nawiązywał do klasycznych krzeseł windsorskich, popularnych w Anglii w XVIII wieku oraz do późniejszych modeli powstających w Ameryce i Skandynawii. Krzesło A-5910 wykonane jest z drewna bukowego i profilowanej sklejki. Ma oparcie z ośmiu szczebli rozchodzących się centralnie. To odwrotnie niż w krześle Lilla Åland, w którym szczeble schodzą się ku dołowi. Łączyna nóg, w kształcie litery H, która zwiększa wytrzymałość krzesła, w A-5910 znajduje się wyżej niż w szwedzkim modelu.

Fameg produkuje również inne wersje krzeseł patyczaków (modele Wand i Stick), drewniane w wykończeniu naturalnym, lakierowane na różne kolory lub w wersji tapicerowanej.

Krzesła patyczki produkuje również Paged (modele A-Antilla ) i czeski TON (model Ironica).

Krzesło patyczak czerwone Fameg

fameg.pl

Krzesła patyczaki w wersji podstawowej nie miały podłokietników ani zdobień, jednak wzór do dziś zdążył ewoluować w najróżniejsze strony i nadal stanowi inspirację dla projektantów. Pamiętamy wersje z ozdobnikami z lat 70. Nadal można je kupić na internetowych aukcjach. Jeżeli znajdziecie stare krzesła patyczaki pamiętające czasy PRL-u, ale nadające się do renowacji, nie wyrzucajcie. Na pewno znajdzie się chętny, żeby przywrócić mu świetność. Współcześnie kupimy krzesła patyczaki z podłokietnikami, krzesła bujane, barowe, ławkę czy krzesło patyczak dla dziecka... Praktycznie w każdym markecie czy sieci meblowej znajdziemy krzesła tego typu. „Szczebelkowce” cieszą się nieustającym zainteresowaniem odbiorców. W czym tkwi źródło ich sukcesu?

Krzesła patyczaki niebieskie

fot. remodelista.com

Na czym polega fenomen krzeseł patyczaków?

Istotą projektów Malmstena i Grabińskiego jest prostota i uniwersalność. Lekka, subtelna forma sprawia, że krzesła patyczaki odnajdują się w każdym otoczeniu. Nieskomplikowany proces produkcji oraz niedrogie materiały przekładają się na przystępną cenę i dostępność. Trwałość i ergonomia na popularność. Wszystko to razem sprawia, że projekt okazał się ponadczasowy. Krzesło patyczak to przykład tzw. designu demokratycznego, w myśl którego dobrze zaprojektowane przedmioty powinny być tworzone z myślą o każdym.

krzesła patyczaki czarne

proj. Zrobim Architects opumo.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować