Home staging - na czym polega? Cenne porady

Większość klientów już po przekroczeniu progu mieszkania czuje, czy chciałoby w nim zamieszkać. Pierwsze wrażenie gra kluczową rolę – i to właśnie do niego odwołuje się home staging

Krzesło w salonie

JAGODA: Potrzebuję pilnie sprzedać mieszkanie. Słyszałam, że dobrym pomysłem na szybkie znalezienie klienta i podniesienie ceny jest home staging. Mam wątpliwości, czy inwestowanie w nieruchomość, która niedługo nie będzie należała do mnie, jest dobrym pomysłem. Na czym polega home staging? Czy podniesie koszt mieszkania na tyle, by było to opłacalne?

JAKUB: Bez względu na to, czy zdecydujesz się zainwestować w sprzedawaną nieruchomość, warto zastosować chociaż kilka zasad home stagingu. Część z nich nic nie kosztuje, a mieszkanie szybciej znajdzie nabywcę. Na czym polega home staging?

Home staging to przygotowanie nieruchomości pod sprzedaż lub wynajem. Jego celem jest podkreślenie najbardziej imponujących zalet twojego mieszkania tak, by klient mógł wyobrazić sobie, jak się tam wprowadza i mieszka.

Jeśli zależy ci na szybkiej transakcji to musisz wiedzieć, że jeśli nie zadbasz o nieruchomość, to znalezienie klienta może ci zająć więcej czasu. Według raportu przeprowadzonego przez National Association of Realtors home staging przyspiesza sprzedaż mieszkania do 40%. Jeśli chodzi o wartość mieszkania, według badań, jego cena wzrasta do 10%. Może ci się to nie wydać dużo, ale jeśli twoje mieszkanie jest warte 500 000 zł, to jego cena może wzrosnąć o 50 000 zł. A to już spora suma.

Na pewno o tym wiesz, ale muszę to podkreślić: podstawową zasadą home stagingu jest wysprzątana i odgracona nieruchomość. Każdy zakamarek musi błyszczeć. Pozbądź się bałaganu i zbędnych rzeczy. Ubrania, gazety, kosmetyki - to wszystko zajmuje miejsce i... kojarzy się z tobą. Kupujący ma w oglądanym mieszkaniu widzieć siebie :).

Ważną zasadą home stagingu jest także to, że nie wszystkie pokoje są tak samo ważne. Nie inwestuj swojego czasu i pieniędzy w każde wnętrze. Pokoje, które mają największe znaczenie dla kupujących to: salon, główna sypialnia i kuchnia. Pomieszczenia, które mają mniejszy wpływ na decyzję o kupnie mieszkania to pokój dziecięcy, garderoba czy łazienka.

Teraz czas na inwestycje – napraw to, co zepsute, a co najbardziej rzuca się w oczy. Zajmij się elementami, które sugerują, że dom jest zaniedbany – dziury, zadrapania, odpadające tynki, usterki. Kieruj się zasadą „mniej – znaczy więcej”. Jeśli coś jest zniszczone, a nie jest niezbędne w mieszkaniu – wyrzuć. Dawno niemalowane ściany - odśwież.

Pamiętaj, że mieszkanie musi mieć jasny i ciepły kolor. Jeśli masz w domu duże ciemne meble, w miarę możliwości przykryj je jasnymi dodatkami. Do czarnej kanapy dokup jasne poduszki, stół przykryj designerskim obrusem.

Jak już twoje mieszkanie będzie czyste i bez zbędnych gratów to postaw na świeżość. Kup kilka roślin – uwaga! - nie małych doniczek, ale sporych egzotycznych drzewek. Dodadzą nowoczesności i lekkości w nieruchmości. Co ważne – mieszkania blisko natury, to teraz największy trend aranżacji wnętrz. Rozstaw je tak, aby nie zagracić mieszkania i oczywiście nie przesadź.

Pamiętaj, że bardzo ważną zasadą home stagingu jest świeży zapach. Jeśli chcesz, by w mieszkaniu było naprawdę miło, pomyśl o odświeżaczach powietrza. Subtelny, ledwo wyczuwalny zapach spowoduje, że potencjalny klient będzie chciał zostać w mieszkaniu jak najdłużej.

Ważne: przyjrzyj się podłodze. Niewielu kupujących decyduje się ją wymienić. Jeśli jest zniszczona – może warto pomyśleć nad jej renowacją? Przy starych płytkach PVC rozważ montaż nowych paneli podłogowych. To stosunkowo niewielki koszt. Jeśli na twojej podłodze jest położony parkiet, odśwież go. Drewniana podłoga czy panele same w sobie są eleganckie. Taka posadzka jest dużym atutem - pamiętaj, żeby ją jak najbardziej odsłonić.

 

  1. podstawową zasadą home stagingu jest wysprzątana i odgracona nieruchomość → Oprócz gruntownego sprzątania, upierz dokładnie dywan i kanapę (lub zamów do tego specjalną ekipę). Będą nie do poznania!
  2. Kupujący ma w oglądanym mieszkaniu widzieć siebie → Nie zostawiaj w mieszkaniu na sprzedaż rzeczy, które kojarzą się tylko z tobą: ubrań, pamiątek z podróży, dyplomów, zdjęć. W ramkach powieś plakaty z sentencjami, na stoliku zostaw książkę, ładną świeczkę i filiżankę kawy.
  3. nie wszystkie pokoje są tak samo ważne → jeśli sprzedajesz małe mieszkanie, zainwestuj w kuchnię. Z salonu wynieś jak najwięcej rzeczy i odsłoń okna – zdejmij firanki i zasłonki. Mieszkanie wyda się większe.
  4. napraw to, co zepsute, a co najbardziej rzuca się w oczy → Pamiętaj o sprawdzeniu żarówek. Czy wszystkie działają? Jeśli dają słabe światło, warto wymienić je na mocniejsze. Dobrze oświetlone wnętrza są ważnym elementem home stagingu.
  5. mieszkanie musi mieć jasny i ciepły kolor → Jeśli zdecydujesz się odświeżyć ściany, polecam farbę w kolorze coconut. Jest jasna i ociepli każde mieszkanie.
  6. postaw na świeżość. Kup kilka roślin → Miły dodatek: świeże kwiaty na stole.
  7. ważną zasadą home stagingu jest świeży zapach → Jadąc na spotkanie z klientem, zabierz z domu odświeżacz do łazienek i przed jego przyjściem delikatnie spryskaj mieszkanie. To szybkie, proste, skuteczne.
  8. Przyjrzyj się podłodze → Jeśli masz małe mieszkanie, koniecznie wynieś wszystkie dywany. To powiększy optycznie przestrzeń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat